Sivu 1/1

Nurglen demoneita 2000p Ostium komppi

Lähetetty: Su 11.05.2008 19:53
Kirjoittaja Pesis
Lista vedetty uusiks vähän vakavammalla mielellä tällä kertaa.

Heroes
Epidemius, Tallyman of Nurgle =135
Nurgle Herald,bsb,1lvl, slime trail,great standard of sundering =250
Tzeentch Herald,Master of Sorcery =140
Tzeentch Herald,Master of Sorcery =140

Core Units
26 Plaguebearer,command, Icon of eternal Virulence =367
21 Horrors,lippu, =276
20 Horrors,lippu,champion =264

Special Units
3 Nurglings =105

Rare Units
3 Flamers,pyro =120
2 Plaguebeast =200

Points: 1997 Models: 79
Power: 11 Dispell: 7

Re: Nurglen demoneita 2000p Ostium komppi

Lähetetty: Su 11.05.2008 20:56
Kirjoittaja Tas
Mielenkiintoinen lista. Aika vaikea on tuota listaa voittaa tasuria tai minoria suuremmalla. Kaksi 30 kuppakuskin yksikköä heraldeilla ovat vaan jotain niin kestävää että huhhuh. :P Oikeastaan ainoastaan horrorit ja niiden mukana kulkeva heraldi on tuosta listasta helposti tapettavissa. Kova lista, tosin en tiedä sitten tuhovoimasta, sillä on melkoisen kömpelö, jolloin vähänkin mobiilimmat armeijat pystyvät kiertämään nuo blokkisi kaukaa.

Bösbille voisi olla aika jännä lippu Great Standard of Chaos Glory, silloin nuo kuppakuski-blokit eivät sulaisi pahimmillaankaan kuin muutaman demonin verran klosiksessa.

Onnea vaan Ostiumiin. :)

Oliko ostiumissa spesial-charrut sallittuja? Jotenkin mie muistan että ei olis, mutta en nyt ole varma...

Re: Nurglen demoneita 2000p Ostium komppi

Lähetetty: Su 11.05.2008 22:16
Kirjoittaja Pesis
Kerrottakoon että molempiin Plaguebearer blokkeihin tulee siis slime trail (heraldeilta), eli niitä vastaan ei ole mahdollista saada flank/rear attack bonuksia, lisäksi bsb antaa re-rollata insta-testit, joten tuskin niitä nytkään "liikaa" pääsee sulamaan. Lisäksi otin niitä 30 juurikin sitä sulamista ajatellen, varmasti ne myös suurimman osan vihuista hakkaavat, koska palakan päältä tulee 3 poisonia heraldilta, palakka lyö itse 6 attackia, lisäksi champion pääsee hutkimaan kahdella poisoned attackilla ja yksi tavis plagukin pääsee lyömään. Lipuissa oleva taikalippu laskee kaikki poisoned atackien aiheuttamat woundit kahdeksi combat resoa ajatellen, joten ei näistä nyt ainakaan yli juosta, ottaen huomioon regenerationin ja 5+wardin yhdistettynä 4 toughiin.

"...Lisäksi pelaajien on sallittua käyttää listoissaan hero-tason special charactereja." -Ostiumin komppisäännöt

Re: Nurglen demoneita 2000p Ostium komppi

Lähetetty: Su 11.05.2008 22:43
Kirjoittaja Morhgoz
Onko tuo 1925 pojoa typo vai ihan tarkoituksella? 2000 pojon turnauksessa?

Re: Nurglen demoneita 2000p Ostium komppi

Lähetetty: Su 11.05.2008 22:59
Kirjoittaja Pesis
Siis se mitä sillä otetaan on yhä mietinnän alla. Ehdotuksia otetaan tietty vastaan.

Re: Nurglen demoneita 2000p Ostium komppi

Lähetetty: Ma 12.05.2008 08:31
Kirjoittaja Viiksivallu
Tällä hetkellä bsbsi maksaa 50p liikaa unhohdit varmaan palaquinin merkitä. Itse ottaisin vielä yksiköllisen furieseja hakemaan muutamia sotakoneita tai sitten lisää giftejä. Ootko muuten miettiny noxious vapoursia? Vois olla kiva lisä, jos pisteille ei keksi täyttöä.

Re: Nurglen demoneita 2000p Ostium komppi

Lähetetty: Ma 12.05.2008 09:55
Kirjoittaja Hammerheart
Sulla on siis kaksi blokkia ja kaksi tukiyksikköä? Eikä mitään muuta. Ja kaikki liikkuu sen 4 tuumaa. Pitkän matkan aseistukseen on kolme ykköslevelin maagia ja yksi kakkostason ja näistäkin kaksi on Nurgle-maageja, jotka ykköstasolla eivät ihan hirmu kauas loistuja tyypillisesti viskele. Jotenkin epäilyttää, että tämä poppoo manööveroidaan suohon - sinälläänhän nuo PB-blokithan ovat jotakuinkin mahdottomia kaataa, mutta jotenkin luulisin, että osaava vastustaja tekisi pelistäsi aika kankeaa vääntöä.

Re: Nurglen demoneita 2000p Ostium komppi

Lähetetty: Ma 12.05.2008 16:59
Kirjoittaja Pesis
Eise kankeus tule vain yhdelle osapuolelle ;) . Jalkaväki empiret ja muut osaamattomat paskakasat sitten kävelläänkin yli niin että sattuu. Noxious vapours vois olla kiva, kaikki vihut charrussa kiinni lyö vikana. Mutta furyja pitää katella jos ihan vakavissaan ottas muutaman. Muutaman kuppakuskin joutaisi jopa ehkä tiputtaa ja ottaa niillä pisteillä 2 unittia furyja viemään masiinat yms. viholliselta.

Re: Nurglen demoneita 2000p Ostium komppi

Lähetetty: Pe 16.05.2008 17:09
Kirjoittaja Pesis
Lista uusittu joten senkus ihastelette ja kauhistelette, toivon mukaan vastapelaajat ei tulostele ;) .