Sivu 1/1

Eldar 500pts (CB)

Lähetetty: Su 02.03.2008 23:39
Kirjoittaja Luupio
Moi!

Otsikon mukaisesti 500 pistettä eldaria Combat patrol -säännöillä olisi hakusessa. Olen yrittänyt tavoitella monipuolista listaa, josta olisi helppo lähteä rakentamaan laajempaa listaa. 40k pelikokemusta ei omakohtaisesti ole, joten kaikki ovelat taktiset neuvot listan rakennuksessa ovat suoranaisia kultakimpaleita. Huomioitavaa kuitenkin olisi, että en ole kilpailumielessä listaa tekemässä, vaikka voitosta on kiva pelata kaikesta huolimatta. Eli suomeksi kaikki "ammutaan omaan nilkkaan" -ratkaisut olisi kiva saada listoista pois. No pidemmittä puheitta itse asiaan:

Eldar combat patrol 500pts


Dire Avengers x 8 - 96
+Exarch - (12)
+Two shuriken catapults - (5)
Total 113pts

Rangers x 5 - 95
+ Pathfinder upgrade (25)
Total 120pts

Guardian Jetbikers x 3 - 66
+ Shruriken Cannon (10)
+ Warlock (45) with
-Singing spear (3)
-Enhance (15)
Total 129 pts

Vyper - 45
+ Shuriken Cannon upgrade (10)
+ Shuriken Cannon (5)
Total 60pts

Warwalker - 30
+ Shuriken Cannon x2 (5*2=10)
Total 40pts

List total 462pts

Okei, eli mitäs loppupisteillä?

Listaa perustelen seuraavalla tavalla: mielestäni jotain jalkamiehiä olisi hyvä olla partion runkona, ja Dire avengerit tuntuvat ylivertaisilta tavallisiin guardianeihin verrattuna. Rangerit ja warwalker toimivat (lähes staattisena) tulitukena hyökkäävälle jalkaväelle. Tosin etenkin warwalkerin aseistuksesta olisi kysyttävää, kun shuriken cannonin kantama mietityttää. Tahtoisin kuitenkin pitää tämän mahdollisimman halpana. Vyperin ja Jetbikersien tehtävä on olla nopeaa tulitukea ja tarvittaessa iskuvoimaa. Tosin tässäkin Vyperin varustus mietityttää. Ja päävastuu panssarintorjunnastahan on, niin ironista kuin onkin, omilla panssareilla. Warlock on mukana tyylisyistä, siitä en itsekseen luovu. Sitten on asia erikseen, mikäli pyöristäkin kannattaa luopua.

Loppumietintää
Onko ajoneuvojen pysäyttämiseen vaatimaa tulitehoa tarpeeksi? Etenkin 24" kantama voi tuottaa siihen omat hankaluutensa, mutta tarvitaanko listaan Tyjympää Tykkiä (tm)? Entäs avengerit, bladestorm vaikuttaa erittäin pätevältä, huomioimatta sitä seikkaa, että kostajat eivät sitten ammu seuraavalla vuorolla. Onko se pisteidensä arvoinen hankinta?

Kiitos etukäteen hyvistä vinkeistä, ja näin loppuun todettakoon, että mitään ei ole vielä hankittu figuina, joten siinä mielessä listan muuttaminen on enemmän kuin mahdollista.

-Luupio

Re: Eldar 500pts (CB)

Lähetetty: Ma 03.03.2008 08:38
Kirjoittaja janat
Bladestorm on kätevä, jos ajattelit mennä klosikseen samalla vuorolla. Tai jos laittaa avengerit wave serpentiin.

War walkerille suosittelen 2x scatter laser, maksaa vain 20pts enemmän kuin shuriken cannoneilla, ampuu 2 laukausta enemmän ja pidemmälle.
Guardian jetbiket vaikuttaa aika pieneltä ryhmältä että saisivat mitään aikaan, ja warlock tekee siitä järkyttävän kalliin. Ottaisin nämä pois, ja vaikka 2 warwalkeria lisää.
Vyperin varustelu ihan ok.
Avengereille se bladestorm.
Pathfinderit vaikuttaa hyviltä.

Jos jetbiket ottaa pois, vyperin ottaminenkin voi olla vähän kyseenalaista. Varustelua ainakin voisi vähän muokata, sille vaikka scatter laser?

Toisaalta walkerit voi vaihtaa wave serpentiin, jolloin avengerit pääsee liikkumaan nopeammin ja tehokkaammin, mutta se vie paljon pisteitä. Näin pieneen peliin ehkä ne walkerit parempia, kun pelipöytäkään tuskin mikään iso on. Ja warwalkerit scatter lasereilla tuovat riittävästi tehoa tankkien yms. torjuntaan, varsinkin 3 walkeria.

Re: Eldar 500pts (CB)

Lähetetty: Ma 03.03.2008 13:38
Kirjoittaja DaBandito
[quote="janat"]Bladestorm on kätevä, jos ajattelit mennä klosikseen samalla vuorolla. Tai jos laittaa avengerit wave serpentiin.
[quote]

Wavea ei saa combat patrolliin.

Jetbiket feilaa warlockilla etenkin enhancella sillä nämä eivät ole menossa lähikseen.
Avengerit voi feilata ilman transporttia. Scatter Laser warwalkerit ownaa. Muuten ihan OK