Sivu 1/1

Käppänöitä 1500 pistettä

Lähetetty: Ma 21.04.2008 20:19
Kirjoittaja finglor
Moi,

olen menossa mökkiturnaukseen, ja kääpiöitten mainetta pitäisi puolustaa Empireä, Brettejä, Welffejä, Helffejä ja vielä vampyyreitäkin vastaan. 1500 pointsia ja enintään 2 samaa yksikköä. Skenaariot vaativat liikettä, eli kääpiöiden tunnetusti vahvinta osa-aluetta. Army standard bearer on mukana koska periaatteenani on että armeijassa on aina oltava armeijan lipunkantaja. Liikkumisen takia laitoin kahdet mainarit, scoutit, gyron ja rune of strollazin. Gyro maksaa kovasti, toivon että sillä saa vihulaisen selustaa häirittyä. Oathstone tullee tarpeeseen viimeistään vikassa skenaariossa jossa pitää päästä tavoitekukkulalle ja sitten puolustaa sitä viimeiseen mieheen.

Ohessa lista mitä olen alustavasti ajatellut, 1500 pistettä:

1 Thane, oathstone, shield, rune of fury, rune of adamant, rune of stone = 162 pts
1 Thane, Army standard, rune of strollaz = 145 pts
1 Runesmith, great weapon, rune of spellbreaking = 99 pts
10 Thunderers, shields = 150 pts
10 Rangers, great weapons, throwing axes = 120 pts
8 Miners, blasting charges = 129 pts
6 Miners, blasting charges = 96 pts
10 Warriors, full command, 1-h weapons, shields = 115 pts
15 Longbeards, full command, rune of battle, rune of determination = 245 pts
1 Gyrocopter = 140 pts
1 Bolt thrower, rune of burning, engineer = 50 pts
1 Bolt thrower, rune of reloading, engineer = 55 pts

Kaikki neuvot ovat tervetulleita ja kaivattuja, muuten saan taas kirjoittaa book of grudgesiini monia uusia sivuja! Kiitos ja kumarrus jo etukäteen!

T. Jarkko

Re: Käppänöitä 1500 pistettä

Lähetetty: Ma 21.04.2008 22:29
Kirjoittaja El Capitan
No voi jumatsukka kun on epäselvä lista. Mää vähän katoin, että 1 162:ko teiniä sulla on tässä listassa? Wtf? Muokkaa selkeämmäksi niin osaa sanoa paremmin kommentteja. Mitä nyt saan selvää niin muokkausta tarvittaisiin parista kohtaa.

Teiniltä fury veks, koska sitä et voi käyttää gw:n kanssa. Valakivikin on niin paska kuin olla ja voi, sen pisteillä voi tehä kaikkea muuta kivaa. Seppä tahtoo sitten gw:n, että osaa iskeäkkin. Thunkuilla on puolestaan pistemäärä ihan liian korkea. Ota kilvet ja muusikko näille. 5p lisää hintaa yksikölle. Rangerit on kuraa, joten nämä tavallisiksi warruiksi gw:llä tai suoraan kilven kanssa yksikkökokoa suuremmaksi. Johonkin 20:n vaikka. Ei se scout niin kova juttu ole, liikettä armeijasta löytyy ilman näitäkin. Minerit pienemmiksi, joku 5-6 on sopiva määrä. Blastit sitten veks, ei niillä tee mittään. Muusikko riveihin, jotta voitetaan tasurit. 10 kokoiselle warruyksikölle gw:t käteen, jotta niille olisi jotain käyttöä. Tuollaisina eivät tee mittään. Longit sitten haluavat muutkin commandin jäsenet ja kilvet ehdottomasti. Liian kalliita kuolemaan. Bolttiksista toinen on laiton. Ei saa copy-pastea samoja riimuja. Ota kuiteskin ne tuliammukset veks, ei niillä tee mitään.

Re: Käppänöitä 1500 pistettä

Lähetetty: Ti 22.04.2008 08:45
Kirjoittaja finglor
Kiitos kommenteista.

Päivitin listaa, toivottavasti on nyt selvempi :-)

Pyssymiehillä pidän aina kilpiä, se oli varmaan siksi unohtunut alunperin mainita tuossa vaikka pistemäärissä oli mukana. Pyssymiesten muusikkoa en itse näe hyödyllisenä, mutta mielelläni kuulen näkemyksiä. Kokemusteni mukaan kun pyssymiehet joutuvat ratsumiesten kanssa taisteluun niin viimeistään 2D6-1 tuuman pakoon pötkiminen tappaa ne kuitenkin joten rallyamaan ei päästä.

Oathstonea en ole ennen ottanut, nyt ajattelin kokeilla juuri siksi että vikassa skenussa pitää puolustaa kentän keskellä olevaa tavoitetta. Ajatukseni on että pitkäparrat laitetaan seisomaan siihen, ja sitten saa vihulaiset hyökätä mistä suunnasta vain. Muissakin skenuissa kenttäneljänneksistä saa enemmän pisteitä kuin yleensä joten varmemmin paikallaan seisova joukko kuulostaa hyvältä.

Rune of flamingia käytän kahdesta syystä: 1) se on halvin tapa tehdä bolttiksesta maaginen 2) flaming attackit ovat toimivia ainakin vampyyrien regeneroituvia otuksia vastaan, ja taitavat tehdä hyvää enteillekin.

Vaihtoehtona toiselle mainariyksikölle ajattelin toista paria bolttereita. Boltterit olen huomannut parhaaksi keinoksi poistaa pelistä varsinkin vampyyrien ratsumiehiä. Hammererit voisivat tulla kyseeseen, tosin ilman lordia immuniteetti pelolle menee hukkaan. Iron breakerien päälle on chargattu ja tapettu suoraan ekalla iskulla niin monta kertaa etten enää jaksa katsoa sitä määrää kääpiöverta kauniilla nurmikolla.

Scoutit olen huomannut hyväksi tavaksi hidastaa päälletulevaa vihollishyökyä. Toki heidät tapetaan mutta sinä aikana ehtii itse toimia 1-2 vuoroa pitempään. Parempiin tuloksiin olen päässyt scouttien kanssa kuin ilman, siksi otin ne tähän listaan.

Re: Käppänöitä 1500 pistettä

Lähetetty: Ti 22.04.2008 15:32
Kirjoittaja El Capitan
Paljon selvempi. Selkeämmän siitä saa laittamalla tähän tyyliin:

Thane
- gw
- jotain
- jotain lisää
= x pisteitä.

Jaa, että ironit kuolleet rynnökässä? Kui ihmeessä? Nehän on kääpiöistä ne, jotka kestävät eniten. T4 ja 2+ save klosarissa. Kyllä niiden pitäisi kestää, jos ei muuta. Hammereiden immune to fear lordin kanssa on muutenkin turha. Kuka sellaista blokkia vastaan lähtee tappelemaan? Halvemmalla saa couragen lippuun ja lordin iskuvoima siirtyy jollekin toiselle blokille.

Thunkuille sitten se muusikko ihan sen takia, että se maksaa vain 5p ja sen avulla tosiaan voitetaan ne tasurit. Olisi hyvin sääli, jos 150p menisi juuri sen takia kuolemaan, koska hävittiin vihollisen muusikon takia.

Oathstone saattaa kyllä kuullostaa hyvältä, mutta iskemisen jälkeen blokki pysyy paikoillaan ja tulee kuolemaan siihen paikkaan, jos et saa tuotua tarpeeksi apua sen ympärille. Joko se blokki ammutaan/taiotaan pienilukuiseksi ja sen jälkeen tullaan voimalla päälle, jolloin blokki tulee murtumaan. Mutta pidä se vaan, jos haluat. Ei se mikään huono ole. Hyvän iskemisajan löytäminen vain on vähän hankalaa.

Mtä nyt tästä päivitetystä versiosta voi sanoa niin eipä se mitenkään ole muuttunut. Teinistä on tullut iskutehoton ja turhan kallis. Kyllä gw ja ro stone riittää aivan hyvin. Jos pelkäät hänen kuolemaa niin silloin voi ottaa mro gromlimin. Seppä ei edelleenkään kestä mitään, joten sen takia olisi hyvä, jos antaisit sille kilven ja ro stonen.

10 warrua kilvillä ja täyskomennolla? Helppoja pisteitäkö annat vihulle? Kilpien kanssa warruja käytetään vähintään 20 kokoisina. Gw:n kanssa 10 on ihan hyvä ja tällöin vain muusikko commandista. Minereilläkin löytyy edelleen nuo lyhyenkantaman omaavat pommit, joilla ei tee yhtään mittään. Ottamalla ne ihan oikeasti pois saat pisteitä yksiköiden kasvattamiseen. Longitkin on aika pienikokoinen ja oathin kanssa helposti tuhottavissa.

Re: Käppänöitä 1500 pistettä

Lähetetty: Ti 22.04.2008 22:23
Kirjoittaja finglor
Moro,

Kiitos jälleen kommenteista.

Iron breakerit saa hengiltä suoraan ekalla iskulla ainakin seuraavilla tavoilla:
- VC pelaajalla 5 blood knightiä ja vampyyri-hero. WS6, S6, frenzy, vihaavat kaikkia. Lisäksi (epä)kuolleet hepot puree. Tuloksena 12 kuollutta kääpää. En heittänyt kahta ykköstä joten karkuun lähdettiin ja siihen kuoltiin. Black Knihtit ovat päässeet samankaltaiseen lopputulokseen. Ainoa minkä olen havainnut noihin purevan on boltterit joiden pitää toki olla maagisia, ja sitten pitää vielä saada koko yksikkö tapettua yhdellä vuorolla tai Invocationilla ovat taas seuraavalla vuorolla täysvahvuisia. 12 Power dicea vastaan loppuu dispel nopat kääviltäkin. Black knihdit vielä tulevat metsien ja kukkuloitten läpi joten niistäkään ei ole apua.
- Helf pelaajalla 6 swordmasteria, 12 WS6 S5 hittiä. Noita vastaan nopat pyörivät vähän paremmin, vain 8 kuoli. Sekin riitti.

Mainareitten pommit puolestaan ovat tehneet juuri noita VC ritareita vastaan damaa, toisin kuin herrat mainarit itse jotka vain katsoivat kun heidät niitattiin maahan kuin puimurilla ajaen. Valitettavasti Invo jälleen palautti ritarit täysvahvuisiksi seuraavalla vuorolla.

Koska vastaan tulevista armeijoista yksi on juuri VC, toinen Helf, ja breteilläkin sitä ratsuväkeä riittää niin en juuri odota että minä olisin se joka chargaa. Toki Helffit lyö nykyisin aina muutenkin ensin. Örkkejä vastaan peruskäävätkin kyllä pärjäävät oikein hyvin raudanmurtajista puhumattakaan, niitä ei vain nyt ole tulossa vastaan.

Re: Käppänöitä 1500 pistettä

Lähetetty: Su 27.04.2008 17:28
Kirjoittaja El Capitan
finglor kirjoitti:Iron breakerit saa hengiltä suoraan ekalla iskulla ainakin seuraavilla tavoilla:
- VC pelaajalla 5 blood knightiä ja vampyyri-hero. WS6, S6, frenzy, vihaavat kaikkia. Lisäksi (epä)kuolleet hepot puree. Tuloksena 12 kuollutta kääpää. En heittänyt kahta ykköstä joten karkuun lähdettiin ja siihen kuoltiin. Black Knihtit ovat päässeet samankaltaiseen lopputulokseen. Ainoa minkä olen havainnut noihin purevan on boltterit joiden pitää toki olla maagisia, ja sitten pitää vielä saada koko yksikkö tapettua yhdellä vuorolla tai Invocationilla ovat taas seuraavalla vuorolla täysvahvuisia. 12 Power dicea vastaan loppuu dispel nopat kääviltäkin. Black knihdit vielä tulevat metsien ja kukkuloitten läpi joten niistäkään ei ole apua.
- Helf pelaajalla 6 swordmasteria, 12 WS6 S5 hittiä. Noita vastaan nopat pyörivät vähän paremmin, vain 8 kuoli. Sekin riitti.
Hohhoijaa. Sitä sitten päästetään sellanen yksikkö chargaamaan kalliiseen blokkiin. Miksi ihmeessö? Ihan kuin kääpiöiltä ei löytyisi esim. tykkiä, urkua tai jotain muuta hoitelemaan blood nihdit, että eivät tee chargessa paljoa vahinkoa. Swardit taas on ilmaisia pisteitä sinulle. Mokomilla on T3, joten pelkällä handgunillakin menee henki niiltä. S4 ja armour piercing hoitaa sitten saven sellaiseksi, että 1-2 vuoroa niin siinä on yksikkö poissa tai niin pienilukuinen, että ei enää tee mitään.

Dispelliä sitten saa juustottamalla tai ottamalla alasimen kun on pisteitä tarpeeksi pelissä. Muutenkin, näin pienessä pelissä tuollainen määrä noppia on aika sikaa, joten sikaile sinäkin hiukan, että pelistä tulee tasaisempi.

Re: Käppänöitä 1500 pistettä

Lähetetty: Ke 30.04.2008 15:02
Kirjoittaja finglor
Moi,

juu ammuttu on ja kovasti. Vastustaja sattumoisin osaa liikutella noita knihtejään niin että kaikki pyssyttäjät eivät pääse ampumaan niitä, ethereaalit tulevat lisäksi esim. metsän tai kukkulan läpi ja ne tuppaavat vaikeuttamaan ampumista. Ritareita voi suojella ampumiselta myös käyttämällä niitä halpoja mitä lie sudenrutkuloita jotka ovat fast cavalryä, sitten on niitä lepakkoja sotakoneiden kimppuun lentämässä ja joku Wargulffin niminen otuskin siellä juoksee häiriköimässä käppänien ampumaharjoitusta. Eli koko tulivoimaa en ole saanut vain noihin keskitettyä, toki tuo on aina riippuvainen maastosta, deploymentista ja skenustakin.

Suurempi ongelma on kuitenkin kun ritariyksiköt ei mene pois pelistä ellei saa 1 vuorolla tapettua koko yksikköä. Invocationillä yhdenkin ukon vahvuiseksi vähentynyt joukko on taas seuraavalla vuorolla vaikka täysilukuinen, ja kun niitä taikanoppia on vihulaisella aika paljon ja yhdelläkin saa invon tehtyä niin vaikeata on sitä kokonaan estää.

Mutta kyllä ne vielä joskus kuolevat. Seuraavassa parin tuhannen pisteen pelissä kokeilen neljän boltterin, anvilin ja tykin yhdistelmää.

T. Jarkko

Re: Käppänöitä 1500 pistettä

Lähetetty: To 01.05.2008 01:01
Kirjoittaja Karlstrand
finglor kirjoitti:Moi,

Ohessa lista mitä olen alustavasti ajatellut, 1500 pistettä:

1 Thane, oathstone, shield, rune of fury, rune of adamant, rune of stone = 162 pts
kilpi jakaikki riimut pois ja tilalle gw, Mro Gromril ja ro resistance, jos nyt välttämättä haluaa kestävän sankarin, ei se T6 niin kova juttu ole, Oathstonen voi pitää jos haluaa, mutta se vatii kovan tukiyksikön

1 Thane, Army standard, rune of strollaz = 145 pts
ro guarding jos mahdollista, pelastaa edes jotain

1 Runesmith, great weapon, rune of spellbreaking = 99 pts
1500 pisteessä tämä on lähes turha, harvoin maksaa itsensä takaisin, mutta jos sen haluaa pitää niin ainakin ro stone
10 Thunderers, shields = 150 pts
Eipä kummempia, toimii käytännössä aina
10 Rangers, great weapons, throwing axes = 120 pts
turhia jannuja ovat poista nämä niin saat pisteitä johonkin hyödyllisempään
8 Miners, blasting charges = 129 pts
Blasting Chargesit ehdottomasti pois, niiden yli jyrätään kumminkin
6 Miners, blasting charges = 96 pts
siirrä pari mainaria toiseen ryhmään ja poista tämä
10 Warriors, full command, 1-h weapons, shields = 115 pts
Kymmenen jannua tänne, vaikka rangereista
15 Longbeards, full command, rune of battle, rune of determination = 245 pts
Lisää lössiä tähän, ja ehdottomasti kilvet, ro battle ro courageen jos VC:tä vastassa
1 Gyrocopter = 140 pts
Vaihda suosiolla urkutykkiin, ei gyro tee juurikaan mitään verrattuna siihen, varsinkaan näin pienessä pelissä
1 Bolt thrower, rune of burning, engineer = 50 pts
Ihan hyvä paitsi että hintaa tällä on 65
1 Bolt thrower, rune of reloading, engineer = 55 pts
Ja miksi ihmeessä ro reloading, turhin riimu minkä voi laittaa bolttikselle, laita vaikka ro penetrating jos tartteet riimun, ja tosiaan se engineeri maksaa
Kaikki neuvot ovat tervetulleita ja kaivattuja, muuten saan taas kirjoittaa book of grudgesiini monia uusia sivuja! Kiitos ja kumarrus jo etukäteen!

T. Jarkko
Neuvot lihavoituina
Toimiva konsepti jos liikkua pitää niin laittaa kaksi isoa eliittiblokkia(Hammerers, Ironbreakers) 20modelin yksiköissä ja lopulla ampumista.

Re: Käppänöitä 1500 pistettä

Lähetetty: To 01.05.2008 16:30
Kirjoittaja Runelord Ginit
Iltapäiviä!

Sitähän oikein olan takaa haetaan vinkkejä suloisten lurkkieni teurastukseen mökkiturnetta varten! 1500 pongossa vamppini eivät vain valitettavasti saane enää samaa noppamäärää ja vielä tehokasta lähistelyäkin aikaan kuin 2000+ peleissä, joten eiköhän osa niistä kääpien parroista pysy naamassa kiinni tällä kertaa, kunhan vain niittaat kenraalini hengiltä:) Kiitokset kuitenkin arvostuksesta vamppieni tehokkuuden suhteen.

Hyvältä vaikuttavia neuvoja on sinulle jo ladeltu jo yllin kyllin ja yhtenä tulevista vastuksistasi en lähde enempiä kommentoimaan, mutta warrublokki vaatisi mielellään sen 20 jamppaa ja urkutykin näkisin myös huomattavasti gyroa tehokkaampana oikeastaan kaikkia vastaasi tulevia armeijoita varten. Mökillä saat myös tosiaan hieman kokemattomampia pelaajia vastaasi, jotka tapattavat sitten nappinsa tehokkaasti tykkituleesi joten älä hätäile. Ja muista että sinne ollaan menossa ennen kaikkea pelaamaan mukavilla listoilla mukavia pelejä... (jos nyt sellaisen listan saa edes uusille vampeille aikaan:)

Turnauskuumeen jo kohoillessa...
-Ginit