Sivu 1/2
Harlequins
Lähetetty: Ma 24.02.2003 12:38
Kirjoittaja tneva82
Pelasin viikonloppuna pelin harlequineja vastaan örkeillä ja vaikka yksi peli ei ole hyvä todistus(ja vastustaja ei edes ole kokenut pelaaja ja teki IMO ison virheen toisella kieroksella kun chargasi isolla osalla armeijaa gretchin screenin kimppuun) pisti silmään Harlequinien olevan harvinaisen haavoittuvaisia flamereille(ja groteille! 14 sellaista tiputti kaksi harlequin trouperia vuorossa!-). Kuten sanottu ne chargas gretchin screenin kimppuun ja lanasi sen totaalisesti(vain slaver jäi henkiin ja hän juoksi karkuun). Seuraavaksi 8 burnaa(ei EN suunnitellut listaa harlequineja vastaan. Peruslistassani nyt vain on kaksi burna boyz mobbia!) avasi tulen ja lähes koko armeija oli tulessa huolimatta siitä että sain(vaikka sain aseteltua burnat ideaali asemiin) 2, korkeintaan 3, figua per burna. Se oli silti enemmän kuin tarpeeksi...Sen jälkeen ei armeijaa käytännössä ollut(shadow seer, 1 troupe, 3 death jesteriä joista yksi liian kaukana ja solitaire jäljellä).
Kysymysmerkki olisi ollut jos hän ei ois chargannut kaikilla vaan esim yhdellä troupella ja wraithlordilta(turvaan rokkiteilta) sinne. Tosin olisiko ollut niiden uhraamisen arvoista päästä gretchin screenistä eroon...Oisin vain tehnyt örkki screenin seuraavaksi ja tuhonnu seuraavan aallon. Ei ollut örkeistä puutetta ;-)
Lähetetty: Ma 24.02.2003 13:01
Kirjoittaja Puolijohdediodi
2.edition säännöillä? :o
Lähetetty: Ma 24.02.2003 13:02
Kirjoittaja Garoth
Näyttäis olevan kolmannen.
Lähetetty: Ma 24.02.2003 13:10
Kirjoittaja tneva82
Puolijohdediodi kirjoitti:2.edition säännöillä? :o
3:s. Julkaistu ensin citadel journalissa mutta IIRC olivat myös GW:n kotisivuilla. Kiinnostava lista. Ainut mikä estää aloittamasta on figu puute.
Tosin solitaire kissillä on skitso örkkejä vastaan ;-) 11 hyökkäystä jos chargaa vierestä, osuu 3+, woundaa 2+. Ei 6+ save oikein auta ;-)
Mutta kyllä rokkit launcha senkin pysäyttää<g>.
Lähetetty: Ma 24.02.2003 14:58
Kirjoittaja Daroc
Kyllä harlekiineisa melkein hauskinta on ne characterit. Ei juuri mikään kestä solitairen, great harlequinin ja shadow seerin yhteis assaulttia. Nightbringeri kuoli jo Great harlequiniin ("Sillähän on vaan s3 ja se maksaa 160p... antaa sen vaan hyökätä."). Ei harlekiineilla kannata edes teeskennellä pelaavansa voittamisen takia.
Lähetetty: Ma 24.02.2003 15:01
Kirjoittaja tneva82
Daroc kirjoitti:Kyllä harlekiineisa melkein hauskinta on ne characterit. Ei juuri mikään kestä solitairen, great harlequinin ja shadow seerin yhteis assaulttia. Nightbringeri kuoli jo Great harlequiniin ("Sillähän on vaan s3 ja se maksaa 160p... antaa sen vaan hyökätä."). Ei harlekiineilla kannata edes teeskennellä pelaavansa voittamisen takia.
Totta mutta ei se IMO olisi haitaksi jos niistä TEHTÄISIIN pelikelpoinen lista. Ja IMO parannus kaikkia template aseita vastaan menisi pitkälle tuon puolesta. Nyt flamerit on ihan liian skitsoja, varsinkin örkki sellaiset kun niitä on monta ilman pienintäkään ongelmaa.
Lähetetty: Ma 24.02.2003 22:24
Kirjoittaja Kuuker
tneva82 kirjoitti:Puolijohdediodi kirjoitti:2.edition säännöillä? :o
3:s. Julkaistu ensin citadel journalissa mutta IIRC olivat myös GW:n kotisivuilla. Kiinnostava lista. Ainut mikä estää aloittamasta on figu puute.
Tosin solitaire kissillä on skitso örkkejä vastaan ;-) 11 hyökkäystä jos chargaa vierestä, osuu 3+, woundaa 2+. Ei 6+ save oikein auta ;-)
Mutta kyllä rokkit launcha senkin pysäyttää<g>.
niin ja huom, harlequin's kiss on power weapon... geegeegeewee taas vaihteeksi kun on keksinyt oikein nerokkaan armeijan..
sama juttu tää uusimmas wd:ssä kun siel on se black dragons vai mikä lie uus marine chapter missä on vissiin joka ikisestä listasta jotain.. kuten mutaatioita... rending claw tyyliin aseet... jne.
ahdistaa..
Lähetetty: Ma 24.02.2003 22:33
Kirjoittaja Cada
siis siihen sai sen power weapon lisän jos laitto sen riven bladen vaimikäolikaan
Lähetetty: Ti 25.02.2003 08:55
Kirjoittaja tneva82
Cada kirjoitti:siis siihen sai sen power weapon lisän jos laitto sen riven bladen vaimikäolikaan
Ei. HArhakäsitys oli että yhdistämällä sen power bladejen kanssa saisi power weaponin joka woundaa aina 2+:lla mutta se on korjattu CJ:ssä, oliko 47 tarkka numero. Aseiden ominaisuuksia EI YHDISTETÄ ja powerbladet lasketaan aseiksi tuohon.
Lähetetty: Ti 25.02.2003 10:08
Kirjoittaja The Captain
Harlekiinit ovat kyllä GW:n epätasapainoisin lista, jonka olen ikinä nähnyt. Kun tavallinen rivimies hakkaa mennen tullen minkä tahansa muun armeijan lähitaisteluspesialistit, jossain on jotain vikaa. Ei noita ammutakaan ihan helpolla, paitsi flamereilla, eikä niitä joka armeijassa ole. Sitten sieltä hyökkää joku super-hyper-mega-2.-laitoksen-aikainen supersankari silmille 1. vuorolla, ja siinähän ovat ampujatkin jumissa kuolemaansa asti.
Lähetetty: Ti 25.02.2003 10:18
Kirjoittaja tneva82
The Captain kirjoitti:Harlekiinit ovat kyllä GW:n epätasapainoisin lista, jonka olen ikinä nähnyt. Kun tavallinen rivimies hakkaa mennen tullen minkä tahansa muun armeijan lähitaisteluspesialistit, jossain on jotain vikaa. Ei noita ammutakaan ihan helpolla, paitsi flamereilla, eikä niitä joka armeijassa ole. Sitten sieltä hyökkää joku super-hyper-mega-2.-laitoksen-aikainen supersankari silmille 1. vuorolla, ja siinähän ovat ampujatkin jumissa kuolemaansa asti.
Ei ammuta helposti? T3, 4+ save cover save...Grot blastatkin tekee julmaa jälkeä...S6 aseet insta killaa kaikki hahmot sieltä jne kne kne. Ja ekalla vuorolla TUSKIN chargaa. Paras keino on phase field. 3d6 liike. Ei fleet of foottia. Jos heität 3 kutosta chargaat 24". Ei tarpeeksi ekan kierroksen chargeen monissa scenaarioissa. Esim nightfight, recon etc. Kaikkia niiden hahmoja vaivaa S3. Power weapon on ihan kiva muttei kovin juusto kun S3. Solitaire vierestä chargaa saa 12 hyökkäystä, 8 osumaa, 2.666666 kuolemaa. Commander terminator honourilla ja tupla claweilla tekee 2.999999999997 kuolemaa(molemmat perus tacticaleja vastaan). Enemmän tappoja, ei vaadi vierestä chargea, kestävämpi, todennäköisesti halvempi. Suurta juustoa juu...Jos solitaire käyttää kissiä woundaakseen 2+:lla vastustaja saa saven...Ei sillä esim wraithlordia listi sillä vaikka sulla olisi domino field(6 to hit) yksi osuma ja 2+ kuolet. Perus dreadnoughti ilman close combat asetta tekee saman asian!
Ja muut hahmot samoja paitsi vähemmän hyökäyksiä=vähemmän tappoja.
Enpä oikein usko tuohon juustoisuuteen. Varsinkin kun flamerit murhaa ne totaalisesti.
Lähetetty: Ti 25.02.2003 10:34
Kirjoittaja The Captain
tneva82 kirjoitti:Jos solitaire käyttää kissiä woundaakseen 2+:lla vastustaja saa saven...Ei sillä esim wraithlordia listi
Teinpä tuon yhdellä DE sybaritella ja poison bladeilla. (2 attackia, viisi kaveria ottamassa osumat ensin.)
Kuten sanottu, kaikilla armeijoilla ei ole flamereita (eikä grotteja); se 4+ cover on todella ikävä juttu, jos ampujia on vähän ja tehokkailla aseilla varustettuja.
S3 haavoittaa kuitenkin marineakin 5+:lla, ja harlekiineilla niitä hyökkäyksiä riittää sen verran, että aina niistä muutama menee läpi.
Pointtini ei olekaan se, että ne olisivat voittamaton armeija vaan se, että ne ovat epätasapainoinen. Voisi niilläkin olla muita yksiköitä kuin eliittiä ja vielä eliitimpää. Eivät 2. laitoksen tavalliset harlekiinitkaan olleet mitään ylettömiä tappokoneita - niillä ei edes ollut kuin yksi perus-attack. Sitten noiden characterien WS:n voisi suhteuttaa muiden ukkojen WS:iin eikä ottaa niitä suoraan 2. laitoksesta (tai muuten alamme vaatia Dantelle WS8:aa ja Khârnille WS9:ää).
Lähetetty: Ti 25.02.2003 10:42
Kirjoittaja tneva82
The Captain kirjoitti:
Teinpä tuon yhdellä DE sybaritella ja poison bladeilla. (2 attackia, viisi kaveria ottamassa osumat ensin.)
Tuolla toimii tietenkin TAR:illa tosin solitaire etc on IC:tä joten niitä voi targetoida miten lystää.
Kuten sanottu, kaikilla armeijoilla ei ole flamereita (eikä grotteja);
Mutta jotain aseita varmasti löytyy. Ne on huomattavasti helpommin tapettavissa kuin marinet(siis kellä muulla armeijalla on kalliit IC:t jotka pelkää BOLTTEREJA?) ja maksaa enemmän. Mikä tahansa basic ase tekee rumaa jälkeä(jopa lasgun).
se 4+ cover on todella ikävä juttu, jos ampujia on vähän ja tehokkailla aseilla varustettuja.
Vastineeksi kaikkien basic aseiden teho kasvaa aivan tolkuttomasti. Kai se haittaa jos ottaa pelkästään ysikutosia ja razorbackkeja linked lascannoneilla muta kuka käskee ottamaan pelkästään noita? Kokeile ampua kymmenellä tacticalilla bolttereilla ja kato mitä jälkeä syntyy. Katsotaanpa. 10 boltteria. 2.222 woundia. Hups. 50 pojoo tuosta vain. Katsos. Death jesteri. Taisi solitairekin moisella kuolla...Great Harlequin ei paljoa vaadi. Plasma guni voi insta killata sen kertaheitolla. Kun ne tuppaa maksaa VÄHINTÄÄNKIN marine characterin verran ei tosiaankaan ole turhan hyvä.
Lähetetty: Ti 25.02.2003 12:27
Kirjoittaja Daroc
The Captain kirjoitti: Kun tavallinen rivimies hakkaa mennen tullen minkä tahansa muun armeijan lähitaisteluspesialistit, jossain on jotain vikaa.
Ny olet varmaan kyllä missannut jotain sillä tuohan on ikään kuin koko homman idea. Harlekiinit tappaa mitä tahansa lähitaistelussa (dredejä lukuun ottamatta) mutta kestää vielä vähemmän iskua kun DE eikä ammu sitä vähääkään. Tätä yritettiin ilmeisesti korjailla Harlekiini lordilla mutta sitä ny ei kukaan itseään kunnioittava ihminen voi edes harkita käyttävänsä. Harlekiini codexi on selvästi tehty enemmän fluffin kuin pelattavuuden mukaan.
Lähetetty: Ti 25.02.2003 12:32
Kirjoittaja tneva82
Daroc kirjoitti:
Ny olet varmaan kyllä missannut jotain sillä tuohan on ikään kuin koko homman idea. Harlekiinit tappaa mitä tahansa lähitaistelussa (dredejä lukuun ottamatta) mutta kestää vielä vähemmän iskua kun DE eikä ammu sitä vähääkään.
Ja kyllä minä esim assault marinella menisin tappelee harlequinia vastaan. Katsotaanpa. Annetaan harlequinin chargata. 4 hyökkästä, osuu 3+, woundaa 5+, save 3+=0.29 kuollutta marinea. Siis kun harlequin chargaa mikä ei ole todennäköistä. Assault marine. 2 hyökkäystä. Osuu 5+, tappaa 3+. 0.444444 tappoa. Siis samoilla pistehinnoilla. Kun harlequin tekee chargen mikä on epätodennäköistä...Assault marine myös kestää ampumista paremmin poislukien raskaat aseet...Ja tämä on ASSAULT MARINE joka maksaa 25 pts. Kaaos marine 14 pisteellä olisi viellä parempi.
Ja ei marine armeijoita vastaan Harlequinit törmää siihen että figut loppuu helposti kesken.
Epätasapainoinen? ei tosiaankaan. Ellei sitä katsota tarkottavan ALItehoista mikä tuntuisi enemmän oikealta.
Lähetetty: Ke 26.02.2003 08:01
Kirjoittaja chrome
RT:ssä harlekiinit oli upeita, niiltä ei psykerit loppunut sillä troupen pomonkin sai halutessa neljännelle levelille. jokaisella oli myös 5+ fieldi ja troupen pomo aiheutti fear testin vastustajalle lähiksessä.
2 edikan listaan en tutustunut mut RT:ssä ne oli pahoja.
Mielestäni on hyvä jos on pelissä armeija mikä on eliitin eliittiä, se vaatii taitoa kun figui on vähän... Cityfight on niiden heinää luulisin.
Mä kasaisin harlekiini lössin jos saisi figui (RT:n aikaan oli se harlekiini boksi mikä oli ihan hyvä
hmm
Lähetetty: Ke 26.02.2003 08:06
Kirjoittaja llewar
Muute jees mut harlekiinit tuli vasta 2nd edikkaan.
-- Llewar
Lähetetty: Ke 26.02.2003 08:14
Kirjoittaja tneva82
Chrome kirjoitti:
Mielestäni on hyvä jos on pelissä armeija mikä on eliitin eliittiä, se vaatii taitoa kun figui on vähän... Cityfight on niiden heinää luulisin.
Enpä sanoisi. Ampuminen ei haittaisi niin paljoa mutta esim 4+ cover savesta ne maksaa turhaan kun saa sen muutenkin raunioista ja lähitappelu ois turhan brutaalia kun ei voisi vähentää takaisin tulevia hyökkäyksiä merkittävästi.
Lähetetty: Ke 26.02.2003 08:23
Kirjoittaja chrome
eikös cityfightis mee noi coverit eritavalla kuin normaaleis peleis? en oo lukenut sääntöjä mut näin olin ymmärtänyt.
Lähetetty: Ke 26.02.2003 08:24
Kirjoittaja tneva82
Chrome kirjoitti:eikös cityfightis mee noi coverit eritavalla kuin normaaleis peleis? en oo lukenut sääntöjä mut näin olin ymmärtänyt.
Ei erikoisemmin. Siellä on vain eri arvoja mutta esim perus rauniot antaa 4+. Sama kuin harlequinien.