Sivu 1/1

Uutta kaaosta 1.5k

Lähetetty: To 20.09.2007 16:38
Kirjoittaja Heretic
Moi

Nyt kun kirjaa pääsin silmäilemään niin heti alko mielessä muhimaan uudet listat, toinen toistaan paremmat. Sääli kun en enää rakasta IW:täni saa samanlaiseksi kuin ennen (Saan jos jaksan mutta kaverit ei tykkäis)

Uusi lista on tasapainoisempi kuin entiset listat. Tässä ei ole prinssiä enää, ei obleja, ei satasia vaan Tzeenchin loordi raptoreiden kanssa. OMG!


HQ

Tzeench Lord 170
-MoTz
-Jump pack
-peruskamat
-Daemon weapon
-Meltaboms

Liittyy raptoriyksikköön. Ampuu kovaa, ja kun vastassa on melkeinpä 3+saven omaamia pelkästään niin tulee tarpeeseen. Kestää myös invun kaa jotain.

Tzeench Lord 150
-MoTz
-peruskamat
-Daemon weapon
-meltabombs

Toiseen tonnipoikaryhmään, ampuu ihan mukavasti


troop

9 Thousand son 269
-aspa W/ Bolt of Change


9 Thousand son 269
-aspa W/ Bolt of Change

No tonnipojat

Fast

7 Raptor 240
-MoTz
-2x meltagun
-aspa W/ fist

Liitelevät Loordin kaa lähikseen.

Heavy

6 Havocs 170
-4x missile


Pakollinen AT- tuli

predator 115
-autocannon
-Heavy bolter sponson
-Havoc-launcher

predator 115
-autocannon
-Heavy bolter sponson
-Havoc-launcher

Lähtee perkeleesti dakkaa pieneen hintaan


t:1498

Re: Uutta kaaosta 1.5k

Lähetetty: To 20.09.2007 18:50
Kirjoittaja Remington
Ohhoh.. IW vaihtunu Tonnipoikiin! Tota listaa vastaanhan voi melkein uskaltaa pelatakin. Tosin ei uudella DW:llä..
Miksi et ota lordillesi disciä? Sama kuin reppu ja saat +1A.
Muutoin lista vaikuttaa ihan kelvolliselta. Tosin luulisi että tonnipojat boltillaan ja raptorit meltoillaan hoitavat AT-tulen ja tankit AP4 tulellaan infantryn..

Re: Uutta kaaosta 1.5k

Lähetetty: To 20.09.2007 19:14
Kirjoittaja Hand of Than
Ihan mukava oloinen lista. Sopiva varmaankin kovatasoisiin kaveripeleihin. Itse listaan; Pomot on JEES, itsekkin ihastuin ainakin paperilla Tzeentch-lorttoon demoniaseella. Juurikin koska ampuu, ja lähisteleekin kovasti. Korotettu invukin mukava lisä demoniaseen kanssa sekä muutenkin;).

Tonnipojista en tiedä oikein sanoa, muuta kuin että ovat pitkälti maastosta riippuvasia kovuutensa suhteen. Jos teillä on 4+ coveria(taloja yms) paljon niin menettävät hohtoaa(kaverin marsut saa savet ja itse et hyödy coverista juurikaan). Tasangolla ovatkin sitten poppia. Boltti on sorsalle luultavasti paras, vaikka vähän kuseekin eri strenan kanssa normipoikiin verrattuna. Doom bolttia kannattaa testata kantamasta huolimatta, vaikka at-mahis tällöin kaatuukin.

Predat ovat hyviä. Havocit misloilla myös, autocannon hohto otti iskua kun tankhunters poistettiin. Listalla saattaa olla pulassa jos vastustaja lyö yhdenkin av14 tankin, koska en pitäisi raptoreita täysin luotettavina pysäyttäjinä, etenkin jos lemaneita on 2-3... ja misloilla & BOC:lla "vain" s8. Lascannonia persuuksille kun kaivataan tässä pelissä turhankin usein. Oblitahan taitaa olla nykykaaoksen ainoat kustannustehokkaat non-vehicle lassuttelijat. Mutta kaikenkaikkiaan toimiva ja allaround-lista.

Re: Uutta kaaosta 1.5k

Lähetetty: To 20.09.2007 21:18
Kirjoittaja Heretic
Jep, av14 tankit on aika ikäviä tätä listaa vastaan kun vain pari S8 asetta ja vastassa necronit ja kaaos. No Necronit menee kyllä alas kun monoa ei pelätä. Se kaatuu varmasti. Lisäänpä meltapommit loordeille.

Kiitos kommentista ja lisää vain

Re: Uutta kaaosta 1.5k

Lähetetty: To 20.09.2007 22:06
Kirjoittaja NorjanPaavi
No invu tuntuu olevan armeijassa ainakin hyvä. Pieni armeijahan toi on ja tankin tuhoaminen on kyllä aika muutaman ukon varassa. Oikein mukan omaperäisen listan näkönen.

Re: Uutta kaaosta 1.5k

Lähetetty: Pe 21.09.2007 20:32
Kirjoittaja Ana_Shei
Mutta jos oikein muistan niin Lascannonin ap on 2 ja Bolt of Changen on 1, joten boltti saa 2d6+8 armor penetraatioon?

Re: Uutta kaaosta 1.5k

Lähetetty: Pe 21.09.2007 23:07
Kirjoittaja Remington
Ana_Shei kirjoitti:Mutta jos oikein muistan niin Lascannonin ap on 2 ja Bolt of Changen on 1, joten boltti saa 2d6+8 armor penetraatioon?
Woot?! O.o Öh.. Tuota bolt saa sen D6 panssarin puhkontaan, ei ole melta. Muistathan, että AP1 meinaa pene-osumaa jos aseen strena + D6 = AV (eli olisi normisti glänäri). Eli siten bolt of change (S8 & AP1) on melkein yhtä hyvä kuin lascannon (S9 & AP2).

Re: Uutta kaaosta 1.5k

Lähetetty: Pe 21.09.2007 23:31
Kirjoittaja Ana_Shei
Aijaa siis joo, sekotin nyt ihan täysin melta ja ap1, anteeks