Sivu 1/1
Napoleonin sodan miniatyyrit?
Lähetetty: La 16.02.2008 23:18
Kirjoittaja cloneof
Hei, tutustuin äskeittän meillä asuvan saksalainen (vaihtooppilas) kanssa Napoleonin sodan aikaisen miniatyyri peliin ja innostuimme ensimmäisestä peli kerrasta Suomen Sodan aikaisesta skenaariosta.
Ajattelimme, että alkaisimme itse keräämään kyseisen aikakauden miniatyyrejä, mutta en ole onnistunut vielä paikantamaan Suomesta jälleenmyyjää täältä Turun alueelta, tietäisikö kukaan, miten saisin ystäväni kanssa harrastuksen alkuun.
Re: Napoleonin sodan miniatyyrit?
Lähetetty: Su 17.02.2008 00:51
Kirjoittaja Mikke
Mikäs mittakaava on hakusessa? Suomesta ei juuri saa muita, kuin 1/72 (eli 20mm) figuja kyseiselle aikakaudelle.
Re: Napoleonin sodan miniatyyrit?
Lähetetty: Su 17.02.2008 10:15
Kirjoittaja cloneof
No sitten varmaankin kysyn niistä.
Re: Napoleonin sodan miniatyyrit?
Lähetetty: Su 17.02.2008 11:24
Kirjoittaja tneva82
Mikke kirjoitti:Mikäs mittakaava on hakusessa? Suomesta ei juuri saa muita, kuin 1/72 (eli 20mm) figuja kyseiselle aikakaudelle.
Mutta jos postimyynti ei haittaa saa sotataidosta(
http://www.sotataito.com) muitakin skaaloja. Esmes itsellä on tuolta hankittuna pendrakenin 10mm venäläisiä. Ja IMO napoleonin aikaiseen(no tottapuhuen mielestäni joka sotaan :D) pienemmät figut sopivat paremmin koska niillä saa helpommin massa effektin mikä sopii aikakauteen hyvin.
Re: Napoleonin sodan miniatyyrit?
Lähetetty: Su 17.02.2008 16:41
Kirjoittaja Mikke
Sotataitoa suosittelisin itsekin. Nuo 10 milliset eivät ole älyttömän hintaisia ja sieltä voi tilata postiennakolla, joten luottokorttiakaan ei tarvitse.
Re: Napoleonin sodan miniatyyrit?
Lähetetty: Su 17.02.2008 18:41
Kirjoittaja cloneof
Sepä hassua, muistan itse käyneeni tuolla sivulla aikaisemmin, googlen antamasta linkistä, mutta tuntui vain olleen WW2 ja fantasia miniatyyrejä.
Noh pitääpä katsoa tarkemmin.
Re: Napoleonin sodan miniatyyrit?
Lähetetty: Su 17.02.2008 19:10
Kirjoittaja tneva82
cloneof kirjoitti:Sepä hassua, muistan itse käyneeni tuolla sivulla aikaisemmin, googlen antamasta linkistä, mutta tuntui vain olleen WW2 ja fantasia miniatyyrejä.
Hyvä pointti, unohtuikin mainita. Eli nuo pystyy toimittamaan enemmän kuin sivuilla näkyy. Esmes Pendraken tekee 10mm figuja josjonkinsortin aiheesta(kannattaa vilkaista kotisivuja
http://www.pendraken.co.uk/) mutta sotataito näyttää vain WW2 aiheisia. Sähköpostia kauppiaalle vaan niin muutkin saat(tuolta minäkin napoleonin aikaiset venäläiset ostin tuolla tavalla) hyppysiisi.
Re: Napoleonin sodan miniatyyrit?
Lähetetty: Ma 18.02.2008 11:07
Kirjoittaja cloneof
Hyvä, kiitos.
Re: Napoleonin sodan miniatyyrit?
Lähetetty: Ke 21.05.2008 19:01
Kirjoittaja Wanha Herra T
Moi
Ittelläni on läjä Zvedzan muovisia 20mm napo-sotien figuja, muttei muuta peliä kuin mukana tullut Age of Battles -säännöt.
Onko kokemuksia? Mikä ois hyvä ko. aikakauden miniatyyripeli?
Re: Napoleonin sodan miniatyyrit?
Lähetetty: Pe 23.05.2008 09:21
Kirjoittaja dead flesh penalty
En ole perehtynyt mitenkään antaumuksella aiheeseen, mutta itse olen pitänyt aika paljon Shakosta. Se on varsin primitiivinen monissa suhteissa mutta ehdottomasti pelaamisen arvoinen, ainakin kertaalleen. Kokeilua helpottaa vapaa alustakoko.