Sivu 1/1

Seinäjoelta peliporukkaa.

Lähetetty: Ti 14.08.2007 23:51
Kirjoittaja Mysterous
Etsiskelisin seinäjoelle täksi talveksi muuttaneena opiskelijana mahdollisia pelikavereita Games Workshopin peleihin. Mieluusti tällaista "fluffi" pelaajaa (en ota pelaamista niin minmaxauksena itse että tarjoaisin mitään haastetta voimapelaajalle, tosin, voisin kyllä selkäänikin ruveta ottamaan olan takaa.)

Pelit joita pelailisin olisivat siis:
-Warhammer 40K 3-4th edition. Kaaos ja Avaruusmarat.
-Warhammer FB 6-7th edition. Jalo ja metsähaltiat.
Sivunootti: En aijo ostaa enään yhtäkään GW:n uutta sääntökirjaa, eli uusin kaaos codexi ja helffi codexi saattaa itseltäni jäädä kaupan hyllylle.
-Mordheim, with empire in flames. Beastmen warbandia kasailen human mercenary listan ohella.
-Inquisitor. Olen valmis jopa ropettamaan.
-Rogue trader. Pelkällä peruskirjalla pelailisin. Voisin myös pelauttaa skenaarioita kahdelle pelaajalle pelinjohtajana (ts. jos tekee mieli koettaa ekaa edikkaa nelkytkiloisesta niin hyvät chänssit :P)

Peliaikatauluni olisi arkipäiville sopiva, sillä uhraan kaikki lomani ihmissuhteisiin. Mutta joops, pelipaikkana itse suosisin pitkääkiekkoa. Ettäh, jos on vastustajia tarjolla niin olen valmis ottamaan turpiini.

Re: Seinäjoelta peliporukkaa.

Lähetetty: Ke 15.08.2007 11:27
Kirjoittaja Hugatsaga
Itsekin muutan Seinäjoelle sitten kun intti loppuu eli lokakuun alussa.
Olen kerran käynyt Seinäjoella (Seamkin valintakokeessa) että pelipaikoista en vielä tiedä mitään.

GW:n peleistä pelaan vain warhammeria (enimmäkseen Empirellä).

Niin että voitais sitten joskus pelata.

Re: Seinäjoelta peliporukkaa.

Lähetetty: Pe 17.08.2007 19:36
Kirjoittaja MrFogg
Kyl Seinäjoelta pelaajia löytyy ja kaksi paikkaa joissa pelata: Fantasialinna ja Pitkäkiekko.

Fantasialinnassa en ole ehtinyt käydä moneen kuukauteen, kun nykyusin asun Tampereella, mutta ilmeisesti siellä joskus pelaillaan fabaa, 40k:ta, mordheimia ja joitain roolipelejä. Käsittääkseni kuitenkin melko harvoin, eikä siellä yleensä ole pelipöytiä valmiiksi laitettuna.

Pitkäkiekossa sen sijaan on erittäin aktiivinen peliporukka. Joka sunnuntai on 500-1500pts 40k turnaus jos on vähintään 4 pelaajaa ja kredu palkintoja saatavilla muutaman euron osallistumis maksulla. Hupi pelejä porukka pelailee pitkin viikkoa ja tällä hetkellä minun pyörittämääni pikku kamppaniaa pelaillaan. Aktiivisia 40k pelaajia on ainakin 6, vaikka kaikki eivät ehdi aina samalla viikolla pelailemaan. Satunnaisia aloittelevia ja ei aktiivisia pelaajia on varmaan puolen kymmentä, joista joku aina silloin tällöin ilmestyy pelailemaan vkl aikana. Itse olen Seinäjoella lähes joka viikonloppu 40k:n merkeissä.

Fabaa pitkäkiekossa vähemmän pelaillaan, koska sen pelaajat ovat vähemmän aktiivisia. Pari aktiivista taitaa olla, jotka pelejä haluaisivat. Sitten on useita joilla on jonkin moinen armeija kasassa, mutta ei suurempaa mielenkiintoa pelata (itse kuulun tähän joukkoon).

Pitkäkiekossa on koko ajan useampi pelipöytä heti käyttövalmiina kiitos aktiivisen käytön ja maastoja löytyy joka lähtöön.

Mordheimia tai Inquisitoria Pitkäkiekossa ei ole juurikaan näkynyt, mutta uskon että Rogue Traderia kokeilemaan löytyisi useampikin halukas.

Pitkäkiekossa käyvistä en tiedä muita, jotka sotun sivuja aktiivisesti selaisivat, joten suosittelen käymään paikan päällä. Sieltä lähes aina löytyy joku 40k:n tai satunnainen faban pelaaja, jonka kautta pääsee tutustumaan porukkaan. Suosittelen kuitenkin lauantaita tai sunnuntaita, koska silloin porukkaa on eniten liikkeellä. Tiskiltä saa myös hyvää tietoa.