Sivu 1/1

Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ti 18.12.2007 23:08
Kirjoittaja TranssiApina
Terve,

Tämä onkin nappi joka on ollut jo pidempään maalauksessa. Alunperin figu piti saada näytille tämän vuoden Ropeconin maalauskisaan(joka vuosi pitänyt saada sinne jotain, kertaakaan siinä onnistumatta), että se kertoo jo vähän figun valmistumistahdista. Aina maalattu juttu tai kaksi figuun, ja pidetty pidempää taukoa. Nyt sai viimeisteltyä pään ja kropan, niin piti ottaa vähän WIP-kuvia. Ja näin ollen kun ne tänne tunkee, ni saa kai ittensä jotenkin pakotettua maalaamaan sen loppuunkin, niin saa valmiista kuvat tänne :)

Kuvat ovat otettu tuolla kehnolla taskukameralla, mutta parempaakaan ei ollut juuri käsillä. Lopulliset kuvat otetaan sitten kunnolla :) Figu on ihan pelikäyttöön tulossa, mutta on siihen vähän enemmän panostettu kuin normijannuihin. On siinä kyllä enemmän maalattavaakin :P

Close-up edestä:
http://s26.photobucket.com/albums/c117/ ... in-etu.jpg

Sivusta:
http://s26.photobucket.com/albums/c117/ ... n-sivu.jpg

Takaa:
http://s26.photobucket.com/albums/c117/ ... -Takaa.jpg

Takaa-yläviisto:
http://s26.photobucket.com/albums/c117/ ... viisto.jpg

Persläppä:
http://s26.photobucket.com/albums/c117/ ... erslpp.jpg

Base:
http://s26.photobucket.com/albums/c117/ ... n-base.jpg

Maalaaminen alkoi jaloista, ja ne jäivät ehkä turhan pliisuiksi. Mustien osien highlightit on vähän käsilleen vedetty, mutta toimivat jotenkuten. Pikkudetailit on onnistunut ihan kivasti, kuva tosin syö tota munaläppää aika hyvin.
Erityisen tyytyväinen olen päähän, jonka ilmekkin jäi melko kieroksi(hyvällä tavalla) ja nuo valkoiset Imperial Eaglet/muut siipilogot näyttävät yksinkertaisuudestaan huolimatta erikivalta.
Basestakin sai kyllä ihan kivan, tuo tuo ruskea palkki kivaa väriä muuten niin tylsän väriseen City Fight-teemaiseen alustaan. Viemärinkansi saa ehkä water efektiä päällensä, katsotaan vielä.

Että semmosta, välillä jaksaa tännekkin taas kirjoitella.

-Mui

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ti 18.12.2007 23:21
Kirjoittaja Hedelmäpeli
no jopas on komea wippi:) pää on tosiaankin paras osa myös minusta batle damageineen jotaka mukavasti on kuitenkin "piilossa". Mutta eipä muutkaan osat paljoa päälle kalpene, gemmit säihkyy ja haarniska kiiltelee high lighteissä komeasti. oikein mallikasta jälkeä.

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ke 19.12.2007 11:11
Kirjoittaja Hartman
Herranjesta... Todella asiantuntevasti ja tarkasti maalattu, mutta kamera taisi hieman vääristää värejä? Kuvat otettu täydellisesti. Haarniskan haarmut mainiot. Tolle kappalaiselle ei kyllä nakkijonossa v****illa.

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ke 19.12.2007 11:40
Kirjoittaja TranssiApina
Jeeps, väreissä on vielä hitusen keltaisuutta. Pikkasen tossa Photarilla säädin, mutta nyt ei parempia kuvia tässä pöytälampun kanssa saanut :P Lopulliset kuvat tulee olemaan kyllä parempia.

Mutta kiitos kommenteista!

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ma 24.12.2007 12:55
Kirjoittaja teri
Oletpa saanut hienon figu aikaseks :D . Ainoo mist en tykänny oli bases oleva lauta(tai no mikä onkaa) ehkä sitä ilma olis parempi.

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Su 30.12.2007 08:30
Kirjoittaja Macko57
Nätti vaikka on wippi viellä. Ihan kun ammattilainen olisi maallannu. Kyllä nostanhattua.

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Su 30.12.2007 08:30
Kirjoittaja Macko57
Nätti vaikka on wippi viellä. Ihan kun ammattilainen olisi maallannu. Kyllä nostan hattua.

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ma 31.12.2007 00:36
Kirjoittaja Late M
Metalleista tykkään. Kenkien high light voisi olla parempi. Alustasta puuttuu jokin silmäänpistävä yksityiskohta.

Kokonaisuus hyvä. Minkälaiset kädet kaverille on tulossa?

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ma 31.12.2007 18:45
Kirjoittaja Mörde
Loistavaa jälkeä! Varsinkin base ja silmät on tosi hyvät!

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ma 31.12.2007 20:13
Kirjoittaja Decoder
Tämä voi näyttää aika tylsältä ja tutulta tekstiltä, mutta hienoa työtä! Onkos noissa metalleissa käytetty NMM:ää?

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ma 31.12.2007 22:22
Kirjoittaja janat
sjaar94 kirjoitti:Onkos noissa metalleissa käytetty NMM:ää?
Näyttää kyllä omaan silmääni ihan RMM-tekniikalla tehdyiltä nuo metallit.

Sitten siitä maalauksesta muutenkin. Erittäin hienon näköistä työtä, mutta mustan korostukset näyttävät oudoilta (melko extreme). Metallit näyttää hyvältä, paperit (tai mitä läpysköitä onkaan) näyttää hyvältä, kypärä/pääkallo/whatever näyttää hyvältä. Silmät näyttävät erittäin hyvältä, kuten myös base (jotain puuttuu kuitenkin). Toivottavasti näkee pian lopullisen version, näyttää varmasti erittäin hyvältä (vaikka sitähän tämäkin on, mutta kuitenkin...).

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ma 10.03.2008 13:11
Kirjoittaja TranssiApina
No nyt o taas nappi päässy vähän etenemään, tosin melko hitaasti :P Kädet sai tässä viikonloppuna, mutta vielä puuttuu selkäkoriste. Sitten sitä voisi jo kutsua valmiiksi ja ottaa paremmat kuvat :)

http://s26.photobucket.com/albums/c117/ ... =edest.jpg

http://s26.photobucket.com/albums/c117/ ... t=sivu.jpg

Mitäpä se base mielestänne tarvitsee? Kyllä siihen vielä kerkeää jotain lisäämään :)

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ma 10.03.2008 16:31
Kirjoittaja Woodo
O.O Iha pirun hieno! Ei tost kyll voi sanoo mitää negatiivist ^^ Hieno on. Jatka vaa samaan malliin.

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ma 10.03.2008 17:11
Kirjoittaja Gerazu
No voi perskule kun on komea. Tämmöisen saa aikaa 1/5 osa sadasta.

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ma 10.03.2008 17:57
Kirjoittaja Morteus
No on kyl komee, ei voi muuta sanoa. Propsit poratuista storm boltterin piipuista, niitä ei kuitenkaan kaikki vaivaudu jostain syystä tekemään. Ainoa mikä häiritse hilusti oli se alusta, vaikka komee onkin niin jotenkin se saa mallin näyttämään takapainoiselta kokonaisuudessaan. Muuten kyllä edustus kunnossa.

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ma 24.03.2008 20:10
Kirjoittaja TranssiApina
Miniatyyri valmistunut, kuva ja kommentointi täällä.

Kiitos.

Re: Terminator Chaplain, WIP.

Lähetetty: Ke 26.03.2008 12:46
Kirjoittaja Berserk
Tuonne toiseen topiciisi jo laitoinkin, mutta arvostetaan täällä hieman yksityiskohtaisemmin:

Eli sanon taas että erittäin mahtavaa työtä, etenkin pidän tuosta päästä ja pergamenttiliinasta, sekä musta armori on mielestäni hienon vähän valaistu ja nuo kullan väriset kohdat näyttävät upeilta. Oletko käyttänyt niissä inkkiä vai miten olet saanut ne hohtamaan noin hienosti? Tuo pyssy ja sauva tosiaan tarvitsisivat ehkä jotain lisäystä, näyttävät nyt hieman tylsiltä ja jäävät muun figun varjoon. Nekin ovat tosin hienoja, mutta eivät säväytä samalla tavalla kuin muu ukko. Basesta tykkään tosi paljon, hieno viemäri ja tuo raunion kappale, maalattukin hienosti. Mistä muuten sait hankittua tuon viemärinkannen? Vai väsäsitkö itse?
Ite olen kanssa väsäämässä kohtapuoliin tuota samaista Terminator Chaplainia ja saan tästä hienon mallin, vaikkakin itse maalaan hieman eri väreihin. Mutta jos lisää figuja kaapista löytyy ja maalausintoa riittää, niin annappa tulla lisää porukkaa näytille! ;D