Sivu 1/2
Mäkin osasin...
Lähetetty: Ke 26.02.2003 20:55
Kirjoittaja tube
... laittaa kuvia Pbaseen. Kameran käyttöä pitää harjoitella, kuvat ovat kummallisesti sotkuisempia kuin oikeasti (väitän minä). Ixuksella jota käytän on jonkinlainen ongelma lähikuvien kanssa, vaikka muka osaan käyttää makroa ja kaikka.
No, selittelyt sikseen:
http://www.pbase.com/tube/
/tube
Lähetetty: Ke 26.02.2003 20:57
Kirjoittaja LAndE
Noi WE maget oli ihan sairaan hienot varsinkin sen keskimmäisen viitta herätti huomiota...
Lähetetty: Ke 26.02.2003 21:00
Kirjoittaja Chrono
Kivalta näyttää. Defiler on varsinkin hieno
Ixuksella kannattaa ottaa ne kuvat about 20cm päästä, ja zoomata maksimit. Works for me. Mikä Ixus sulla on?
Moips
Lähetetty: Ke 26.02.2003 21:11
Kirjoittaja Kainuh
miten sait ton waywacherin toisen käden väännettyä tohon keppiin?? ja mitkä värit noissa viitoissa on (we mages)
Lähetetty: Ke 26.02.2003 21:16
Kirjoittaja VC
Vaikuttavan näköisiä projekteja sulla on työnalla. Varsinkin defiler herättää mielenkiintoni. Hienoja konffauksia.
Lähetetty: Ke 26.02.2003 21:17
Kirjoittaja chimp
juu on tuo aika metka tuo sun defileris

pisti erityisesti silmään nuo sun hienot konverisos,sekä nuo wood elffi maagit..
kaikenkaikkiiaan hyvää jälkeä

Lähetetty: Ke 26.02.2003 21:21
Kirjoittaja crow
osaat ainaki maalata... ne oli tosi nättejä ne fb bannerit. Ja we maagit.. helmii.
Lähetetty: Ke 26.02.2003 23:21
Kirjoittaja Harma
Todella hienoja! Odotan innolla maalattuja versioita tosta wip kansion sisällöstä... Etenkin sitten sen valmiin defilerin...
Ja toi "Marriage" on ihan mahtava!
Lähetetty: To 27.02.2003 00:11
Kirjoittaja tube
Kiva että tykkäätte Defileristä

. S'on kimmafrendin vanha Cindy(tm), ja sen äiti sanoi haluavansa nähdä valmiin tuotteen. No, minun puolestani...
Sen (arkki)maagin käpälä(t) oli yllättävän helppo vääntää pitämään keppiä. Jousikäsi irti, reikä läpi, sauva sisään, reikä toiseen käteen ja green stuffia (tai silloin itseasiassa Revelin yksikomponenttimassaa) sillai, että siitä tulee toinen sauvaa pitävä käsi. Viittaan olen itsekin jokseenkin tyytyväinen, etukuvassa Ixuksen käyttötaidottomuuden tuottama rakeisuus pilaa blendauksen (sniif). Tarkoitus on, että se viitta on niinku Cloak of Mist.
Kamera on ihan perusmallinen Digital Ixus ja kämppiksen. Ongelma on se, että jostain käsittämättömästä syystä se ei halua tarkentaa yksittäiseen figuun tasaisella taustalla lähelle - jos figu on pöydällä, homma skulaa ihan hyvin (vrt. se WIP champion). Kunhan rikastun, hankin Cybershotin ja kunnon valon - ehkä jopa toisessa järjestyksessä.
/tube
Lähetetty: To 27.02.2003 00:19
Kirjoittaja Baldur
tube kirjoitti:Kamera on ihan perusmallinen Digital Ixus ja kämppiksen. Ongelma on se, että jostain käsittämättömästä syystä se ei halua tarkentaa yksittäiseen figuun tasaisella taustalla lähelle - jos figu on pöydällä, homma skulaa ihan hyvin (vrt. se WIP champion).
Kai siitä nyt manuaalinen tarkennus löytyy?
Lähetetty: To 27.02.2003 14:10
Kirjoittaja Kainuh
saisko tota ideaa käyttää?

Lähetetty: To 27.02.2003 15:12
Kirjoittaja manmangler
tube kirjoitti:
Kamera on ihan perusmallinen Digital Ixus ja kämppiksen. Ongelma on se, että jostain käsittämättömästä syystä se ei halua tarkentaa yksittäiseen figuun tasaisella taustalla lähelle - jos figu on pöydällä, homma skulaa ihan hyvin (vrt. se WIP champion). Kunhan rikastun, hankin Cybershotin ja kunnon valon - ehkä jopa toisessa järjestyksessä.
/tube
Set Napista manuaali päälle
Menusta long shutter päälle Parantaa valotusta
Olikohan Menussa myös AiAF joka laskee valotuksen
ja tarkennuksen keskiruudun mukaan
Tarkistas tuo AiAF manuaalista.
Lähetetty: Pe 28.02.2003 10:31
Kirjoittaja maddog
Jees siistiltä näyttää. En muuten itte ole pbasessa kohdannut ongelmia kuvan laadun suhteen. Pienennän kuvan noin ruudun kokoon, noin 1000x600 pikseliä tai jotakin, riippuen kuvan muodosta, jonka jälkeen tarkennan kuvan ja säädän kirkkauden. Sitten muutan kuvan jpg formaattiin (onnistuu 'save as' komennon kautta) ja sitten vain pbaselle. kuvien laadun huononeminen saattaa johtua muun kuin jpg:n käytöstä, tai siitä että gallerian muodostamisvalikoissa olet ruksannut jonkin väärän kohdan päälle/pois päältä...
Lähetetty: Pe 28.02.2003 11:25
Kirjoittaja Black scars
Tuo syysteema viitassa toimii hyvin, kolmen taikurin muodostaman ryhmän onnistunein figu on mun mielestä tuo keskimmäinen.
Vihreet reunat? Etkös ollut niitten vannoutunut vastustaja?
Täriseekö sun kädet maalatessa, vai onko noi maalattu jossain laivassa, jotenkin selvästi keinuva pensselinjälki
Luonnossa nähtynä paremman näköisiä, treenaa tosiaan kameeraamista, niin kuvat antavat todenmukaisemman informaation.
Defiler on makee idea slaanesharmeijaan, minkä maalin meinaat saada pysymään tuossa nukessa? Ihan tavalliset GW:t?
Näen demonin kynnet, mutten nää BS:en bitzejä, pitäiskö mennä silmälääkäriin
Tekeekö aikataulu tiukkaa, aika paljon näyttää työtä olevan jäljellä.
Onko tuo counttipoppoo kuinka vanha? En ole sitä missään vielä nähnyt.
Lähetetty: Pe 28.02.2003 13:11
Kirjoittaja jamovoima
Saako tiedustella mikä figu tuo vasemman puoleisin velho on? Onko joku oop welf mage vai mikä. Pitäisi nimittäin itsekin rakennella metsä haltia armeija viimeistään tuonne coniin, ja maagi figut on mietinnässä.
Lähetetty: Pe 28.02.2003 15:57
Kirjoittaja d.d
Huhhuh, ton defilerin haluan nähdä valmiina!
Makeita conversioita wip-osiossa. Kaaoksen championi ja loordi miellytti silmää kaikista eniten.
Void Houndeista pidin myös, ja wood elffeistä, ja ja.. eihän tuolla mitään vastenmielistä olekaan. Käytätkö reikien porailuun (pyssyjen piiput, käsien liitokset yms.) GW:n pikku-ukkoporaa, jotain muuta poraa vai onko sulla joku inside-kikka, jolla reiät saa mallikkaasti aikaan?
Lähetetty: La 01.03.2003 03:12
Kirjoittaja tube
Testailtuani aikani olen sitä mieltä, että se minun taidoillani Ixuksella ilman manuaalia noista ei juuri parempia saa. Ongelma lienee white balancen säätö, kameran säädöistä ei löydy käyttämiäni lamppuja vastaavaa... No, nuokin välttävät, vähänpä netissä näkyy WD-tasoisia kuvia.
Defiler - harkitsen, että vedän siihen päälle ohuen epoksikerroksen. Tuon kumimaisen materiaalin kanssa voi tulla muuten ongelmia, esim. yksikomponenttinen mallimassa ei kuivu (oletettavasti kumin joustavana pitävä aine estää massakin kuivumasta...).
Piiput on tehty sillä GW:n käsiporalla. On mulla nykyään semmoinen pienoismalliporakin (joka muuten tuo ihan uutta iloa konvertointiin), tosin.
Haltiat. Juu, munkin mielestäni se viittajätkä on noista (leikiten) paras. Vihreistä reunoista saatte kiittää Antti Vierikkoa, joka on katsonut parhaaksi sutia pensashaltioidensa alustojen reunat vihreiksi. Ideoita saa tottakai lainata, kaikkihan sitä kai tekevät(?). Se pitkällä sauvalla varustettu tyyppi on iku, ikuvanha WE standard bearer.
Countit ovat jostain vuodelta yks ja kaksi (arvaan 99), tehty fantsuGThen. Sisältää nuo nihdit, toisen vihtiratsuväkijoukon, black coachin, lurkkeja, zombeja, ghouleja ja bansheen plus tietty pari necromanceria. En ole jaksanut pelata niillä sitten nykyhammerin ilmestymisen, kun vampyyrit eivät jotenkin ole mun tyyppinen armeija.
/tube
Lähetetty: To 27.03.2003 20:48
Kirjoittaja ushabti
ethän sä aio käyttää tota vegeneriä johonkin muuhun tarkotukseen?
Lähetetty: Pe 28.03.2003 00:36
Kirjoittaja tube
Vegeneriä? Ei ymärrä...
/tube
Lähetetty: Pe 28.03.2003 09:47
Kirjoittaja Dru Perim
tube kirjoitti:Defiler - harkitsen, että vedän siihen päälle ohuen epoksikerroksen. Tuon kumimaisen materiaalin kanssa voi tulla muuten ongelmia, esim. yksikomponenttinen mallimassa ei kuivu (oletettavasti kumin joustavana pitävä aine estää massakin kuivumasta...).
Tuosta rohkeasta Defiler konversiosta (vai pitäisikö sanoa Cindy-konversiosta) sen verran, että kutsutko sitä nyt sitten figuksi, minskuksi vai Ninnun tapaan nukeksi?
Dru Perim