pras tapa maalin poistoon?
Lähetetty: Ke 26.09.2007 18:04
Mikä on paras tapa maalinpoistoon?
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
Tai Fairy Power Spray, tai Mäntysuopa, riippuu vastaajastaMigutti kirjoitti:Jarruneste.
Ja poistokohteestaEorl Nuori kirjoitti:Tai Fairy Power Spray, tai Mäntysuopa, riippuu vastaajastaMigutti kirjoitti:Jarruneste..
Meinasin juuri suositella power spraytä. Itselläni oli meinaan aivan samanlainen tilanne vanhojen metallifigujen kanssa joihin asetonilla ei ollut mitään vaikutusta. Kokeilin sitten suosituksen perusteella tuota power spraytä ja päivän liottamisen jälkeen lähti maalit melkein juoksevan veden alla, vähän harjausta ja yksityiskohdat hammastikuilla niin figut ovat kuin uusia. Asetonia käytän nykyään pelkästään liiman poistoon ja silloin tällöin jos täytyy äskettäin maalatusta napista saada maalit välittömästi pois.Dolmot kirjoitti:Tuli muuten taas huomattua, että on maaleja ja maaleja. Yksi surullinen setti vanhoja metallifiguja oli lionnut puoli vuotta asetonissa ja olin harjannut niitä aina muistaessani parin kuukauden välein. Nyt tein lopullisen putsauksen ja edelleen sai jynssätä messinkiharjalla hampaat irvessä. Toisaalta, pistin samaan purkkiin edellisenä iltana toisen erän muualta saatuja figuja. Niistä maali oli lähtenyt itsestään yön aikana. Korkeintaan tarvitsi vähän ravistella purkkia. "Lähtee" ja "ei lähde" ovat siis hyvin suhteellisia käsitteitä. Jotkut maalityypit tarttuvat kuin tauti. Silloin tarvitaan järeämpiä aineita.
Uusille lukijoille tiedoksi: asetoni syö tehokkaasti muovia. En suosittele.
Nyt on uusi satsi ottamassa power sprayta. Katsotaan, liitynkö käännynnäisten joukkoon.
Ei ole tullut vielä vastaan maalia johon se ei olisi purrut. Mm. yli 10 vuotta vanhat emalimaalit lähtivät helposti.Eorl Nuori kirjoitti:Poistaakos se Power Spray myös emali-maaleja? Parista vanhasta ghoulista olen nimittäin suunnitellut poistavani maalit, mutta kun ovat emaleilla sipaistuja, niin ei taida mäntysuopa niihin purra.
Itse liityin kun kokeilin ja täten luovun nitromorssista, joka puri metallifiguihin hyvin. Fairy powerspray vaan tuntuu tekevän saman halvemmalla, turvallisemmin (tosin käytän yhä edelleen hengitysmaskia, kumihanskoja ja silmäsuojusta), pienemmillä hajuhaitoilla (jotka hengitysmaski blokkaisi tosin muutenkin) ja vieläpä toimivan myös muovifiguissa. . Lisäksi tietysti sitä voi käyttää uunivuokien yms. puhdistukseen.Dolmot kirjoitti: Nyt on uusi satsi ottamassa power sprayta. Katsotaan, liitynkö käännynnäisten joukkoon.