Sivu 1/1
Aloittamassa Necroneilla (was: Uus juttu :) )
Lähetetty: Ti 28.08.2007 21:45
Kirjoittaja Stres
Kyselisin Vähän Tästä Warhammer 40 000 Jutusta.
Olen alottamassa Necroneilla
Ja ton jälkeen olenki vähän Pihalla
Elikkäs....Ku tässä Kerran nyyppäilen niin esitän Kysymyksenki!

!
Mitä asioita Pitää Käytännössä Ostaa ja Minkälaiset Sävyt Sopivat Necroneille

?
Ja saattaa olla että Tunkasin tän väärää paikkaan :/, Eli jos niin tein niin tää Thread voidaan Poistaa Tai liikuttaa :S
Elikkäs Vinkkejä etittäs

!, Siis kaiken näkösii Vinkkei Esim. Maalauksesta, Ostamisesta jne. Ja jos löytyy Nii Postatkaa Alottelijan Necron Tutorial...Ite yritin ettii Googlesta mut sieltä Hyppää Esille näitä: How to paint a Fully Rusted Radiactive ÜBer sUper Hard Necron with no Good Info
^^! Kiitos kaikille jotka aikoo jelppiä.
Ps: Maalaminen Huolestuttaa.
Re: Uus juttu :)
Lähetetty: Ti 28.08.2007 22:00
Kirjoittaja Chaotic Dwarf
http://uk.games-workshop.com/necrons/
Tuolla olisi erinäistä necron- infoa.
Taitaa muuten kuulua 40k- alueeseen.
PS. Kannattaa tehdä kuvaavampi; kuten
Apua necroneilla aloittamiseen.
Re: Uus juttu :)
Lähetetty: Ke 29.08.2007 10:17
Kirjoittaja Hands_of_blue
Tervetuloa harrastuksen pariin.
Siinä mielessä olet hyvässä asemassa, että koska asut Helsingissä voit mennä juttelemaan vaikka Gw:n tai Fantasiapelien liikkeeseen ja saada sitä kautta neuvoja aloittamiseen. Kannattaa kuitenkin pitää varansa ainakin Gw:ssä tai ne myyvät sinulle kuun taivaalta ja siinä ohessa muovikassillisen Space marineita. Pelikaverin löytämisenkään ei pitäisi olla kovin vaikeaa, Helsingin peliporukkafoorumilta kannattaa kysellä vaikka siellä hiljaista näyttää olevankin.
Mitä siihen aloittamiseen tulee niin helpoin tapa saada tietoa on juurikin tuo kokeneiden pelaajien tenttaaminen koska kaiken tarvittavan kertominen netissä kuluttaisi liikaa sormenpäitä. Necronit ovat todella aloittelijaystävällinen vaihtoehto koska niiden maalaaminen kohtalaiselle tasolle on helppoa (joskin niiden saaminen oikeasti hienoiksi vaatii jo melkolailla osaamista) ja niillä pelaaminen ja listan suunnittelu on helppoa kunhan muutamat peruskikat ovat hallussa.
Edit: Jos nyt laitetaan jonkinlaista alustavaa ostoslistaa:
Warhammer 40.000 Rulebook ja Codex: Necrons sisältävät kaikki pelaamiseen tarvittavat säännöt ja lisäksi hyvän läjän maalausohjeita, taustatarinaa ja väriteemoja Necroneille. Näiden lisäksi tarvitset luonnollisesti figuja, Necron Battle Force paketti ja Necron Lord blisteri on hyvä aloitussetti. Näistä saat koottua hyvän tuhannen pisteen armeijan ja vähän jää vielä ylikin. Tästä sitten voit jatkaa armeijasi laajentamista niin pitkälle kuin ikinä haluat.
Aloittelijoille suunnattuja maalausoppaita pitäisi löytyä netistä joten kaikkia maalauksen perusteita en ala tässä selostamaan. Toivottavasti oli edes jotain hyödyllistä infoa tässä vuodatuksessa.
Re: Aloittamassa Necroneilla (was: Uus juttu :) )
Lähetetty: Ke 29.08.2007 10:52
Kirjoittaja Day
Jees, hands of blue sanoikin jo kaiken oleellisen.
Jos maalaus hämmentää tyystin, pidän Helsingin fantasiapeleissä maalausopetusta maanantaisin klo 1630-1930. Siellä saa tulla käymään ja kyselemään tyhmiäkin kysymyksiä; koetan sitten vastailla ja tarpeen mukaan neuvoa vaikka kädestä pitäen. Paikanpäällä on kaikki tarvittavat maalaustarvikkeet ja muut roippeet.
Re: Aloittamassa Necroneilla (was: Uus juttu :) )
Lähetetty: Ke 29.08.2007 13:02
Kirjoittaja Roizo
Necron Lord ja pari pakettia necron warrioreita on ensimmäiset ostoksesi, niillä saat pakolliset joukot listaa varten. Sitten ostelet destroyereita ja vaikkapa immortaleita lisäämään armeijan tulivoimaa.
Re: Aloittamassa Necroneilla (was: Uus juttu :) )
Lähetetty: Ke 29.08.2007 19:53
Kirjoittaja Kerppu
Re: Aloittamassa Necroneilla (was: Uus juttu :) )
Lähetetty: Ke 29.08.2007 22:22
Kirjoittaja jullevi
Siirretty oikealle alueelle. Fantasy battle tai 40k-aiheiset viestit eivät kuulu Yleisiin miniatyyrikeskusteluihin.
Yleiset miniatyyrikeskustelut
Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.