Sivu 1/1

Useampi ase

Lähetetty: La 18.08.2007 12:28
Kirjoittaja Sergeant Janne
Eli kysymys, onko normaalilla infantry modelilla rajoitteita kuinka monta asetta hänellä voi olla mukana, vaikkei hän voisikaan ampua kuin yhdellä per vuoro?

Re: Useampi ase

Lähetetty: La 18.08.2007 12:38
Kirjoittaja Huru-ukko
Codexissa lukee, mitä tavaraa ukko kantaa, tai mitä sille voi ostaa. Hänellä ei voi olla mitään muuta.

Re: Useampi ase

Lähetetty: La 18.08.2007 16:31
Kirjoittaja LaGas
Mutta eikös kloristeeksi saa ottaa vaikka mitä?

Re: Useampi ase

Lähetetty: La 18.08.2007 17:36
Kirjoittaja meny
Riippuu siitä salliiko vastustaja sen vai vaatiiko hän noudattamaan wysiwygiä. Ennen peliä on kuitenkin tehtävä selväksi mitä kyseinen figu omistaa ja on muutenkin mukavampi jos edes jotenkuten voi vähdä mikä ase on kyseessä.

Re: Useampi ase

Lähetetty: La 18.08.2007 19:01
Kirjoittaja LaGas
meny kirjoitti:wysiwygiä
Suomeksi kiitos?

Re: Useampi ase

Lähetetty: La 18.08.2007 19:11
Kirjoittaja MacKeke
What you see is what you get. Jos heebolla on Boltteri kädessä, sille on tosiaan on ja maksettukkin se Boltteri.

Re: Useampi ase

Lähetetty: La 18.08.2007 19:20
Kirjoittaja LaGas
Mutta tuossa aletaankin sitten soveltamaan kaikenlaisia erinäisiä kamoja, kuten marsuilla on niitä naruja ja laukkuja. Tai jos haluaa laittaa IG sergeantille lasgunin selkään ja pistoolin ja closecombat weaponin käteen tai tankkiin autocannonin katolle koristeeksi. Jos ei maksa pts:ää, kamat saavat olla toki koristeena. Ja kaveri on aika lapsellinen, jos ei suostu siihen, että pistää mosulle kranaatteja ja laukkuja koristeeksi.

Tietenkin on järkevää käyttää sitä asetta, mikä soltulla näkyy, mutta jos esim. soltulla on close combat weapon ja pistooli, on helpompi pistää lasgun selkään, kuin aina alkaa vaihtamaan asetta lasgunin tarpeessa.

Re: Useampi ase

Lähetetty: La 18.08.2007 19:24
Kirjoittaja MacKeke
Laukuilla ja naruilla ei suoraan ole mitään virkaa, ja naatit ovat ainoa poikkeus wysiwyg sääntöön. Kannattaa pitää joukot suht normaalina joka tapauksessa, esim Sluggaboylla on sluggan ja choppan sijasta kaksi sluggaa Aimo Tuska tyyliin jne. Marineille ei kannata laittaa toiseen käteen Rhinon ovea ja toiseen DCCW:tä, ne saattaisivat olla vähän turhankin häröjä. Pienet konverttaukset / aseviritelmät sen sijaan piristävät.

Re: Useampi ase

Lähetetty: La 18.08.2007 19:38
Kirjoittaja LaGas
Junior officerilla tupla pisla ja -saha, senior officerilla marsun maha ja pää. Tää on siis mulla, ja muitakin koristeita on muilla, kuten lascannon kahden hiekkasäkin päällä.

Re: Useampi ase

Lähetetty: La 18.08.2007 22:36
Kirjoittaja Half-breed
LaGas kirjoitti:Junior officerilla tupla pisla ja -saha, senior officerilla marsun maha ja pää. Tää on siis mulla, ja muitakin koristeita on muilla, kuten lascannon kahden hiekkasäkin päällä.
No nuo on nyt vielä niin kesyjä, ettei kenenkään noista pitäisi alkaa marista, mutta jos joku menee tuohon MackKeken kertomaan, niin sitten alkaa jo olla ongelmaa. Yleisesti kannattaa kuitenkin figuja koristelessa miettiä vastustajan näkökulmasta, että huomaako tuosta mitkä aseet sillä on ja vaikka huomaisi, niin aina pelin alussa selittää vastustajalle mitä kenelläkin on, ettei vaan tule erehdyksiä.

Re: Useampi ase

Lähetetty: Ma 20.08.2007 16:32
Kirjoittaja Sergeant Janne
Takaisin aiheeseen. Selvitän vielä: eli pystynkö laittamaan Space Marine command scuadin Apothecarylle close combat weaponin (all scuad members may change their bolters to a boltpistol and close combat weapon) sekä power weaponin sekä plasma pistolin Armourysta?

Re: Useampi ase

Lähetetty: Ma 20.08.2007 16:57
Kirjoittaja The Captain
Sergeant Janne kirjoitti:Takaisin aiheeseen. Selvitän vielä: eli pystynkö laittamaan Space Marine command scuadin Apothecarylle close combat weaponin (all scuad members may change their bolters to a boltpistol and close combat weapon) sekä power weaponin sekä plasma pistolin Armourysta?
Marsuilla on armouryssaan rajoitus, että äijällä saa olla vain kaksi asetta, joista enintään toinen kaksikätinen. Apoteekkari, joka ostaa plasman ja power weaponin, menettää siis muut aseensa. Power weaponia voi kuitenkin halutessaan käyttää normaalina (ei-powerillisena) closisaseena, niin että jos äijällä on joka tapauksessa kaksi lähitaisteluaseeksi käyvää asetta, ei liene sääntöteknisesti haitallista, vaikka ukolla olisi suksiboksillinen chainswordeja selässään.