Sivu 1/1

Steam Tank liikkuminen

Lähetetty: Ma 10.03.2008 09:28
Kirjoittaja vclord
Pelaan itse Empire armeijalla ja käytän Steam Tankkia. Liikkumisesta puhutaan armeija kirjassa, että 1steam point on 3 tuumaa liikkumista.
Elikkä max matka on 10 steam pointsilla 30tuumaa.

Kaveri taas on kuullut jostain, että max matka olisi tankilla 15 tuumaa?!?

Elikkä olenko oikeassa vai väärässä liikkumisen suhteen?

Re: Steam Tank liikkuminen

Lähetetty: Ma 10.03.2008 10:00
Kirjoittaja jullevi
Olet sekä oikeassa että väärässä. Yhdellä steam pointilla saa kyllä hurjastella kolme tuumaa, mutta stankki voi generoida vain 5 höyrypistettä vuorossa. Kannattaa muutenkin varmistaa, että olet ymmärtänyt höyrypisteiden generoinnin oikein. Epäilisin, että ongelma on siinä.

Re: Steam Tank liikkuminen

Lähetetty: Ma 10.03.2008 11:16
Kirjoittaja vclord
Olen tulkinnut vähän erillailla kyseisen säännön:
Tämä on suoraan säännöistä:
You can declare anything between 0 and 5 SP.

Roll a dice for each Steam Point you are building up and total up the
results of the dice rolled. If the total is equal to or less than the Steam Tank's
current Hull points, all is fine and you generate the SP you wanted.

Elikkä olen tulkinnut niin, että mikäli sanot vaikka 4SP ja heität nopalla 5 niin on käytössä
sillä vuorolla 9SP

Empiren uudessa armeija kirjassa on erillaiset säännöt kuin
Games Workshop netti sivuilla:
http://uk.games-workshop.com/whitedwarf ... m-tank.pdf

Re: Steam Tank liikkuminen

Lähetetty: Ma 10.03.2008 12:19
Kirjoittaja Róbó-Tónó
Toi linkittämäsi sivun tankki on vanha 6. edikan peruilta, säännöt on vain yhä sotkemassa aloittelijoiden päitä. Kirjassa olevat säännöt on ainoita oikeita.
Steam pointsien generoimisessa nopan heittäminen ei tuo lisää pointseja, sillä vain katsotaan onnistutko tekemään niitä. Esim. teen 10 woundisella tankilla 5 pointsia, ja heitän 6. nopasta. Generoimani pointsit ja nopan luku yhdessä on yli tankin sen hetkiset woundit, eli tankki ei tee mitään ja ottaa yhden woundin. Taas jos teen 10 woundisella tankilla vain 4 pointsia, onnistun pakolla, koska suurin mahdollinen nopan tulos 6. + 4 pointsia on tasan 10, eli kaikki toimii. Tämä kannattaa huomioida ekoilla vuoroilla kun tankki rupee poitseja tekemään, eikä ole kiire minnekkään. Myöhemmin kun tankki on ottanut woundeja sisään kannattaa leikkiä pelimiestä ja toivoa pieniä lukuja. :P

Re: Steam Tank liikkuminen

Lähetetty: Ma 10.03.2008 12:41
Kirjoittaja vclord
Kiitos tiedoista.