Sivu 1/4
Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ma 14.01.2008 16:15
Kirjoittaja Munter
Klikkaa tästä Fanatic-tapahtumiemme kotisivuille
Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lahti Fanatic -turnaukset ovat tulleet tiensä päähän. Nämä suomessa Fanatictapahtumat aloittaneet tapahtumat on päätetty lopettaa.
GW:llä on tullut viime vuoden aikana henkilövaihdoksia ja heidän turnaus ja harrastustoimintaansa Pohjois-Euroopan osalta hoidetaan jatkossa yhden miehen voimin Hollannista käsin. Se tarkoittaa, että edellinen Turku Fanatic oli näillä näkymin viimeinen Fanatic-turnaus, jota GW tuki. Puolenkuun Pelien loppusyksylle ajateltu Porvoo Fanatic jäi jo ilman tukea ja sen takia se jäi osaltamme pitämättä, samoin kuin ruotsin laivalle suunniteltu Titanic Fanatic. Ilman GW:n osallistumista kustannuksiin on mielestämme tyhmää järjestää näin massiivisia tapahtumia. Itse en myöskään ole halukas tekemään kustannuksilta "kevennettyä" Lite Fanaticcia. Näin ollen olemme päättäneet, että Fanatic turnaukset ovat Puolenkuun Pelien osalta ohi. Seuraavaan Helsingin fanaticciin tosin varmaan vielä vuokraamme Fantasiapeleille maastoja, jotta he eivät jää pulaan tilanteessa, mikäli he haluavat jatkaa omaa Fanaticciaan.
Tämä ei tarkoita, että turnaukset Puolenkuun Pelien osalta loppuvat, mutta se tarkoittaa, että keskitymme jatkossa toisenlaiseen formaattiin ja annamme varmaankin enemmän tilaa pienille, mutta laadukkaille tapahtumille.
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ti 15.01.2008 14:28
Kirjoittaja Silveri
Ikävä kuulla ja ihmetyttää kyllä toiminta, jolla GW jatkuvasti ampuu itseään jalkaan. Turnaukset (ja niihin valmistautuminen) lienevät kuitenkin yksiä suurimpia liikevaihtoa tuottavia asioita yritykselle. Pelkään pahoin, että tämä (joskin ymmärrettävä) päätös saattaa myös heijastua puokin myyntiin, mutta toivottavasti ei liian vahvasti.
Uudenlaisia turnauksia odotellessa...
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ti 15.01.2008 17:05
Kirjoittaja hc_andersen
Surullisia uutisia, toden totta. :/
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ti 15.01.2008 17:41
Kirjoittaja mv40k2
Harmittavaa.
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ti 15.01.2008 21:20
Kirjoittaja Massiivinen
Siinä sitten repäistiin osa sydämestäni irti, Lahti Fanaticit kun ovat olleet erittäin hauskoja tapahtumia, joista on vain positiivista palautetta.
=][= R.I.P Lahti Fanatic =][=
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ti 15.01.2008 21:31
Kirjoittaja Eino
Ehkä nyt se Lahden ja itä-suomen "figupeliskene" nöyrtyneenä

vihdoinkin pystyy osallistumaan myös muualla Suomessa järjestettäviin turnauksiin...
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ti 15.01.2008 22:29
Kirjoittaja jamovoima
Turkuun on silti aika pitkä matka. Nimim. "5h autossa suuntaansa on aika suolaista kolmen pelin takia."
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ti 15.01.2008 22:45
Kirjoittaja Gilaelin
Eino kirjoitti:Ehkä nyt se Lahden ja itä-suomen "figupeliskene" nöyrtyneenä

vihdoinkin pystyy osallistumaan myös muualla Suomessa järjestettäviin turnauksiin...
Voi kuule, niin pitkään kuin meillä on Cabal Ostiumin turnauksia, ei tarvitse vaipua lopulliseen epätoivoon =).
Eipä sillä. Tänä vuonna olisi ollut tarkoitus lähteä syksymmällä kiertelemään eri turnauksissa pitkin Suomea, mutta tämä tieto nyt oli taas tätä ominta itseään. Ei riittänyt, että GW ei tue enää edes kaupunkien sisäisä paikallisturnauksia, mutta en vain kykene ymmärtämään, miksi käytännössä Suomen suurimman PR-työn kyseisen pelin ja koko figuskenen tekevältä turnaukselta vietiin pohja? Missä olivat taas aivot?
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ti 15.01.2008 22:58
Kirjoittaja Eino
Niin se lopetettava organisaatio oli siis koko Northern Europe, ei vain suomi. Ehkä siinä oli hieman suuremmat asiat kyseesä kuin se kuinka paljon saadaan promootia Model Expo, Lahti, Suomi -tapahtumassa.
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ti 15.01.2008 23:27
Kirjoittaja Wompatti
Aika sickii. Todella harmillista kuulla, ei taida ihan lähiaikoina olla tulossa korvaavaa vastaavaa tapahtumaa joten toivottavasti pienturnaukset jaksavat skarpata.
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ti 15.01.2008 23:44
Kirjoittaja Mikke
Todella harmillista.
Suoraa seurausta GW:n yleisestä säästölinjasta. Siellä karsitaan nyt kaikki "turha" pois.
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: Ke 16.01.2008 12:56
Kirjoittaja Gondorin Marko
Auts. Lahti Fanaticit olivat juuri niitä turnauksia jotka minutkin saivat liikkeelle milloin mistäkin asuinpaikasta (Jyväskylä, Vantaa, Järvenpää). Aivan mahtava meininki oli turnauksissa ja pelipäivien välisiä camping-sessioitakin tulee varmaan vielä keinutuolissa eläkepäivinä muisteltua.
Tsemppiä tuleviin turnauksiin Munterille ja koko Lahden köörille!
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: To 17.01.2008 11:35
Kirjoittaja IRiaD
Auts, kertakaan en ole vielä Lahteen päässyt pelaamaan ties minkä esteen takia, ja nyt tänä vuonna kalenteri näytti täysin tyhjältä ja budjetti riittävältä. Sitten tämä

Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: To 17.01.2008 13:08
Kirjoittaja Asdrubael
Eino kirjoitti:Ehkä nyt se Lahden ja itä-suomen "figupeliskene" nöyrtyneenä ;) vihdoinkin pystyy osallistumaan myös muualla Suomessa järjestettäviin turnauksiin...
Eino kirjoitti:Niin se lopetettava organisaatio oli siis koko Northern Europe, ei vain suomi. Ehkä siinä oli hieman suuremmat asiat kyseesä kuin se kuinka paljon saadaan promootia Model Expo, Lahti, Suomi -tapahtumassa.
Mikä sinua aina riepoo? Kukaan ei ole varmaan sanonut, että Lahti on joku maailman napa ja ei kai tämä turnausten pitäminen mikään kilpailu ole ollut- toivottavasti? Kyllä minä ainakin ihan lahtelaisena ja turnausjärjestäjänä voin sanoa, että tällä hetkellä koko hommaa turnausmielessä pitää yllä Turku - ja hyvä niin, koska muuten olisivat kunnon turneet aika vähissä. Siitä en tiedä tarvitseeko kenenkään nöyrtyä kauheasti, aika ikävä harrastus jos tarvitsee. Ja en halua unohtaa Chaosboyzeja (pitävät vain liian harvoin) enkä sitten lukuisia pienempi/isompia muita järjestäjiä, mutta Turku on tällä hetkellä aktiivisin.
Ja ei, en aio tulla ainakaan itse Turkuun turnauksiin, liian kaukana (vanha ei vaan jaksa) ja tulee myös liian kalliiksi (en yövy lattialla/vastaavassa, vanha ei pysty).
Peace and out. Älkää provosoituko kukaan, ei ollut tarkoitus ainakaan vaan mieluumminkin päinvastoin. Itseäni harmittaa lähinnä kaikkien harrastajien puolesta tuo turneiden loppuminen, parhaat kiksit siitä itselleen sai järjestäjäpuolella kun porukalla oli hauskaa!
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: To 17.01.2008 13:33
Kirjoittaja Eino
Asdrubael kirjoitti:
Mikä sinua aina riepoo? Kukaan ei ole varmaan sanonut, että Lahti on joku maailman napa ja ei kai tämä turnausten pitäminen mikään kilpailu ole ollut- toivottavasti?
...
Ja ei, en aio tulla ainakaan itse Turkuun turnauksiin, liian kaukana (vanha ei vaan jaksa) ja tulee myös liian kalliiksi (en yövy lattialla/vastaavassa, vanha ei pysty).
Ei minua mikään rievo. Huomaa:

-hymiö nöyrtymisen perässä. Tiedän paljon väkeä jotka eivät ole lähteneet muualle suomeen turnauksiin, koska heidän lähellä Lahdessa on maailman paras turnaus... Tuollainen asenne ehkä hieman riepoo. Turkulaiset ovat kyllä jaksaneet käydä Lahdessa asti, yli puolet kerroista...
Lahti Fanatic on ollut kyllä "hieno" figupelitapahtuma, mutta turnauksena enemmän tai vähemmän kummallinen, huono, mikä tahansa ei mairitteleva adjektiivi. Henkilökuntaa on hillittömästi, mutta silti pöytien terrainit on paikoitellen todella surkeasti aseteltuja, tuomaria ei ole... Kukaan ei osaa vastata sääntökysymyksiin. Tuntuu, että Lahti Fanaticissa on tärkeämpää se, että satunnainen kävijä viihtyy ja, että PKP jengin tyttöystävät hengailevat tiukkoissa PKP-paidoissa, kuin se, että ne jotka maksavat osallistumismaksun saavat myös sen 30e tasoisen turnauskokemuksen, turnausteknisesti.
Munter itse sanoi, että esim messukeskuksen alueesta maksetaan noin 2500e vuokraa... Mitä ihmettä? Eikö todellakaan löydy halvempaa kohdetta? Veikkailin vuoden 2006 jälkeen, että varmasti vaihtuu paikka ensi vuonna koska ulkoisesti näytti siltä, että Model Expo veti PKP:tä hanuriin, eihän siellä ollut kävijöitä nimeksikään. Niin teki. Sibeliustaloon... Tuskinpa ainakaan kovinpaljoa halvempi kohde?
Ei turnauskävijät oikeasti välitä siitä minkälainen arkkitehtuuri turnauspaikalla on, tuskin tapahtumaa katsomaan tullut kävijäkään siitä välittää.
Yhteistyöstä GW:n kanssa jotain tietävänä (ainakin vähän) voisin kuvitella, että jos pelkän tilan vuokrassa säästettäisiin 2000e, pitäisi turnauksen järjestäminen muuten samanlaisena olla aikalailla mahdollista.
Mielestäni päästätte tästä liian helpolla irti. Eikö kannattaisi kokeilla järjestää ns. "Lite versio" ja tutkia mitkä olivat fiilikset sen jälkeen? Vai onko järjestäjäporukka todella niin rakastunut siihen tapahtuman muuhun tilpehööriin, eikä itse turnaukseen, että ei vain pysty? Onko se tilpehööri todella sen arvoista, että suomesta lopetetaan yksi suuri turnaus?
Perustakaa hommaa varten yhdistys. Säästyy aika paljon kaikissa kuluissa ja erilaiset apurahaarkut aukenevat.
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: To 17.01.2008 14:25
Kirjoittaja Asdrubael
Eino kirjoitti:
Ei minua mikään rievo. Huomaa:

-hymiö nöyrtymisen perässä. Tiedän paljon väkeä jotka eivät ole lähteneet muualle suomeen turnauksiin, koska heidän lähellä Lahdessa on maailman paras turnaus... Tuollainen asenne ehkä hieman riepoo. Turkulaiset ovat kyllä jaksaneet käydä Lahdessa asti, yli puolet kerroista...
Lahti Fanatic on ollut kyllä "hieno" figupelitapahtuma, mutta turnauksena enemmän tai vähemmän kummallinen, huono, mikä tahansa ei mairitteleva adjektiivi. Henkilökuntaa on hillittömästi, mutta silti pöytien terrainit on paikoitellen todella surkeasti aseteltuja, tuomaria ei ole... Kukaan ei osaa vastata sääntökysymyksiin. Tuntuu, että Lahti Fanaticissa on tärkeämpää se, että satunnainen kävijä viihtyy ja, että PKP jengin tyttöystävät hengailevat tiukkoissa PKP-paidoissa, kuin se, että ne jotka maksavat osallistumismaksun saavat myös sen 30e tasoisen turnauskokemuksen, turnausteknisesti.
Harmillista, että näin olet kokenut. Toivottavasti suurin osa on kuitenkin ollut tyytyväisiä.
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: To 17.01.2008 14:42
Kirjoittaja Abu
Eino kirjoitti:Ei turnauskävijät oikeasti välitä siitä minkälainen arkkitehtuuri turnauspaikalla on, tuskin tapahtumaa katsomaan tullut kävijäkään siitä välittää.
En allekirjoita. JuhlaFanatic sibeliustalossa oli ehdottomasti yksi hienoimmista turnauksista missä on tullut käytyä. Minä ainakin pistän arvoa myös turnauksen puitteille, koulurakennusten ankeat kellaritilat ei ole kovin inspiroivia mestoja, pelasi figumatsia tai ei.
Lahti Fanaticit olivat kyllä niitä harvoja turnauksia joissa oli suuren urheilujuhlan tuntua, sääli kun loppuvat. Onni onnettomuudessa että turkulaiset ovat aktivoituneet turnaussaralla.
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: To 17.01.2008 14:44
Kirjoittaja Eino
Niin ja se viellä, että tämän minun huutelun tarkoitus on enemmänkin perseelle potkiminen kuin suora vittuilu.
Minä pidän tällaista meteliä jatkossakin, myös Turussa.
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: To 17.01.2008 17:06
Kirjoittaja Wolverine
Asdrubael kirjoitti:Harmillista, että näin olet kokenut. Toivottavasti suurin osa on kuitenkin ollut tyytyväisiä.
Lahti fanaticit ovat olleet aivan mahtavia tapahtumia. Ja sibeliustalolla pelaaminen todellakin oli paras figupelitapahtuma mitä voin edes kuvitella. Todella sääli, että fanaticit loppuvat.. Niistä tapahtumista todella nautti..
Re: Lahti Fanatic turnaukset loppuvat
Lähetetty: To 17.01.2008 17:36
Kirjoittaja pstj
On varmaan sitten aika järjestää Night Fight 3 -tapahtuma Lahteen nyt 6 vuoden tauon jälkeen.
Aikataulusta ei kyllä luvata vielä mitään
