"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

tyrant guard

Warhammer 40.000 -pelin säännöt ovat yleensä enemmän tai vähemmän tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
heppu
Viestit: 6
Liittynyt: Ke 04.07.2007 17:11

tyrant guard

Viesti Kirjoittaja heppu »

En oikein älynnyt mitä tästä Tyrant guardista oikein hyötyy kun tuntus siltä että se antaa vain Tyrantille lähitaistelutukea.olenko oikeassa
klikkaa jos uskallat!Et varmaan viiti! http://s1.fi.bitefight.org/c.php?uid=27886
Avatar
Guardsniper
Viestit: 1509
Liittynyt: To 01.02.2007 15:18
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: tyrant guard

Viesti Kirjoittaja Guardsniper »

Hive tyrant = monstrous creature => vihut voi tähdätä suoraan tyranttia vaikka sen edessä oli esim warruja (, jotka siis eivät ole MC:ta)

Jos hivellä on guardi = vihut ei voi tähdätä suoraan tyranttia, koska guard ja tyrantti muodostavat ryhmän, jossa guardi toimii liha/kitiinikilpenä.

Vois auttaa jos lukisit huolella ne erikois säännöt.
Ostan necromundaa, mordheimia, epicciä ja BFG:tä.
YV tavoittaa.
Avatar
NorjanPaavi
Viestit: 1704
Liittynyt: To 21.12.2006 21:08
Paikkakunta: Kirkkonummi

Re: tyrant guard

Viesti Kirjoittaja NorjanPaavi »

No ne guardit ovat siis lähinnä massaa jolla tyrantti pidetään kauemmin hengissä. Antavat myös ihan hyvin lähis tukea tyrantille. Jos joku sitä kävelevää tyrkkyä sinne closikseen on joskus viemässä.
Avatar
Uzi-99
Viestit: 805
Liittynyt: Ti 16.12.2003 22:27
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: tyrant guard

Viesti Kirjoittaja Uzi-99 »

Syytä myös muistaa että koska Tyrant ei ole Independent Character, sitä Guardeineen kohdellaan lähitaistelussa samaan tapaan kuin esimerkiksi Marine Sergeantteja Tactical Squadeissa.
Heikkoliha yrittää tuhota, metsästää itseä kuin itse niitä, mutta ne heikkoja. Itse taistelee viimeiseen, kaikki täytyy ahmia.
Avatar
Ishmael
Valvoja
Viestit: 2149
Liittynyt: Ke 22.05.2002 23:08
Paikkakunta: Helsinki

Re: tyrant guard

Viesti Kirjoittaja Ishmael »

Näin muistaakseni Monstrous Creatureja kohdellaan lähitaistelussa kuin IC:itä eli niitä voi targetoida erikseen ja ne vaativan base-to-base contactin päästäkseen lyömään. Kirjaa ei ole kkäsillä, mutta jos näin ei ollutkaan niin Hive Tyrantti ja Tomb Spyder sai kivasti boostia.
Oberon kirjoitti:On ne RF-tiimin pojat kovia kyllä
Avatar
Kurimus
Viestit: 1487
Liittynyt: Pe 22.08.2003 17:48
Paikkakunta: Sastamala

Re: tyrant guard

Viesti Kirjoittaja Kurimus »

Ishmael kirjoitti:Näin muistaakseni Monstrous Creatureja kohdellaan lähitaistelussa kuin IC:itä eli niitä voi targetoida erikseen ja ne vaativan base-to-base contactin päästäkseen lyömään. Kirjaa ei ole kkäsillä, mutta jos näin ei ollutkaan niin Hive Tyrantti ja Tomb Spyder sai kivasti boostia.
Näin muistaakseni sääntö tosiaan meni niinkuin sen muistat, mutta Tyrant Guardin säännöt yliajavat tuon säännön. Niissä todetaan selkeästi että Hive Tyrant lasketaan "upgrade characteriksi" (vrt. sergeant) muodostaessaan ryhmän Guardin kanssa.
"Silmitön väkivalta on vilpittömin ja läheisin ihmiskontaktin muoto."
-Sörkan Sika-Harri-
Avatar
Uzi-99
Viestit: 805
Liittynyt: Ti 16.12.2003 22:27
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: tyrant guard

Viesti Kirjoittaja Uzi-99 »

Ilman sääntöviitteitä muisteloilla ei ole jurikaan arvoa... Vanhassa 3rdEd Trial Assault Rules-setissä MC:itä kohdeltiin kuten IC:itä, mutta nelosedikassa moista sääntöä ei ole: perus-MC:t yksikössä ovat yksikön normaali osa koska toisin ei ole määritelty. Se että Tyrant ja Guard mainitaan IC-osiossa (ja sielläkin ampumisessa, ei lähiksessä) johtuu puhtaasti siitä että ne ovat esimerkki MC-otuksesta ei-MC yksikössä...

Tyrant ja TSpyder ovat ainoat tietämäni (en tuoreista Eldareista ole perillä) ei-IC MCt jotka voivat olla yksikössä, ja Tyrantin kohdalla ainoa jonka kanssa se voi muodostaa yksikön on Guard jolla on erikoissääntöjä jotka vielä painottuvat siihen että Tyranttia ei voi tähdätä (Tyranid erratassa asia myös selvennetään). TSpyder taas on vain valmistamiensa Scarabiensa kanssa, mutta koska erityissääntöjä MC:iden tähtäämiseen lähiksessä ei ole, niin ne ovat normaali osa/vastaavat upgrade-figuja.
Viimeksi muokannut Uzi-99, Pe 14.09.2007 15:23. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Heikkoliha yrittää tuhota, metsästää itseä kuin itse niitä, mutta ne heikkoja. Itse taistelee viimeiseen, kaikki täytyy ahmia.
heppu
Viestit: 6
Liittynyt: Ke 04.07.2007 17:11

Re: tyrant guard

Viesti Kirjoittaja heppu »

Selkis.kiitti tiedosta.
klikkaa jos uskallat!Et varmaan viiti! http://s1.fi.bitefight.org/c.php?uid=27886
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Säännöt”