Sivu 1/1
IG: armoured fist squad ja sen teho
Lähetetty: Pe 12.10.2007 21:17
Kirjoittaja Gorechild
Pientä pohdintaa on tässä ollut mikä näiden ryhmien funktio oikein on, tai mitä noilla olisi hyvä tehdä. Objektiivien ottamiseen noiden luulisi olevan kohtuullisia, joskaan ei tuollainen ryhmä sitä taida yksin hoitaa. Muutaman sentinelin kanssa voisi olla hyvä yhteistyöryhmä.
Tämmöinen ryhmä toisi hiukan liikkuvuutta muuten paikallaan käkkivään jalkaväkiarmeijaan. Ja tietty näyttäisikin kivalta. Toisaalta kuitenkin kaartin perusmiseryhmät taitavat olla vahvimmillaan kun pääsevät paukuttamaan ryhmänsä isolla tykillä.
Mutta, onko pelaajilla kokemusta näiden käytöstä ja/tai hyödyllisyydestä? Ei yksi tuommoinen ryhmä kaiketi pahaa tekisi, ihan jo vaihtelevuutensakin puolesta.
Re: IG: armoured fist squad ja sen teho
Lähetetty: Pe 12.10.2007 21:42
Kirjoittaja meny
Omaa kokemusta ei vielä ole, mutta kehuja kuullut chimeran ns 102pts. variantista (multi-laser+heavy bolter+heavy stubber+extrat), josta lähtee 9 laakia vihollista kohti vuorossa ja voi liikkuakin sen 6 tuumaa. Ja kannattaa muistaa, että sitä jalkaväkiryhmää ei tarvitse deployata sinne chimeraan sisälle vaan voi suoraan laittaa kentälle asemiin. Chimera kuitenkin profiiliin katsoen on ensisijaisesti rynnäkkövaunu eikä APC.
Re: IG: armoured fist squad ja sen teho
Lähetetty: Pe 12.10.2007 23:25
Kirjoittaja Ice Warrior
Noh. Noh. Kun nopeasti ajattelee niin Chimerahan on hieman heikko. Itse kun peleissä ulkoilutan Chimeraa en oikein käytä sitä rynnäkkö autona vaan nopeana liikkujana omissa linjoissa. Jonka pää tehtävä on hoidella kaikki/muutamat droppaava(t) yksiköt, tulemalla päälle yleensä itse suosin tank shok (jos lähellä) ja sit jätkän viereen ampumaan tai locked to combat tyyliin joilloin voi pelata lisä aikaa onkelman hoitoon.
Itse en ole kokeillut sellasta tyyliä, kuin iskeä 3 erillistä sentineliä ja chimera hyökkäys asemaan jolloin tuhottavaa olisi 4 yksikköä? aika mielenkiintoinen. ja tehokas, jos sentuilla on lassot.
Re: IG: armoured fist squad ja sen teho
Lähetetty: La 13.10.2007 13:31
Kirjoittaja Guardsniper
Onhan sit semmonenkin hyöty, että se on halvempi kuin toinen infantry platoona, jolloin voi säästää pisteitä toisessa pakollisessa troopissa. Armoured fistiä voi myös käyttää "syöttinä". Itse olen kuitenkin suosinut armoured fistin sijaan grenadiereja chimeralla ja kahdella special weaponilla.
Re: IG: armoured fist squad ja sen teho
Lähetetty: Su 14.10.2007 15:06
Kirjoittaja vompovompatti
Yksi chimera ei oikein vielä pärjää jos listassa ei ole raskaita tankkeja ottamassa kuritusta. Useampi chimera onkin jo aivan eri juttu. Tosiaan tuo 102pts tai 105pts chimerat ovat ehkä ne parhaat variantit (ainakin minun mielestäni). 102pts sisältää multilaserin, heavy boltterin, heavy stubberin ja extrat. 105pts sisältää saman kuin 102pts, mutta tähän lisätään vielä smoke launcher objektiiville ajamista varten.
Itselläni chimerat ottavat suurimman osan armeijani tapoista, mutta käytänkin niitä 1500pts pelissä jo 7kpl. 9 laukausta vuorossa ei kuitenkaan ole mikään turha asia varsinkin kun ne kaikki lähtevät kohtuu hyvällä strenalla (kaartistandardeilla) 36" päähän.
Suosittelen että kokeilet ja teet päätöksen sitten. Useampi on myös aina parempi, joten kannattaa myös testipelata lista jossa on vaikka 3 chimeraa tai enemmän.
Re: IG: armoured fist squad ja sen teho
Lähetetty: Ma 15.10.2007 15:54
Kirjoittaja Azured
Chimera yksin on pelkkä maalitaulu, mutta ryhmä Chimeroja sisältäen vielä jalkaväkeä on selkeä ja vakava uhka.
Lisäksi Armored Fistien paras puoli on juurikin sen raskaan aseraudan saaminen nopeasti edulliseen asemaan. Yleensä deploymentissa vastapuoli saa parhaimmat kohteensa piiloon, ja kuurupiiloa eivät jalkaväen mukana liikkuvat raskaat aseryhmät voita ikinä. Sen sijaan Armored Fist uuteen asemaan liikutettuna muuttaa tilanteen oikeinkin näppärästi.