Sivu 1/1

Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: Ke 07.05.2008 00:44
Kirjoittaja Rune
Hej håj!

Tässäpä olisi nyt aika mietiskellä porukalla, että millaisiin kekkereihin olisi intoa ryhtyä kesällä? Silloinhan (melkein) kaikilla on lomaa ja kivaa ja aikaa vaikka minkälaisiin viritelmiin, joista joitain ideoita heittelin tuohon ylös. Annoin mahdollisuuden äänestää jopa kahta eri vaihtoehtoa, jos parikin kiehtoo. Lisäksi voit halutessasi vaihtaa ääntäsi. :) Vitsi kun foorumeilta löytää kaikenlaista jännää kun selailee.

Morhdeimista oli puhetta tässä jossain vaiheessa, ja ihmisiä innostaisi. Itse tykkäisin vain pelailla muuten vain, vaikka sitten jossain liigassa tai sellaista. Voisi vain pelata, ja pitää kirjaa siitä, kuka on pelannut ketäkin vastaan, mikä on tulos ja mikä on kaikkien pelaamiesi pelien tuloksien keskiarvo. Näin voi itsekin pitää vähän kirjaa siitä, miltä näyttää - thus call it a league. Jotain Megabattlea voisi järkätä kans, ja jonkun maalauskilpailun voisi väkerrellä myös. Nämä kaksihan eivät poissulje ensinnäkään toisiaan, saati muita vaihtoehtoja. Liigoihin ja Mordheimiin molempiin kuitenkaan tuskin riittää ihmisillä into, vaan katsotaan josko olisin väärässä. Ryyppäminen tietenkään ei estä mitään noista - päin vastoin se on jopa lähes suotavaa. ;)

Jos olette 18, siis... //köh

Mut joo, keskustelua!

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: Ke 07.05.2008 07:28
Kirjoittaja Gilaelin
Pistin ääneni morttikselle, vaikka toisaalta miulle on kohtuu sama mitä mätetään, kunhan mätetään ;).

Mordheimissa toki olisi se hyvä puoli, että pelit ovat nopeita, eikä jengin kasaaminen vaadi ihmisiltä paljon, jolloin voisi olla aikaa järkätä vaikka megabattlekin. Tietty liigaakin voisi miettiä ja kelpaahan sekin, mutta ykkösvaihtoehdoksi nousee kyllä morttis jo lähinnä Ravenhillista saatujen hyvien kokemusten ja muistojen takia. Jos vaikka tänä vuonna foorumit eivät kaatuisi juuri kun ollaan saatu fluffi pyörimään ;).

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: Ke 07.05.2008 08:29
Kirjoittaja xxxxxxx
Äänestin Mordheimia. WarCrykin voisi olla ihan hauskaa pitkästä aikaa.

Jos pelilautoja ja muita innostuneita pelaajia löytyy, niin olisin valmis pelaamaan myös Blood Bowlia. Lisäksi yritän saada maaleihin kaksi Hell Dorado -jengiä kesän aikana, jotta voisin demottaa ko. peliä sääntöjen epävirallisella, mutta pätevällä, suomikäännöksellä (tällä hetkellä sääntis on vain ranskaksi, enkkuversiota saataneen odotella vielä ainakin syksyyn). FB:n suhteen heitin hanskat naulaan määrittämättömäksi ajaksi, kun sain kuulla, minkälaisia uudistuksia Kaaokselle on kaavailtu...

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: To 08.05.2008 14:39
Kirjoittaja Tas
Laitoin ääneni morttikselle, mutta myös muita pienemmän skaalan pelejä voisi olla hauska järjestää. Bloodbowlia en ole koskaan kokeillut, mutta jonkinlainen liiga voisi olla hauskaa. Ainakin peliä on kehuttu, ja figut luulisi saavan fabafiguista konvertoitua jos aitoja ei tahdo ostaa. Sitten myös confro kolmonen vois olla jännää, jos saataisiin innostuneita pelaajia.

Ja Kalle, jos vaan jaksat demopelia vetää, niin mie ainakin olen kiinnostunut HellDoradon demopelistä.

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: To 08.05.2008 15:36
Kirjoittaja xxxxxxx
Tas kirjoitti:Sitten myös confro kolmonen vois olla jännää, jos saataisiin innostuneita pelaajia.
Ai hitto, minähän unohdin Confron kokonaan. :D Innostus on hieman laskenut peliä kohtaan R:n toiminnan vuoksi... Mutta jos vaan porukkaa löytyy, niin kai sitä siihenkin voisi jotain yrittää saada maaleihin. Muistaakseni kuitenkin useampikin joensuulainen jo omistaa jengin siihen, eli antakaa itsenne vaan rohkeasti ilmi, jos haluatte pelata.

Ja Hell Dorado -demoa yritän järjestää kesällä. Kyselen sitten lisää innokkaita myöhemmin, kun oikeasti kykenen demoamaan (tämäkin kuu menee vielä hyvin pitkälti nenä kiinni pääsykoekirjoissa, ei liikene aikaa figuilulle).

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: To 08.05.2008 16:51
Kirjoittaja Gilaelin
Jos porukka ryhtyy Confroamaan, voisin minäkin repiä Daikineeni kaapista ulos ja ryhtyä ihan oikeasti pelaamaan sitä peliä. Kärpäsmies tosin pitäisi vielä hankkia poppooseen, mutta muuten onkin lista ihan jeeskunnossa.

BB:kin kiinnostaisi. Saisi syyn keksiä jotain käyttöä noille wanhoille muoviwelffeille.

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: To 08.05.2008 17:04
Kirjoittaja Tas
Jos vaan kiinnostuneita löytyy, niin confroa kyllä pitäisi päästä pelaamaan! Voisi vaikka sitten kesällä järjestää vaikka jonkun confro miniturnauksen jos vain löytyy kiinnostuneita.

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: To 08.05.2008 17:19
Kirjoittaja Teonanacatl
Kaikki pikkupelit on jees! Isommassa skaalassa joutuu turhan pitkään jo tuhertaa.

- Hell Dorado. Ehdottomasti haluan testata, napit on ainakin on uskomattoman nättejä
- Blood Bowl. Kannatan ja Fantsusta taitaa vielä yks starter set löytyä.
- Mordheim. Kivaa oli viime vuonna, vaikka turpaan otin joka käänteessä. Tätäkin vois tänä vuonna.
- Confrontation. Tässä ilmeisesti tapahtui jotain dramaattisia muutoksia? Mut tota kolmosedikkaa vois pelailla, kun sääntiskin löytyy. (+ peräti kolme nappia!)

Ja fabaa tietysti jonkin verran. Potkitte minnuu jotta saan ton armeijan maaleihin.

Eihän tässä perkele ryyppämään kerkeä ollenkaan. ;)

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: To 08.05.2008 17:25
Kirjoittaja xxxxxxx
Slugger kirjoitti:- Confrontation. Tässä ilmeisesti tapahtui jotain dramaattisia muutoksia? Mut tota kolmosedikkaa vois pelailla, kun sääntiskin löytyy. (+ peräti kolme nappia!)
Joo kolmosedikkaa/3.5:sta (taikka kotisääntöhybridiä noista kahdesta) on pelailtu Suomessa, ei ketään kiinnosta esimaalatut CAoR-kuminappulat paskoilla säännöillä.
Eihän tässä perkele ryyppämään kerkeä ollenkaan. ;)
Ryyppääminen ja figupelaaminen on helposti yhdisteltävissä.

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: To 08.05.2008 21:37
Kirjoittaja Aco
Äänestin massataistelua itsekkäistä syistä, isommille tapahtumille ei liikene aikaa kesätöiden, jaliksen ja reissaamisen ohella. Sitä paitsi itse en ole kertaakaan päässyt osallistumaan vastaaviin tapahtumiin Joensuussa, joku järjestetty 6-10 pelaajan koko päivän kestävä mättö voisi rennolla meiningillä olla ihan pop.

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: Pe 09.05.2008 09:48
Kirjoittaja Hing
Warhammerin kesäliiga näyttää suositulta, ja itsekin pistin äänen kyseiselle tapahtumalle. Toisaalta megabattle kiinnostaisi, mutta eivät nämä muut mahdolliset häppeninkit sulje sitä poiskaan?

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: Pe 09.05.2008 19:53
Kirjoittaja Rune
hing kirjoitti:Warhammerin kesäliiga näyttää suositulta, ja itsekin pistin äänen kyseiselle tapahtumalle. Toisaalta megabattle kiinnostaisi, mutta eivät nämä muut mahdolliset häppeninkit sulje sitä poiskaan?
Eivät toki sulje, vaan eivät myöskään kaksi liigaa/kampanjaa päällekäinkään. Liigan voisi järjestää helposti sillä periaatteella, että jokainen pelaa niin paljon kuin tahtoo, ja, kuten jo mainittua, ilmoittaa kuka pelasi ketä vastaan, editoi omaan liigapostaukseensa tuloksen ja laskee uuden keskiarvon voitoilleen. Tämän voisi järkätä vaikka turnaustyyppisellä pistetaulukolla, elikkä esim. Åbo victory pointit käytössä ja pelaajan pistesaldo pelin jälkeen, sekä liigapisteissä, on 0-20. Massacre häviö, Massacre voitto ja Draw antavat keskiarvoksi 10,3 Åbo:lla. Samalla halutessaan voi laskea vaikka voittoprosentin tai jotain. Halukkaat voivat käyttää liigapisteitään sitten virtuaalisena voitonmerkkinä tai jotain. Nähdään kuka on kovin, heti Swedlandin omistussaldon jälkeen. :)

Morddista saa pelattua helposti vähän organisoidumpana siinä sivussa, megabattlen järkkääminen on vain järkkäämisestä kiinni (lue: ei rokki viikonloppuna etc) ja maalauskilpailunkin voi rukata jos tahtoo. Jos ei ole innostusta toisaalta niin ei toki sitten.

Mutta Warhammer-liiga olisi saamassa kovasti ääniä. Tottakai niin, että jokainen osallistuu vain haluamansa verran. Kannattaa vain varautua, että yksi pelattu Decesive victory ei välttämättä anna rispektiä samaa vertaa kuin 14 keskiarvo kymmenen pelin putken jälkeen. ;)

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: Pe 09.05.2008 21:55
Kirjoittaja Pikku
Jos liigaa ollaan pelaamassa, niin haluaisin kompata pistemääräksi 2250 syksyllä järjestettävän ETC:n treeniksi.

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: Pe 09.05.2008 22:25
Kirjoittaja Rune
Pikku kirjoitti:Jos liigaa ollaan pelaamassa, niin haluaisin kompata pistemääräksi 2250 syksyllä järjestettävän ETC:n treeniksi.
Niin, no... Voihan tästäkin keskustella. Olisi tietty mahdollista, että sovitaan pelien pistemääräksi jotain 1500 ja 2500 välillä, ja jokainen voi valita pelinsä siitä - lopputuloshan aina ratkaisee. Tarkoitus oli minulla ainakin alunperin pitää silmällä syksyn Swedlandia (tulee olemaan tiukinta toimintaa ja kuumpimpia tilanteita sitten Drizzlen ja Lusttrion ;) ), joka mitä varmimmin pidetään 2000 pisteen turnauksena (minusta olisi toisaalta ihan kiva muuttaa vähän konseptia, vaan onhan perinteitäkin ylläpidettävä), mutta ihmisten mielipiteet toki ratkaisevat. Moni haluaa varmaan testailla listaansa, jolla ajatteli tulla pelaamaan, ellei jopa kokeile uutta armeijaa tai jotain.

Mut ei tästä varmaan mitään sen suurempaa ongelmaa tarvitse tehdä - tietty niitä 2250 pelejä voi pelailla liigan ulkopuolellakin, jos sellainen järjestetään. Treenatahan voi muuallakin kuin 'treenitilat' kyltin alla. :)

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: La 10.05.2008 14:15
Kirjoittaja Aco
Ai niin, täältä löytyy myös yksi confrottaja. Armeijaa löytyy 400-500ap, säännöt ei ole oikein hallussa mutta pelaamalla varmaan oppisi nopeiten. Ilmoittakaa jos löytyy kärsivällisyyttä pelaamaan sillä otteellaa että vastustaja ei tajua mistään mitään =P

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: To 12.06.2008 18:06
Kirjoittaja Avatari
Sen verran Bloodbowlista notta koetan tuossa jussina kaivella nurkista BB lautani, sekä tiimini ja roudata ne Fantsuun. Eli halukkaille kykenen tarjoamaan jonkinmoisen vastuksen (jahka lukaisen tuoreimman living rulebook säännöstön läpi).

Muutamia tiimejä löytyy itseltäkin testattavaksi, undead/dwarf/wood elf/norse -osastoa ainakin oli laareissa.

Marko

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: To 12.06.2008 19:00
Kirjoittaja Gilaelin
Jos satun Juhannuksen tienoilla olemaan Jonesuussa, voisin käväistä pelaamassa pelin tai pari, kun on tuo fantasiajalkapallo kuitenkin ollut kiinnostuksen alla jos jonkin aikaa. Omaa jengiä ei ole, joten voisin sinulta sellaista lainata, jos liikenee, mutta jahka innostuisin, voisin sellaisen värkätäkkin jostain, vaikkapa noista vanhoista muovi-welffeistä, joita nurkissa on pyörinyt tyhjän panttina useampi aika.

Re: Kesän fantasiahäröilyt

Lähetetty: To 12.06.2008 20:18
Kirjoittaja xxxxxxx
Avatari kirjoitti:Sen verran Bloodbowlista notta koetan tuossa jussina kaivella nurkista BB lautani, sekä tiimini ja roudata ne Fantsuun. Eli halukkaille kykenen tarjoamaan jonkinmoisen vastuksen (jahka lukaisen tuoreimman living rulebook säännöstön läpi).

Muutamia tiimejä löytyy itseltäkin testattavaksi, undead/dwarf/wood elf/norse -osastoa ainakin oli laareissa.

Marko
No mutta, tämäpä hienoa. Voisinkin Mordis-poppoon jälkeen maalata vihdoin ja viimein bb-kaaokset loppuun ja tulla palloilemaan.