Sivu 1/1

1500 pointtia mariineita

Lähetetty: Su 27.04.2008 09:23
Kirjoittaja Finlandiaperkele
Traits:
See, But Don't Be Seen

Drawback:
Have Faith in Suspicion

HQ

Master Covenant:
Terminator Armour (+25),Pair of Lightning Claws(+30), Tank Hunter (+3)...................................133pts.

Terminator Command Squad:
3 Terminators: 2 Assault Cannons (+40) storm bolters, Tank Hunters (+9)
Power Fists, 1 Sergeant: Power weapon, storm bolter,
Tank Hunter (+3)....................................................................................................212pts.

Elites

Terminator Squad:
4 Terminators: 2 Assault Cannons (+40), Power fists, storm bolters
1 Sergeant: Power Weapon, storm bolter.........................................................................240pts.

Terminator Squad:
4 Terminators: 2 Assault Cannons (+40), Power fists, storm bolters
1 Sergeant: Power Weapon, storm bolter.........................................................................240pts.

Terminator Squad:
4 Terminators: 2 Assault Cannons (+40), Power fists, storm bolters
1 Sergeant: Power Weapon, storm bolter.........................................................................240pts.

Troops

Tactical Squad:
4 Marines: 1 Lascannon (+15), 1 Plasma Gun (+10),Inlitrate (+12), bolters,
1 V.Sergeant:Terminator Honours (+15), Teleport Homer (+5)
CCW, Bolt pistol, inflitrate (+3), Power Fist (+15)..............................................................135pts.

Tactical Squad:
4 Marines: 1 Lascannon (+15), 1 Plasma Gun (+10),bolters,
V.Sergeant: CCW, Teleport Homer (+5), Bolt pistol,Terminator Honours (+15).................................115pts.
Razorback:TL-Heavy Bolters, Extra Armour (+5),Searchlight (+1)..................................................76pts.

Scout Squad:
4 Scouts:Heavy Bolter (+5), bolters,
V.Sergeant: Terminator Honours (+13), Teleport Homer (+5), CCW,
Plasma Pistol (+10)....................................................................................................98pts.

Total:1499

Edit. commanderia ja trooppeja muokattu. Traitit lisätty
Edit.2. Veteran skill commandiin, scouteilta pois krakit

Re: 1500 pinttia mariineita

Lähetetty: Su 27.04.2008 10:31
Kirjoittaja Air Defence
Pomolle ennemin vaikka salamakynnet kuin powanyrkki. Ongelma sen kanssa on, että se lyö samaan aikaan kuin hidden fistit lyövät sitä, ties mistä demoniaseista puhumattakaan. Inska viitosella ja kynsillä se ehtisi mukavasti siivota kill zonea ennen kuin useimmat viholliset ehtivät lyödä.

Kranaatit ottaisin pois troopeilta. Ne on varustettu tulitukijoukoiksi, joten lähäriin ryntäily ei ole järkevä. Teleport homerit voisi ottaa kahdelle muullekkin troopille, sen verta paljon kun tuo armeijasi suorituskyky riippuu oikeaan paikkaan tipahtavista termoksista. Hulluna kaahaileva moporyhmä olisi tietysti omiaan ulkoiluttamaan homeria sinne minne pitääkin, joten voisi olla järkevä hankinta.

Re: 1500 pointtia mariineita

Lähetetty: Su 27.04.2008 12:24
Kirjoittaja Guardsniper
Razorbackiltä ottaisin dozer bladen pois ja laittaisin sille extra armourin tilalle. EA on (ainakin mun mielestä) paljon hyödyllisempi kuin DB.

Lisäksi voisit karsia scouteilta kranuja pois ja ostaa niillä (ja käyttämättä jääneillä) pisteillä vaikka lisää marsuja/scoutteja.

Re: 1500 pointtia mariineita

Lähetetty: Su 27.04.2008 12:56
Kirjoittaja O'snobba
Raskasta tulivoimaa lisää. Nehän pelastavat aina päivän.

Re: 1500 pointtia mariineita

Lähetetty: Su 27.04.2008 13:12
Kirjoittaja Half-breed
Antti_94 kirjoitti:Raskasta tulivoimaa lisää. Nehän pelastavat aina päivän.
Kahdeksan arskaa ei ole tarpeeksi raskasta tulivoimaa?

Kuitenkin Scouteilta ne krakit pois, kun niillä ei oikeasti tee mitään, joten niistä ei kannata maksaa, etenkään kun et scouteilla lähikseen ole pyrkimässä. Näin sinulla olisi 26 pistettä vapaana, joilla saisi ne mainostetut Extrat Razorbackiin ja vaikka veteran abilityn termoskomentoryhmälle.

Re: 1500 pointtia mariineita

Lähetetty: Su 27.04.2008 16:38
Kirjoittaja Finlandiaperkele
Muokattu. Mitä tekisin lopuilla 11 pisteellä?

Re: 1500 pointtia mariineita

Lähetetty: Su 27.04.2008 19:14
Kirjoittaja Half-breed
Nyt näyttää paremmalta, mutta poistaisin tuosta vielä Scouttejen Frägitkin, kun ei ne lähikseen todellakaan ole menossa, ja antaisin säästyneillä pisteillä fistin infiltroivan marsuyksikön kessulle.