Sivu 1/1

grey knight AB data tiedosto

Lähetetty: Ma 17.03.2003 10:56
Kirjoittaja tneva82
Olen paraikaa kasaamassa Grey kníght datatiedostoa army builderille(virallinen kun ei ihan lähiaikoina varmaan tule :D ). Jos joku on kiinnostunut saamaan PAHASTI keskeneräisen tiedoston ilmoittaa email osoitteen(laittaisin kotisivuilleni mutta kun koulun koneessa ei FTP toimi :-() ja ilmoittaa myös haluaako päivityksiä. Sisältää seuraavat asiat kirjoitushetkellä:

Grey knight terminaator squad. Thunderhammer & storm shield combo ei toimi viellä.
Grey knight power armourissa trooppeina ja fast attackina
Inquisitor storm troopperit. Transporteista löytyy chimera(mutta rhino helppo lisätä)

Mitä se ei sisällä(puuttuvien yksiköiden lisäksi):

Tarkistus eri erikoisaseiden määrästä. Eli voit laittaa 2 meltaa, flameria ja plasmaa storm trooppereille. En ole viellä keksinyt miten estää tuo.

Tarkistus että armeijassa löytyy 1 HQ ja 2 trooppia jotka ei ole ritareita jos on liittolaisina. Lue yllä.

Liittolaisiksi voi ottaa vain perus SM ja IG joukoille. Ei hankala homma lisätä mutta kun on niin paljon tehtävää on muut jäänyt vähemmälle huomiolle viellä.

WARGEAR! Tällä hetkellä ei yhtään wargearia laitettu.

Lähetetty: Ma 17.03.2003 11:02
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
ImhotepTheArchitect <imhotepthearchitect@y...>
Date: Mon Mar 3, 2003 11:23 am
Subject: Re: [ab-40k3] Update ETA?

Actually, due to the release schedule, and the fact that it has been out in
Australia for a long time now, a great guy by the name of Michael Clarke has
Daemonhunters very nearly complete for us already. Once I get the codex
(hopefully this week) I will go through it and check it over, then I will
release it to out testers before it goes into a release.
Cheers,

Ron Fitzpatrick <deadboy@k...> wrote:Has anyone looked at the
Demonhunters Codex? Are we thinking this is going
to be an undertaking of the same degree as the chaos codex or maybe a little
easier?


--
Graham H. Tracey (40k3 Maintainer)
If we can't fix it, then it ain't broke!
40k3 Datafile Support Group: http://groups.yahoo.com/group/ab-40k3
40k3 Datafiles Bug Tracker:http://bugtrack.lscfn.ca
Kyllä se on tulossa....

Lähetetty: Ma 17.03.2003 11:07
Kirjoittaja tneva82
Inquisitor Eleandelus kirjoitti:Kyllä se on tulossa....
En sanonut ettei se ole tulossa. En vain uskonut sen tulevan nopeammin kuin itse teen tarvittavat yksiköt datatiedostoon(enkä vielläkään usko. Tärkeimmät on jo valmiina...) ja kun kerta tiedosto on niin miksen antaisi halukkaille?

Lähetetty: Ma 17.03.2003 11:08
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Noh, anna vaan. Tosin koko Daemonhunters -file ilmestyy luultavasti joskus tällä tai ensi viikolla...

Mutta knock yourself out jos siltä tuntuu...

Lähetetty: Ma 17.03.2003 11:12
Kirjoittaja tneva82
Inquisitor Eleandelus kirjoitti: Mutta knock yourself out jos siltä tuntuu...
Ja mitäs tuolla sitten tarkoitat? Sanoppa. Onko tästä minulle haittaakaan? EI! Päinvastoin. Tänään on 40k peli jossa meinaan käyttää ritareita. Koska virallista tiedostoa ei ole olisi kaksi vaihtoehtoa:

1) jättää armeijaan riittävästi tyhjiä pisteitä. Kömpelöä plus ei voi pika tarkistaa statseja listasta vaan pitää selata kirjaa(mikä kuluttaa sitä).

2) tehdä tiedostot itse. Kun se on mahdollista eikä täysin kohtuutonta(eikä vaadi mahdottomuuksia. Yllä mainitsin kaksi bugia mutta ei vaadi paljookaan aivotyötä muistaa laittaa 2 trooppia ja 1 HQ tai että vain 2 asetta, ei 2 kumpaakin).

Lähetetty: Ma 17.03.2003 11:19
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Voit myös tehdä sen armylistasi pen&paper tyyliin...mutta tee nyt hyvä ihminen ne tiedostot jos siltä tuntuu

Knock your self out = tee mitä huvittaa

Lähetetty: Ma 17.03.2003 11:22
Kirjoittaja tneva82
Inquisitor Eleandelus kirjoitti:Voit myös tehdä sen armylistasi pen&paper tyyliin...mutta tee nyt hyvä ihminen ne tiedostot jos siltä tuntuu
Mikä toisaalta ei tarkista pistehintoja automaattisesti kuten AB tekee eikä tarvitse plärätä kirjaa läpi jatkuvasti. Kerta riittää jotta saa tiedot army builderiin.

Sheesh tässähän saa kuvan että jotenkin loukkaan sinua tekemällä itse army builderin datatiedoston enkä odota turhaan "virallisia".

Lähetetty: Ma 17.03.2003 11:28
Kirjoittaja chrome
Kynä ja papru ruulaa... muistaapahan ukkojen jutut kattomattakin kun on sitä kirjaa sälännyt :)

oppii ulkoa hilujen pisteetkin eli osaa tehdä armeijoita ilman kirjaa duunissakin

Lähetetty: Ma 17.03.2003 17:09
Kirjoittaja jamovoima
Ihme ypäjiä, eivät osaa tehdä listaa ilman tietokone ohjelmaa, mihin tämä maailma on menossa.

Lähetetty: Ma 17.03.2003 17:14
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Niin just!

Lähetetty: Ma 17.03.2003 17:35
Kirjoittaja Brightstar
yleensä teen itse listani kynä ja papru menetelmällä. ikinä ei voi olla varma laskeeko se kone ne hinnat oikein.

se oikea syy tähän on että AB sister armeija on buginen ku pieni pallo.


ton vertauksen ei sitten pitänytkään olla järkevä... :D

Lähetetty: Ma 17.03.2003 17:48
Kirjoittaja chrome
kynän ja paprun kehittyneempi versio on Excel.. saa kivan näköisen ja helpommin luettavan listan kun AB:lla ja laskee oikein... eri juttu on merkkaanko pisteet ite oikein :D

Lähetetty: Ti 18.03.2003 06:36
Kirjoittaja Colimar
Lähetä vaan se lista. Emailin saat tuosta palkista. Ja niitä päivityksiäkin voin huolia. Se "virallinen" tulee varmasti olemaan vähintään yhtä buginen kuin tämä, luulen ma.


Kun topicciin lisättiin tämä millä kukakin tekee listat niin, kommentoidaan nyt sitten siihenkin.

Ite teen listat useimmiten AB:llä mutta pistemäärät tulee useimmiten tarkistettua tolla kynä ja paperi systeemillä

Lähetetty: Ti 18.03.2003 07:31
Kirjoittaja tneva82
Colimar kirjoitti:Lähetä vaan se lista. Emailin saat tuosta palkista. Ja niitä päivityksiäkin voin huolia. Se "virallinen" tulee varmasti olemaan vähintään yhtä buginen kuin tämä, luulen ma.
Lähettelen myöhemmin sitten kunhan olen lisäillyt sinne tänään vähän lisää kamaa.
Ite teen listat useimmiten AB:llä mutta pistemäärät tulee useimmiten tarkistettua tolla kynä ja paperi systeemillä
No itse olen tarkistanut marine data tiedoston arvot aitoihin joten tiedän niiden olevan oikeat. AB:lla saakin sitten pikaisesti luettavan armeijalistan ilman mitään bugisia micro$oftin exceleitä jotka maksaa huomattavasti enemmän kuin army builder.

Lähetetty: Ti 18.03.2003 09:06
Kirjoittaja McJukkis
AB fileiden aikataulusta voisi vielä sen verran kommentoida, että eikös se kaamoscodexi-datafile ollut joulukuussa jo +++Alpha testing - coming soon+++ vaiheessa. Mutkikkuudesta johtuvan viiveen kyllä ymmärtää, mutta se alkaa jo olla sitä luokkaa, että usko nopeisiin ilmestymisiin on vähän menossa. Toisaalta khemri oli fb-puolella em. asiassa positiivinen yllätys.

Lähetetty: Ti 18.03.2003 09:18
Kirjoittaja tneva82
McJukkis kirjoitti:AB fileiden aikataulusta voisi vielä sen verran kommentoida, että eikös se kaamoscodexi-datafile ollut joulukuussa jo +++Alpha testing - coming soon+++ vaiheessa. Mutkikkuudesta johtuvan viiveen kyllä ymmärtää, mutta se alkaa jo olla sitä luokkaa, että usko nopeisiin ilmestymisiin on vähän menossa. Toisaalta khemri oli fb-puolella em. asiassa positiivinen yllätys.
Kieltämättä viivästys on ärsyttävä ja jos viellä pelaisin khornella voisin olla aika äkäinen(varsinkin kun khorne tiedostot tulee viellä myöhemmin). Minkäs teet. Ilmeisesti homma alkaa olla melkein saletti undivinedin suhteen...Vaikka jotenkin tuntuu että vasta kesällä nähdään tiedostot ;-)

Tosin heidän puolustuksensa ei pelkästään mutkikkuus hankaloita vaan se että ensimmäinen tekijä sai kirjan vasta hyvin myöhään ja tekijäkin vaihtui sittemmin kerran tai kahdesti...

Lähetetty: Ti 18.03.2003 15:03
Kirjoittaja chrome
exceltuli koneen mukana ois mulle varmaan se ab:kin käynyt ´jos se olisi hyvä taulukkolaskenta ohjelma

Lähetetty: Ti 18.03.2003 15:51
Kirjoittaja Aacheron
tneva82 kirjoitti:AB:lla saakin sitten pikaisesti luettavan armeijalistan ilman mitään bugisia micro$oftin exceleitä jotka maksaa huomattavasti enemmän kuin army builder.
Myönnän itseni olevan liian laiska lopettamaan AB:n käytön, mutta se käyttö onkin useimmiten leikkimistä ja armeijoiden koettamista, et al. Pelaan useimmiten samalla armeijalla, pienin muutoksin. Ainakin kunnes saan lisää figuja, eikä se tapahtu ihan pian, rahatilanne kun on mitä on.

Mutta Excel tulee useimmiten koneen mukana, tai Office-packissa (mikä on jo pikkasen kannattavampaa ostaa jos käyttää konetta työ- tai koulutarkoituksiin). Mutta, Micro$oftin hinnat ovat kyllä sellaisia että kun näin WinXP:n hinnan, teki mieli survoa piikikästä piiskaa (sellaista mitä B'Thirster pitelee) William III Gatesin takapuoleen, ja vetää ulos kurkun kautta.


Mutta nyt ei marista Micro$oftin hinnoista, eikä mässäillä lahtausfantasioilla. AB voi kusta silmään, eli en luota siihen ihan joka kerralla. Excel on käypä ohjelma, joka ei ole bugittanut minun käytössäni kertaakaan. Alla on Win98 ja hyvinkulutettu kone... :roll: