Sivu 1/1
Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: Ke 22.08.2007 15:02
Kirjoittaja IMP-GUARDS.FRIIKKI
- Kumpi on siis parempi harniskaan pukeutuneet tappokkoneet vai tankkeila jyräävät noormali ihmiset
onko imperiumin vartijat vai mariinit siis parempia
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: Ke 22.08.2007 15:33
Kirjoittaja MacKeke
Oranssi. Ota se mistä pidät eniten.
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: Ke 22.08.2007 16:11
Kirjoittaja Darkmage7280
Ja samalla kun päätät, niin jätä typerät/tarpeettomat hymiöt pois, ja keskity oikeinkirjoitukseen.
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: Ke 22.08.2007 17:49
Kirjoittaja DrPullasorsa
Molemmilla on omat hyvät puolensa, valitse se kumpi tuntuu paremmalta.
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: Ke 22.08.2007 19:40
Kirjoittaja Zaraki Kenpachi
puhdasta jalkaväkeä lascannonilla ja plasmalla, plus syvä rausku storm trooppereita plasmoilla = mariini teurastus jos hyvin käy.
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: To 23.08.2007 14:41
Kirjoittaja Kihti
Kakku selvästi vie voiton. Kyllä aika hiljaiseksi pistää kun ig saa ~25 lascannonia 1500 pisteeseen, ehkä örkkejä ja horde nidejä kiinnosta ei mutta kaikki muut melkeinpä hikoilevat kun joka coverin takana odottaa ainakin 5 lascia valmiina suolaamaan.
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: To 23.08.2007 15:18
Kirjoittaja meny
Kihti kirjoitti:Kakku selvästi vie voiton. Kyllä aika hiljaiseksi pistää kun ig saa ~25 lascannonia 1500 pisteeseen, ehkä örkkejä ja horde nidejä kiinnosta ei mutta kaikki muut melkeinpä hikoilevat kun joka coverin takana odottaa ainakin 5 lascia valmiina suolaamaan.
Ja ne muut nauravat sen viiden lascin ampumisen jälkeen kun kaartitarkkuudella saadaan aikaan ~1 woundi.
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: To 23.08.2007 16:28
Kirjoittaja Anaheim
meny kirjoitti:Kihti kirjoitti:Kakku selvästi vie voiton. Kyllä aika hiljaiseksi pistää kun ig saa ~25 lascannonia 1500 pisteeseen, ehkä örkkejä ja horde nidejä kiinnosta ei mutta kaikki muut melkeinpä hikoilevat kun joka coverin takana odottaa ainakin 5 lascia valmiina suolaamaan.
Ja ne muut nauravat sen viiden lascin ampumisen jälkeen kun kaartitarkkuudella saadaan aikaan ~1 woundi.
..paitsi jos otetaan sharp shooter doctriini, jota ilman ei tulisi ulkoiluttaa heavy1 tai muuten vain kalliita aseita. Jo pelkillä lasguneilla se nostaa mukavasti osumatarkkuutta kun saa re-rollia ykköset. Ja maksaa sen 10pts.
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: To 23.08.2007 16:33
Kirjoittaja LaGas
Anaheim kirjoitti:Ja maksaa sen 10pts.
Ai kaikille erikseen vai koko armeijalle?
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: To 23.08.2007 16:37
Kirjoittaja Anaheim
LaGas kirjoitti:Anaheim kirjoitti:Ja maksaa sen 10pts.
Ai kaikille erikseen vai koko armeijalle?
...omien aivojen käyttö sallittu.
Jokaiselle haluamallesi Bs3 ja
guard infantry joukkueelle erikseen.
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: To 23.08.2007 17:25
Kirjoittaja meny
Keskimääräisessä pelissä tulee heitettyä lascannonilla 1kpl ykkösiä, jonka voi re-rollia sharpshooterilla, mutta osumiseen on siltikin se 50% todennäköisyys re-rollissa ja tämä maksaa 10pts squadille eli yleensä yhdelle lascannonille ostetaan.
IMO parempi on ostaa heavy bolttereille jotka ampuvat enemmän niitä ykkösiä ja maksavat ehkä hintansa takasin pelin aikana.
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: To 23.08.2007 18:06
Kirjoittaja Anaheim
meny kirjoitti:Keskimääräisessä pelissä tulee heitettyä lascannonilla 1kpl ykkösiä, jonka voi re-rollia sharpshooterilla, mutta osumiseen on siltikin se 50% todennäköisyys re-rollissa ja tämä maksaa 10pts squadille eli yleensä yhdelle lascannonille ostetaan.
IMO parempi on ostaa heavy bolttereille jotka ampuvat enemmän niitä ykkösiä ja maksavat ehkä hintansa takasin pelin aikana.
...niinhän nuo EHKÄ maksavat, esim. tyranideja vastaan kannattaa lascit tosiaan jättää kotiin, ja suosia heavy boltteria ja ehkä autocannonia. Sen sijaan jos pöydälle jyrää tankkeja, saat pellit helpommin rikki kun str5. heavyboltterilla. Lisäksi AP2 takaa iskuvoiman termiksiä&obleja vastaan.
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: To 23.08.2007 19:57
Kirjoittaja Zaraki Kenpachi
missile launcheritkin puree perus marsuun ihan kiitettävästi jotewn niitäkin voisi armeijaan sisältää. ja todellakin sitä rapid fire plasmaa storm troopereilla sinne peliin. maksavat lähes takuu varmasti itsensä takaisin.
Re: Guardsit Vs S-mariinit
Lähetetty: To 23.08.2007 20:30
Kirjoittaja vompovompatti
Aika hyvin on taas seilattu. Itse kysymykseen: Mieti kiinnostaako sinua yli-ihmiset vai perus jaska. Molemmista saa tehokkaan ampuvan armeijan, mutta vain mariineista saa tehokkaan lähistelevän armeijan. Kaarti taistelee määrällä ja mariinit laadulla. Siinä oli ainakin pari eroa.