Sivu 1/1

tau komentajan varustus

Lähetetty: Pe 17.08.2007 15:06
Kirjoittaja kersantti pippuri
mikä on paras(ja halvin) varustus tau komentajalle?
nykyisällä komentajalle on plasma rifle,flamer retro thrsuter ja target lokc.

Re: tau komentajan varustus

Lähetetty: Pe 17.08.2007 17:27
Kirjoittaja Half-breed
Paras IMO on:
Shas'el
Plasma rifle, Missile pod, Targetting Array ja Hard-wired Multi tracker

Halvin, mutta ei missään nimessä toimiva on:
Shas'el
Burst cannon, Flamer ja Blacksun filter

Btw. sinun suittisi on laiton, sillä sillä on nyt käytössä neljä hard-pointtia ja suitilla on niitä vain kolme. Flamer kannattaa heittää pois, sillä suitit ei tee sillä mitään.

Re: tau komentajan varustus

Lähetetty: Su 07.10.2007 17:47
Kirjoittaja pomppiva-possu
Paras kyl on tää mut ei kyl kovin halpa.

Shas'o
Cyclic ion blaster,Fusion blaster,Targeting array,Iridium armour,Hard-wired multi-tracker
ja vielä pisteet:
GarothEDIT: Eipä ole mitään järkeä laittaa niitä wargearien pistehintoja erikeen tänne foorumeille pyörimään.

Re: tau komentajan varustus

Lähetetty: Su 07.10.2007 18:29
Kirjoittaja Anaheim
...en tiedä rikkoiko tuo säännöstöä tuon codexin paljastelunsa osalta, ilmoitin ylläpidolle ja jätän heidän harkintaansa. Toisaalta se codexi lainaus on vähän epäselvä käsite 0.o mutta necxrofilistinen ainakin oli.

Re: tau komentajan varustus

Lähetetty: Su 07.10.2007 19:10
Kirjoittaja Half-breed
pomppiva-possu kirjoitti:Iridium armour.
Ei kyllä mitenkään hyvä varustus kenellekään. Saat paremman saven kyllä, mutta kun hyppymatka lyhenee, niin saattaa käydä, ettei sinne maaston taakse päästäkään ja sitten vihun raskaat AP2 aseet hakevat komentajasi.

Re: tau komentajan varustus

Lähetetty: Su 07.10.2007 23:13
Kirjoittaja Guardsniper
Half-breed kirjoitti:
pomppiva-possu kirjoitti:Iridium armour.
Ei kyllä mitenkään hyvä varustus kenellekään. Saat paremman saven kyllä, mutta kun hyppymatka lyhenee, niin saattaa käydä, ettei sinne maaston taakse päästäkään ja sitten vihun raskaat AP2 aseet hakevat komentajasi.
Jep jep. Kyl se seinä/maastokappale antaa paremman suojan kuin iridium armour.

Re: tau komentajan varustus

Lähetetty: Ti 09.10.2007 17:16
Kirjoittaja pomppiva-possu
ainii joo unohin ihan taysin ton säännön mut ei se varmaa mitää haittaa :)

Re: tau komentajan varustus

Lähetetty: Ti 09.10.2007 17:27
Kirjoittaja Xenon
Itse käytään Shas`O:ta Missile podilla, plasma riflellä, multitrackerillä ja shield generaattorilla. Tai jos halvemmalla haluaa päästä, esim. pienissä peleissä niin sitten shas´el:iä Missile podilla, plasma riflellä, multitrackerillä, target lockilla.

Joskus voi harkita tietty missile podin tilalle fusion blasteria, mutta itse pysyttelen mielummin kaukana vihollisista ja pelaan mielummin missile podin kanssa.
pomppiva-possu kirjoitti:ainii joo unohin ihan taysin ton säännön mut ei se varmaa mitää haittaa :)
Kyllä se "vähän" voi haitata, jos armeijan komentaja kupsahtaa yhteen lascannonin kutiin.

Re: tau komentajan varustus

Lähetetty: Ti 09.10.2007 17:41
Kirjoittaja pomppiva-possu
nii no kylhä se vähän haittaa

Re: tau komentajan varustus

Lähetetty: Ke 10.10.2007 01:35
Kirjoittaja Azured
Tau-komentajalla on sen verran hyvä BS, että jopa huippukallis Plasma Rifle alkaa olla hyödyllinen. Samoin IC-status takaa helpomman pääsyn Fusion Blasterin kantamalle, joten jos meltaa kaipaat niin pomopuvuilla sitä saattaa päästä käyttämäänkin. Kannattaa myös muistaa, että pomoilla on kolme hard-wired -paikkaa, joten aseen tai aseiden lisäksi muutakin kannattaa pultata kiinni. Shas'eleille Targeting Array on hyvä valinta jos kaipaa edullista shootapomoa, Shas'oille voi sitten laittaa jotain eksoottisempaakin. Jos kaipaa lähiksessä pärjääjää, voi mukaan laittaa Shield Generatorin sekä Retro-Thrustersit.

Itse en ole huomannut ikinä lähistä kaipaavani, joten käytän kahta Shas'eliä, molemmilla Plasma Rifle, Fusion Blaster, Targeting Array sekä Hard-Wired Multi-Tracker. Toimii.

Re: tau komentajan varustus

Lähetetty: Ke 10.10.2007 12:28
Kirjoittaja Half-breed
pomppiva-possu kirjoitti:nii no kylhä se vähän haittaa
Itseasissa tuo epävarmuus suojan pääsyn kanssa on niin paha haitta, ettei se 2+ save kompensoi sitä yhtään, sillä hyppäämällä pääset yleensä jonkin maaston taakse, jolloin vihollinen ei edes voi ampua sinua ja kumpikos on parempi suoja se maasto joka estää ampumasta pomoa, vain 2+ save?

Iridium Armour on vaan täysin paska ja siitä ei pääse yli eikä ympäri.