Sivu 1/1

War Altar

Lähetetty: Ti 01.04.2008 11:52
Kirjoittaja Crescent
Moi

Kuva


Kuva

Arkki Lehtori on kärryssä kiinni pelkillä pinnauksilla, joten hänet pystyy siirtämään tavalliselle baselle.
Kuva

Arkki Lehtori on rackhamin Templar Commanderi, oikea käsi ja aseen pää pistetty vaihtoon. Kärry taas on rakennettu kääpiöitten throne of powerista. Samalla tasolla olisi tarkoitus maalata vielä loppu armeija. Basetus ei tule jäämään aivan puhtaaseen laatoitukseen vaan hiekkaa ja jotain flokkia olisi tarkoitus lisäillä myöhemmin, mutta siihen ajattelin keskittyä vasta kun on saanut väriä pintaan koko armeijalle.

Re: War Altar

Lähetetty: Ti 01.04.2008 15:04
Kirjoittaja Morze
No sehän on... hieno. Konffaus on loistava, maalaus sopii pelipöydälle. Koko figuuri luo jotenkin "pyhän auran" ympärilleen ja mikäs sen parempaa. Hevosten panssarit kaipaisivat jotain, korostuksia yms. Laatoitus on ideana hyvä, mutta kaipaisi paljon enemmän törkyä päälleen. Mutta sitten tuo "aura " kärsisi. Hmm. Ehlä laattojen pitäisi olla isompia. Mutta sitten se ei välttämättä istu muuhun armeijaan. Kompromisseja, kompromisseja. Kaipa se tuollaisena on ihan hyvä.

Re: War Altar

Lähetetty: Ti 01.04.2008 15:20
Kirjoittaja attor
Oi, cool.

Kiva idea käyttää tota kääpiöden venettä alttarin pohjana. Yleensä vastustan raggamien sotkemista muihin peleihin mutta toi sopii kyl paaviksi.

Apruuvaan.

Re: War Altar

Lähetetty: Ti 01.04.2008 18:42
Kirjoittaja MetalliMursu
attor kirjoitti:
Kiva idea käyttää tota kääpiöden venettä alttarin pohjana.

Se on muuten valtaistuin, ei vene.

Tosiaan hyvä idea käyttää throne tuohon, itse en keksinyt sille oikein mitään käyttöä. Maalaus on ihan perushyvää, vaatisi hieman lisää korostuksia.

Re: War Altar

Lähetetty: Ti 01.04.2008 22:47
Kirjoittaja Crescent
MetalliMursu kirjoitti:
attor kirjoitti:
Kiva idea käyttää tota kääpiöden venettä alttarin pohjana.

Se on muuten valtaistuin, ei vene.
Ooshit attor, mokasit ittes.

Rackhamit yleensä onkin sen verran erityyppistä kuin gw:n figut, ettei tosiaankaan oikein sovi. Tuo priesti oli sikäli suhteellisen neutraali kaveri.
Morze kirjoitti:Laatoitus on ideana hyvä, mutta kaipaisi paljon enemmän törkyä päälleen. Mutta sitten tuo "aura " kärsisi. Hmm. Ehlä laattojen pitäisi olla isompia. Mutta sitten se ei välttämättä istu muuhun armeijaan.
Laatoitus on tapettia, jolla on jo päällystetty 100+ figuisen armeijan baset, se siis ei todennäköisesti tule muuttumaan tuosta mihinkään. Kuten kuitenkin puhuin, niin baseen tulee vielä muuta rompetta, eiköhän se siitä vähän sitten parane.

Kuvat syö osan highlaiteista ja sillee. Perussettiä. Tuli kuitenkin itsekin vähän arvottua josko nuo hevoset kaipaisivat vielä yhtä kerrosta kirkkaanpaa punaista. Tällä hetkellä kaikessa muussa punaisessa on yksi korostus enemmän.

Kiitoksia vaan kommenteista.

Re: War Altar

Lähetetty: Ke 02.04.2008 11:09
Kirjoittaja hc_andersen
Tosi onnistunut konversio, eikä maalauskaan ole hullumpaa. Good job.

Re: War Altar

Lähetetty: Ke 02.04.2008 11:51
Kirjoittaja Rune
Todella onnistunut teos. War Altareita on tullut nähtyä Warhammer-Empiren puolella yksi jos toinenkin, eivätkä suomalaisten versiot jää varjoon. Erittäin nappiin mennyt konversio, ja siitä täydet propsit. Lisäksi suurmies on hienon näköinen. Itsekin ostin samaisen figun joskus joskus, mutten saanut siitä oikeammin mitään jännempää aikaiseksi lopulta. Pitäisi myydä mokoma pois. Peleissä en itse laitteesta suuremmin välittäisi, mutta nappeja on ihan kiva aina katsella.

Sittenpä pieniin korjausajatuksiin, joita tuli mieleen. Ei valitusta, todellakaan, sillä nappi menee todella hyvin myös noin, mutta omassa päässäni ensisijaiset jutut joita tuli mieleen: Hevoset ovat hieman tympeän oloiset, tai vähintäänkin tylsähköt. Muuten koristeellisessa, kalliin oloisessa ja tyylikkäässä vaunukokonaisuudessa lattean oloiset bardingit ja pelkistetyt juhdat näyttävät vähän orvoilta. Bardingeihin saisi lisää muotoja ja korsteita esim. asentamalla kilpiä tai muuta kohoheraldiikkaa panssareihin, tai vaihtoehtoisesti maalaamalla jotain freehandin tynkää sinne tänne. Lisäksi olen aina ihmetellyt yksin seisaaltaan ratsastavia arch lectoreita. Jos nämä keskittyvät mesoamiseen, huutelemiseen, virsien veisaamiseen ja tappelemiseen, kuka ohjaa hevosia? Eivät nekään pyhällä hengellä osaa oikeaan suuntaan ratsastaa. Sellainen pimeän oloinen ja epämääräinen kaapuun sonnustautunut nyytti kyyhöttämässä jossain päin vaunua ohjakset käsissään olisi tosi kiva yksityiskohta, mutta tietty figun ja tilan puuttuminen voinee osoittautua ongelmaksi. Näin kuitenkin aina ajatuksena hauska.

Hienoa työtä joka tapauksessa. Mitä kaikkea muuta armeijaasi kuuluu?


Runedit\\ Joo, ja henkilökohtaisesti en liiemmin välitä tuosta figuun kuuluvasta rautaisesta sädekehästä, vai mikä halo liekään. Omastani veistelin pois.

Re: War Altar

Lähetetty: Ke 02.04.2008 13:14
Kirjoittaja Crescent
Rune kirjoitti:Todella onnistunut teos. War Altareita on tullut nähtyä Warhammer-Empiren puolella yksi jos toinenkin, eivätkä suomalaisten versiot jää varjoon. Erittäin nappiin mennyt konversio, ja siitä täydet propsit. Lisäksi suurmies on hienon näköinen. Itsekin ostin samaisen figun joskus joskus, mutten saanut siitä oikeammin mitään jännempää aikaiseksi lopulta. Pitäisi myydä mokoma pois. Peleissä en itse laitteesta suuremmin välittäisi, mutta nappeja on ihan kiva aina katsella.
Warhammer-Empirestä on itsekin tullut katseltua erilaisia versioita alttarista ja yksi tekijä joka sai minut rakentamaan alttarin thronesta oli, ettei kukaan näyttänyt käyttäneen sitä vielä aikaisemmin.
Rune kirjoitti: Hevoset ovat hieman tympeän oloiset, tai vähintäänkin tylsähköt. Muuten koristeellisessa, kalliin oloisessa ja tyylikkäässä vaunukokonaisuudessa lattean oloiset bardingit ja pelkistetyt juhdat näyttävät vähän orvoilta. Bardingeihin saisi lisää muotoja ja korsteita esim. asentamalla kilpiä tai muuta kohoheraldiikkaa panssareihin, tai vaihtoehtoisesti maalaamalla jotain freehandin tynkää sinne tänne.
Bardingeista näyttää kertyvän hiukan enemmänkin kommenttia. Niihin voisi kyllä harkita jotain. Pitänee käydä empire osat läpi ja katsoa jos löytyisi jotain sopivaa. Freehandit tietty mahdollisuus myös, ehkäpä jotain samantyylistä kuviointia kuin empiren uusien charru figujen bardingeissa.
Rune kirjoitti:Lisäksi olen aina ihmetellyt yksin seisaaltaan ratsastavia arch lectoreita. Jos nämä keskittyvät mesoamiseen, huutelemiseen, virsien veisaamiseen ja tappelemiseen, kuka ohjaa hevosia? Eivät nekään pyhällä hengellä osaa oikeaan suuntaan ratsastaa. Sellainen pimeän oloinen ja epämääräinen kaapuun sonnustautunut nyytti kyyhöttämässä jossain päin vaunua ohjakset käsissään olisi tosi kiva yksityiskohta, mutta tietty figun ja tilan puuttuminen voinee osoittautua ongelmaksi. Näin kuitenkin aina ajatuksena hauska.
Sääntöjen kannaltahan kärry ilmeisesti jatkaa matkaansa vaikka lehtori kuolisikin, eli sinänsä ylimääräinen ohjaaja olisi realismin nimeen ihan näppärä lisä. En kuitenkaan oikein keksi miten sellaisen omaan kärryyni sijoittaisin, kirja vie kaiken tilan rattaiden etualalta. Eri asia sitten ovatkin ne flagelanttien vetämät versiot.
Rune kirjoitti:Hienoa työtä joka tapauksessa. Mitä kaikkea muuta armeijaasi kuuluu?
Kiitoksia vain. Armeija tosiaan tällä hetkellä rakentelu vaiheilla, joten vähän sitä sun tätä on pelikentällä tullut pyöriteltyä. Yleensä mukana on suhteellisen monipuolinen kokoonpano. Pari rykmenttiä jalkaväkeä on vakio, swrodmenejä, great swordeja ja flagelantteja. Ritareita 2 unittia, vaihtelevasti ampujia ja koneita, stankkiakin on tullut testailtua. Charru linjamassa tosiaan alttari ja sen lisänä BSB, maagi ja ylimääräinen warrior priesti. Peagsus capteeni myös tekeillä, muttei kentälle ole vielä ehtinyt. Kaikesta tuosta varmaan kuvia jahka ne hitaasti, mutta suhteellisen varmasti valmistuvat.

Rune kirjoitti:Runedit\\ Joo, ja henkilökohtaisesti en liiemmin välitä tuosta figuun kuuluvasta rautaisesta sädekehästä, vai mikä halo liekään. Omastani veistelin pois.
Itsekkin samaa mietin, mutta päädyin lopulta jättämään sen paikalleen. Tuntui sopivan koristeelliseen tyyliin jota itse alttarikin edustaa.

Jotain parantelun varaa tuntunee kai olevan, ainakin niiden hevosten osalta. Täytynee katsella jos asiaan tekisi korjausta.

Re: War Altar

Lähetetty: Ti 10.06.2008 15:11
Kirjoittaja Samsson
Nå hitto, miksei kukaan ole sanonut että tällaisia Paavimobiileja löytyy Turustakin. Niitähän voisi jopa sallia taas! ;)

Erittäin hieno figu, eteenkin Paavi itse. Kullaukset eivät varmaan IRL näytä noin "mitään sanovilta", vai? Tuo joskus liigaan!

Re: War Altar

Lähetetty: Ke 11.06.2008 09:47
Kirjoittaja Crescent
Samsson kirjoitti: Tuo joskus liigaan!
Siellähän se on huristellu jo useamman kuukauden ajan. Nyt just jätin maanantaina pois kun tollasia ei kuulemma kaivattu siellä. :( Mulla on kumminkin se aina mukana figu salkun pohjilla jos kiinnostaa kattella.