Sivu 1/1

palmu

Lähetetty: Su 02.03.2003 11:16
Kirjoittaja mazdamundi
tuli tässä vähän aikaa sitten keksittyä tämmonen juttu. et jos haluu/tarvii palmuu niin ottaa käytetyn tuikun, raaputtaa steariinin pois, leikkaa reunasta noin puolen sentin välein, litistää, maalaa vihräksi ja sitten liimaa vaan jonkun tikun päähän. vai oisku joku jo keksinyt tän ku tää on aika yksin kertainen juttu

Lähetetty: Su 02.03.2003 12:35
Kirjoittaja chimp
tosta sais paremman käsityksen jos ois jotain kuvia :)
ja ainahan ois parempi jos ois kuvattu step-by-step meiningillä..

Lähetetty: Su 02.03.2003 20:23
Kirjoittaja Matti N
Voisit mazdamundi vähän pienentää tuota avatariasi, ettei sitä tarvi kokonaan pois ottaa. Säännöissä lukee koko mihin tulisi pyrkiä.

Lähetetty: Ma 03.03.2003 20:53
Kirjoittaja Riio-Kola
Täytyy kokeilla tehä tommone jos vaikka tulis hieno.. Ei kyl oo mitää viidakko armeijjaa mut ei se menoo haittaa :D otan kuvan siit sitte jos jaksan..

Lähetetty: Su 09.03.2003 20:19
Kirjoittaja Creeper
Helppo palmu.

Tarpeet: Greppinauhaa, eli paperimaista paksua narua, jonka osittain avaamalla saat hieman rypistettyä paperia vastaavan kuvion.
Ruskeaa ohutta lankaa.
Spruen osia, veitsi ja rautalankaa tai liimaa

Lehdet: Ota ensin noin 5cm pätkä greppinauhaa, ja avaa se lähes kokonaan. Jätä kuitenkin osa rypyistä. Leikkaa veitsellä hieman lehden muotoa paperin yläreunaan, niin että alareuna jää yhtenäiseksi. (leikkaa myötäryppyyn.)
Rullaa lehden yläpäätä yhteen, ja suorista lehden keskusta. Näin lehti kapenee helposti kärkeen ja tyveen, ja taittuukin aidon näköisesti alaspäin. Greppinauhasta tehdessä lehteen jää luonnollisen näköinen pintakuvio.

Runko: Liimaa tai kiinnitä rautalangalla lehti spruenpätkään, ja ala käärimään lankaa päälle. Laita langan pää rungon juurelle, vedä ylös lehtien tyveen asti, ja käännä suunta. Kääri nyt lehtien tyvestä alkaen rungon päälle kerros tai pari lankaa. Kun tulet juureen asti, liimaa pää kiinni.

Lopetus: Vaikka lanka kuullostaa hassulta runkomateriaalilta, tulee siitä uskottavaa kun maalaat siihen hieman ruskeaa, tai vähän mustaa. Puu on valmistuessaan varsin pelikelpoinen, ja tottuneelta aikaa menee 10 minuuttia per kasvi.
Oksan teet samalla tavalla, aloitat vain toisen langan ja päättelet molemmat narut yhdessä. Liimattu lanka näyttää huonolta, mutta se jää baseen muun koristelun alle. Itse laitan vanhan CD:n päälle DAS-massaa, johon istutin kolme palmua. Massan kovetuttua flokkia päälle.

Helppo ja nopea tehdä, lehtiä voi muotoilla myöhemminkin, ja puuta voi varovasti taitella.

Lähetetty: Ma 10.03.2003 10:38
Kirjoittaja maddog
Itte olen tehnyt palmuja käyttämällä lehtikuusen ohuita oksia runkoina ja leikkaamalla lehvät pahvista. lehtikuusen oksat ovat yllättävän hienoja runkoina! Ei tartte edes maalata!

Lähetetty: Ke 12.03.2003 08:06
Kirjoittaja Herra juusto
Aika hyviä ohjeita.Onks tosta kreppipaperi palmusta olemassa kuvia?

Lähetetty: Ke 12.03.2003 16:58
Kirjoittaja Creeper
Ikävä kyllä ei, enkä omista digikameraa tai skanneria minkä väliin niitä tunkea. Jos joskus saan käsiini niin laitan esille.

Lähetetty: Pe 14.03.2003 13:45
Kirjoittaja behemoth
Creeper kirjoitti:Helppo palmu.

Tarpeet: Greppinauhaa, eli paperimaista paksua narua, jonka osittain avaamalla saat hieman rypistettyä paperia vastaavan kuvion.
Ruskeaa ohutta lankaa.
Spruen osia, veitsi ja rautalankaa tai liimaa
Paperinaru toimii greppinauhaa paremmin. Käytän vihreää paperinarua, joka on värjätty "keskeltä" vaaleammaksi; vanhalla sadalla markalla taisin saada 150 metriä paperinarua. Sitä kaikkea en tule koskaan käyttäneeksi loppuelämänikään aikana.

Itse olen availlut viisi-seitsemän 10-15 sentin pituista pätkää paperinarua yläosistaan ja liimannut ne yhteen rungoksi. Sitten varsinaiseksi rungoksi kietaistaan liimaan kostutettu ideal -side (ensiapusidettä). Sen voi sitten maalata ruskeaksi ja highlaitata, jotta saa ideal-siteen tekstuurin näkyviin.

Tämän sitten olen istuttanut kasaan kipsiä tai voihan sen liimata vaikka mihin tahansa sopivaan baseen.

Tällä tavalla syntyy nopeasti ja erityisesti HALVALLA nopeasti viidakko.

Kuva mukana. Kuva on vanha ja pieni, mutta toiminee paremman puutteessa. Tässä maastopalassa on sekaisin kaksi paperinarusta tehtyä palmua ja tiimarin ostettuja muovikoristeita, joista on cocktail -tikun kanssa askarreltu pensaita.

Kuva