Sivu 1/1
Land Raiderin Patternit
Lähetetty: Su 23.09.2007 22:05
Kirjoittaja Marine 5
Eli mitä patterneja landepaukulla on?
(esim. Phomos, Terminus ultra, Crusader...)
Re: Land Raiderin Patternit
Lähetetty: Su 23.09.2007 23:51
Kirjoittaja JakeZuku
http://wh40k.lexicanum.com/wiki/Land_Raider
* Land Raider Crusader
* Land Raider Prometheus
* Land Raider Helios
* Land Raider Spartan
* Hellfire Land Raider
Re: Land Raiderin Patternit
Lähetetty: Ma 24.09.2007 11:13
Kirjoittaja Agamemnon2
Plus Apocalypsen Land Raider Terminus, tottakai.
Re: Land Raiderin Patternit
Lähetetty: Ma 24.09.2007 11:48
Kirjoittaja Huru-ukko
Mihin ryhmään Rogue Trader lantikka kuuluu?
Re: Land Raiderin Patternit
Lähetetty: Ma 24.09.2007 14:22
Kirjoittaja JakeZuku
Memnon kirjoitti:Plus Apocalypsen Land Raider Terminus, tottakai.
Sehän on GW:ltä niin uusi keksintö, etteivät vielä monia sivuja ole ehtineet fluffi-intoilijat täydentää.

Re: Land Raiderin Patternit
Lähetetty: Ti 25.09.2007 09:55
Kirjoittaja Mysterous
Huru-ukko kirjoitti:Mihin ryhmään Rogue Trader lantikka kuuluu?
Pitäis tarkistaa RT-kirjasta se varustus (kotona ja itse koulussa.)
Noh, tuosta
SoLegends tekstistä päätellen lantikassa on siis kaksi "Dual-mounted" (twin-linked?) lascannonia ja kaksi heavy bolteria.
Lexicanumissa osui silmiini kaksi sopivaa merkkiä, Spartan ja Hellfire.
Spartanissa on kaksi twin-linked lascannonia ja toisinaan oli Heavy Bolter. Sitä käytettiin yleensä Horus Heresyn aikoihin (jonka aikakautta joskus Rogue Trader tuntuu muistuttavan.)
Hellfire taasen sisältää lascannonit sivuillaan ja bolterin (ei heavy) päällään... Lisäksi mainitaan että kojes on vaka-vanha, sopisi sikäli originaaliin Lantikka-modelliin.
1:1 Lantikkaa en sitten vain nähnyt.
Tai noh, peruslantikassa näyttäisi olevan Twinattu Heavy Bolter ja Twinatut Lascannonit. Mah bad.
Re: Land Raiderin Patternit
Lähetetty: Ke 26.09.2007 12:34
Kirjoittaja Agamemnon2
Tässä muuten kuva
Spartalaisesta. GWn ensimmäinen ajoneuvokonversio, vuodelta 1989.
Re: Land Raiderin Patternit
Lähetetty: Ke 26.09.2007 14:05
Kirjoittaja Roizo
Memnon kirjoitti:Tässä muuten kuva
Spartalaisesta. GWn ensimmäinen ajoneuvokonversio, vuodelta 1989.
Karu pärrä. Vanhat figut on kyllä hassuja.
Re: Land Raiderin Patternit
Lähetetty: Ke 26.09.2007 15:34
Kirjoittaja Anaheim
Roizo kirjoitti:Memnon kirjoitti:Tässä muuten kuva
Spartalaisesta. GWn ensimmäinen ajoneuvokonversio, vuodelta 1989.
Karu pärrä. Vanhat figut on kyllä hassuja.
Hassuja? Hassuja? HASSUJA!?
*laskee 40 000 ja vetää henkeä*
Hassua ole nähnytkään, itse tykkään vanhasta lantikasta huomattavasti enemmän kuin nykyisestä. Eikä sanaakaan itsensäpaljastaja kääpiöstä.
Re: Land Raiderin Patternit
Lähetetty: Ke 26.09.2007 17:13
Kirjoittaja DrPullasorsa
Mielipide asia, mutta nykymodelit ja kaarat ovat kyllä pääasiassa paljon nätimpiä.
Re: Land Raiderin Patternit
Lähetetty: Ke 26.09.2007 17:21
Kirjoittaja Anaheim
Pullasorsa kirjoitti:Mielipide asia, mutta nykymodelit ja kaarat ovat kyllä pääasiassa paljon nätimpiä.
No ,ainakin örkeillä ja mariinien uudempi predator. Takaisin aiheeseen

Re: Land Raiderin Patternit
Lähetetty: To 27.09.2007 11:16
Kirjoittaja mv40k2
Mysterous kirjoitti:Tai noh, peruslantikassa näyttäisi olevan Twinattu Heavy Bolter ja Twinatut Lascannonit. Mah bad.
Tuohon voisin täsmentää että RT-lantikkaa kasatessa sai itse päättää miten Heavy Bolterit sijoitti. Virallisesti (ja muistaakseni boksin kuvissa) oli katolla kepin päässä mountattuna yksi eteenpäin ja yksi taaksepäin. Useimmat pelaajat liimasivat HB:n twin-linkattuna eteenpäin ja unohtivat taaksepäin sojottavan kun ei ollut pelillisesti kovin käyttökelpoinen. Tai HB:t jätettiin yksinkertaisesti liimaamatta säästääkseen pisteitä. Useimmissa näkemissäni vanhoissa lantikoissa ne on myös ajan saatossa katkenneet pois, sillä HB:t sijaitsivat ohuen muovitikun päässä, joka oli eittämättä lantikan heikoin osa. Eli täydellisesti kasatussa RT-lantikassa virallisesti yksi HB eteenpäin ja yksi taaksepäin. En tiedä sitten sopiiko tuo mihinkään pattern-kuvauksiin.
Tuolta voi tarkistaa:
http://www.solegends.com/citcat89/c8900 ... ider-h.htm
JÄLKI-EDIT: Koska RT-lantikan HB:n ovat selkeästi vain bolt-on/mounted aseita, niitä pitäisi ehkä käsitellä vehicle wargearina eikä kiinteänä patternin osana. Siten veikkaan Spartan patternia. Hellfire ei kuullosta oikealta kun Lexicanumissa siinä mainitaan olevan "sponson mounted lascannons".
-mv40k2