Sivu 1/1
Vaaleaa nurglea
Lähetetty: Pe 17.08.2007 19:57
Kirjoittaja guletto
Eli siis, tuli tuossa ostettua paketti kaaos warrioreita ja tarkoituksena olisi maalata ne nurgle teemalla. Minulla oli selkeä mielikuva vaaleahkosta väriteemasta, jossa kangasosat (kuten viitta) olisi maalattu vaalealla mutta silti rähjäisellä ja likaisella väriteemalla. Maalasin kokeeksi pari glade guardien viittaa seuraavalla reseptillä: skull white undercoat + chestnut ink wash + bleached bone drybrush. Tulos ei kuitenkaan ollut toivotun kaltainen, joten nyt on vähän ideat lopussa. Kaikki järkevät (ja hieman hullummatkin) ideat otetaan mielellän vastaan. Kiitos jo etukäteen!
Re: Vaaleaa nurglea
Lähetetty: Pe 17.08.2007 20:57
Kirjoittaja Möhkelö
Itse suosittelisin tällaista reseptiä: Valkoinen pohja -> bleached bone (monta kerrosta jotta peittää) -> Drybrushaus ruskealla sieltä minne haluaa likaa -> washi inkillä.
Uskoisin tuon toimivan melko hyvin, tai sitten käsitin jotakin väärin.
Tässä olisi kiva esimerkki likaisesta mutta vaaleasta deathguardista(nurglesta)
Re: Vaaleaa nurglea
Lähetetty: Ma 20.08.2007 15:20
Kirjoittaja Day
Tuo armeija oli ihan sympaattisen näköinen.
En kyllä drybrushaisi likaa, koska se jää vain kohokohtiin. Itse tekisin joko stiplaamalla (pensseliin maalia ja sitten sörkit sillä epämääräisesti jonnekin ja sen jälkeen featheroit värirajan kuntoon tai sitten otat ohutta maalia pensseliin, vedät harjaksia taakse, päästät irti ja maali lentää kohti figua pikkuisina pisaroina. Kannattaa tosin maalata vain esim. vaatteet tai panssari tuota ennen, ei koko figua - tai muuten saat maalata figun silmiä uudestaan kun päässä on klöntti maalia juuri molempien silmien ympärillä.
