Sivu 1/2
dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ke 16.01.2008 19:50
Kirjoittaja dead flesh penalty
Huh, täällä galleriassa on jotain outoa menossa. ''Ilmassa on taikuutta'', sano kääpiö ja tulipalloon kuoli.
Koska ilmeisen edesmenneen Galleria: Muut-osion ketjut eivät ole siirtyneet tänne (vielä?), käytän häikäilemättä hyväkseni tilaisuutta pistää uuden piirustusblogin pystyyn, tarkoittaen käytännössä siis jonkinlaista luonnoskirjaa reipashenkisillä kommenteilla ja arveluttavalla sisällöllä. Niin, ja tällä kertaa aion päivittää ketjua suht tasaisesti
Pitää varmaan muuten todeta näin alkuun että piirtäminen ei oikeastaan ole minulle mikään harrastus, vaan lähinnä neuroosi, toistaiseksi tosin diagnosoimaton. Piirrän oikeastaan aina kun saan kynän käteen, joskus käy naulakin, ja yleensä samalla unohdan mikä olikaan alkuperäinen syy kynän käteen ottamiselle. Edustavasti tämän blogin saakin avata luonnos matematiikan vihosta;
vanha Gaesatae-soturi (selittämättömästä syystä brittityylisellä ihomaalauksella).
Jatkoa tulee sitten jatkossa.
-pyry
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: To 17.01.2008 02:56
Kirjoittaja Rizky
Mitä kun matematiikan opettaja katselee vihkoja ja olet piirtänyt sinne alastoman miehen? : D
Piirrustuksesta simmoista palautetta kuin että oikea käsi näyttää vähän ruipelolta eli liian laihalta, etenkin hauiksen kohdalla ja hartioitakin voisi vähän kohentaa. Varpaissakin on jotain haittaa mutta se onkin yksi vaikeimmista osa-alueista ainakin omasta mielestäni. ( Miekka näyttää vähän lyhyeltä?)
Erityisesti onnistununeita juttuja ovat pää, joka on mittasuhteessa muuhun vartaloon verrattuna onnistunut erittäin hyvin kuten myös sen yksityiskohdat piirtäessä. Myös muu vartalo on hyvin mitoitettu sekä lihaksien piirrustus ja asento, kilpi on hyvin varjostettu ja siistissä asennossa. Käsi joka on nyrkissä pitäen kilpeä on erinomaisen onnistunut.
Tiivistettynä: Se tärkein on onnistunut, eli piirrettävän mittasuhde ja asento. Nämä ovat tosin vain omia mielipiteitäni.
Viestini saattoi olla myös vähän sekava mutta kai siitä sen palautteen osaa lukea.
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: To 17.01.2008 08:19
Kirjoittaja hyytsi
Jeah! Tämmöiset suhertelu-blogit ovat aina kivaa luettavaa. Postaa vain uutta materiaalia jatkuvasti niin ehkä muutkin innostuvat kopioimaan ideaasi. Jos olisi taitoja edes vähän enemmän sekä kunnon skanneri niin melkein kehtaisi itsekkin laittaa moisen pystyyn.
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ti 22.01.2008 17:22
Kirjoittaja dead flesh penalty
Updatea. Pidin tänään ihan jumalattoman digitointisession, kolmisen tuntia luonnosten keruuta sieltä sun täältä skannausta varten :p Ja varoituksen sana, luvassa lisää alastomia miehiä.
Parhaita päältä (samassa kansiossa on muutakin uutta):
Ogami Iton kylpyä ei häiritä (matematiikka)
Titaanit laskeutuvat Tartarokseen (Englannin harjoitus yo-kuuntelu)
http://kuvablogi.com/nayta/871929/ (hämmästyttävästi kouluajan ulkopuolella)
http://kuvablogi.com/nayta/871698/ (ruotsi)
Uudet söherrykset liittyvät aika taajaan kreikkalaiseen varhaishistoriaan/mytologiaan, johtuu kuvitusprojektista jota alan työstämään aiheen tiimoilta kevään ja kesän mittaan.
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ti 22.01.2008 21:25
Kirjoittaja Veripallo
Vau, varjostukset tekevät todella vaikutuksen, samoin tuon viimeisen asento (jotain jota pitää itse treenata, noi asennot). Vähäsen niskakarvoja nostavia nuo alastomat miehet kylpemässä, mutta alastomuus on plussaa taiteessa. Noiden titaanien kädet näyttävät vähäsen leveiltä mutta se on varmaan tarkoituksellista.
H*tto, teit minut kateelliseksi, ja sitä en anna anteeksi, paitsti että täällä ketjussa ettette luule minusta jotain väärää. Lisää tulemaan vaan, odotan jo niin että kuola valuu.
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ke 30.01.2008 17:08
Kirjoittaja dead flesh penalty
Uup.
Kävinpä taas lukiolla *opiskelemassa*. Tuloksena siis pari sketchiä lisää.
Orlantti -Olen nykyään ihan koukussa
King of Dragon Passiin. Orlanthin Pyhät Soturit kävivät pelissä kylässä ja inspasivatkin vähän törertelyä aiheesta. Pari muutakin on, kunhan löydän ne jostain..
Perhana, taidankin aloittaa pelistä ketjun Kahvihuonepuolella, on se niin hyvä.
Satunnaisia töhryjä
Pari kreik.sankarin pärstää
Titaanihahmotelmaa
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ke 30.01.2008 17:41
Kirjoittaja Rizky
Onko tuossa yritetty jotain surrealista kuvaa hakea? =)
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ke 30.01.2008 17:46
Kirjoittaja dead flesh penalty
Eeeipä oikeastaan..piirrustuskäteni taisi vaan aloittaa söhräämään jotain uutta sinne alas ennen kuin huomasi tilanpuutteen.
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ke 30.01.2008 17:51
Kirjoittaja Rizky
No eipä siinä mitään. Surrealismia kannattaa kokeilla piirtää, on aika jännän näköistä. Ks. Salvador Dalin työt
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ke 30.01.2008 19:48
Kirjoittaja hyytsi
Onpa tuoreen näköisiä kavereita!
Ihastelen suuresti kuinka saat hahmoille ilmettä ja luonnetta. Kaikenlainen karvoitus on kanssa sulla hienosti hallussa. Oletko käyttänyt
näissä pelkkää lyijykynää vai minkä vuoksi näen hentoja varjostuksia siellä täällä harmaalla?
KotDP on kyllä upea peli. Näiden pierrustusten ansioista voisi sen maailmaan taas uppoutua.
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ke 30.01.2008 21:25
Kirjoittaja dead flesh penalty
hyytsi kirjoitti:
Oletko käyttänyt
näissä pelkkää lyijykynää vai minkä vuoksi näen hentoja varjostuksia siellä täällä harmaalla?
Juu. Tai siis lyijytäytekynää. Varjostuksia on sitten tehty levittämällä grafiittia samaisen kynän kumilla.
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: To 31.01.2008 17:22
Kirjoittaja Nilarakh
Yleensä kaikki kovat piirtäjät bashaa juurikin kumilla tai muulla kappaleella levittämistä, mitä en itse ymmärrä. Varsinkin sinun jutuissa huomaa, että kyllä sitä voi tyylikkäästikin käyttää hyväksi.
Erityisesti pidin noista kuulakärkikynä -töistä ja piirroksista, missä kynän jälki oli oikein elävää ja ilmeikästä. Myöskin koko tekniikka samaisella kynällä kiehtoo muuta enemmän (jos tuo siis on sillä piirretty, jälki ainakin samaa luokkaa), sillä yleensähän ihmiset keskittyy enemmän lyijykynään tai tusseihin.
Inspiroivaa ja todella tasokasta jälkeä. Kovasti sinäkin olet kehittynyt näiden kuukausien aikana. :)
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: To 31.01.2008 18:33
Kirjoittaja Veripallo
dead flesh penalty kirjoitti:Pitää varmaan muuten todeta näin alkuun että piirtäminen ei oikeastaan ole minulle mikään harrastus, vaan lähinnä neuroosi, toistaiseksi tosin diagnosoimaton.
[kateellisen tapa osoittaa ihailua] Jaha, no minunkin kouluvihot ovat kyllä täynnä kaiken maailman söherryksiä, oikeastaan usein niissä ei ole kuolutehtäviä juuri ollenkaan mutta taso on kyllä muutaman tason alempana, mutta kyllä silti sanoisin sitä harrastamiseksi. No mutta jos sattuisit tietämään jos "neuroosisi" on tarttuvainen niin kertoisitko miten sen saan? [/kateellisen tapa osoittaa ihailua]
Älä ruve lintasaamaan lukion "opiskelusta" niin saadaan lisää päivitystä kiitos.
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ke 13.02.2008 10:44
Kirjoittaja dead flesh penalty
Kevyttä päivitystä. Olen ollut vähän muissa kiireissä, en ole ehtinyt skannerille istua pitemmäksi toviksi. Tässä nyt nopeimpaan hätään jotain uutta:
-Nahkapäinen
scifisoldaatti valmiina palvelukseen.
-Yksi
pseudo-Akhilles lisää.
+kaikenlaista sälää, mm. supersankareita.
-pyry
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ke 13.02.2008 14:27
Kirjoittaja Cactuscheff
Tulipahan katsottua kaikki uppaamasi kuvat lävitse ja ei voi kuin kateellisena ihailla loistavaa viivatyöskentelyä. Varsinkin kun suuri osa matskusta on piirretty kuulkärkikynällä(?) ja minkäänlaisia "virheviivoja" ei siltikään löydy. Alastomien miesten suuri osuus tietysti hiukan ihmetyttää verrattuna kauniinman sukupuolen vähyyteen, mutta kun näiden kanssa voidaan jo kaiketi käyttää sanaa taide niin kai se kuuluu asiaan. Toisaalta esiintulevat vahvat vaikutteet kreikan mytologioista selittävät kyllä alastomuuden itsessään.
Vaikka luonnoksiasi on äärimmäisen kiva katsella esittäisin toiveen useammista loppuun asti hiotuista kokonaisuuksista koska ne vasta upeilta näyttivätkin. Mutta ymmärrettävää on jos elämän realiteetit tulevat tässä eteen.
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: To 20.03.2008 12:28
Kirjoittaja dead flesh penalty
Zädäng! Uppia, lakisääteisen tauon jälkeen. Ylioppilaskirjoitukset laiskistavat ihmistä. Tai no, on tähän taukoon toinenkin syy; minulta rohmuttiin kaikki uusimmat esittelykelpoiset työt paikkakunnan abiturienttien päätösnäyttelyyn ennen kuin olin ehtinyt niitä digitalisoimaan.
Mutta tällä kertaa on harvinaista herkkua tiedossa, vaivauduin käyttämään värejä asti: Keskimaa-henkinen
lohikäärmepari. Aika nopee työ, eilisiltana tehty.
Perinteisempää antia edustavat sitten:
Akhilleus taas vauhdissa. Ja vaatteet jäi tälläkin kertaa kotiin Egeianmeren tuolle puolen :p
Vingan papitar
Amatsoonien kuningatar
Valhallan neukkupoikia
-pyry
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Su 23.03.2008 16:50
Kirjoittaja Veripallo
Aika perinteistä kuollut liha rangaistus-tasoa. Lohikäärme-teos on kivan näköinen, onko tehty digimaalauksella vai käsin? Noista papittarista ja kuningattarista sen verran että hemmetin hienoa jälkeä kuten aina mutta en oikein halua tunnistaa heitä naisiksi :P
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: To 27.03.2008 19:12
Kirjoittaja veteraani
Hassu juttu, mutta mielestäni näyttäisi, että tou Vingan papittaresi pureskelisi purkkaa... Nah, ei vaiskaan. En osaa lisätä mitään tuohon Veripallon kommentiin, mutta kyllä nämä niin ***** hienoja on, perk***!
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Pe 28.03.2008 15:45
Kirjoittaja Poistuja
Nuo piirustukset ovat aivan älyttömän realistisia suurelta osin. Koulu tunneilla piirtely on aika yleistä, varsinkin jos opettaja sattuu istuskelemaan lepsusti pöytänsä takana olettaen että kaikki raapustavat tehtäviä...
Viimeisimmän naku-Akhilleuksen kädet näyttävät aika lyhyiltä, jos jotain negatiivista hakemalla haetaan. Mutta ihmisen vartalo ja varjostukset ovat erittäin hyvin hallussa.
Re: dfp-scribbles&babbles: blogv2.0
Lähetetty: Ke 09.04.2008 15:35
Kirjoittaja dead flesh penalty
Kaikkee pientä pöydältä taas verkkoon. Näyttelystäkin sain työni jo takaisin. Näissä on taas vähän keskimaa-aiheita.
Yagyu-ruoho -vesiväripaperin vääntyilyn takia tummempia alueita reunoille jääny näköjään..
Sormuksen metsästys
Sauron jakelee ihmisten kuninkaille sormuksiaan