Ayexen kirjoitti:Ruutia? Handgunnereita ja sotakoneita, sanoisin.
Tässä sanon minä eriä. Sotakoneet jees, handgunnerit ei niinkään.
Palatkaamme taaksepäin Keisarikunnan perusteisiin. Ampumisen tarkoitus on tuhota sille heikkoja ja helposti toimintakyvyttömiksi tuhottavia yksiköitä, joita muuten ei ole helppoa tai mahdollista saada eliminoitua. Näihin lukeutuvat kaukana törröttävät vihollisampujat, lentsikat, sekä raskas ja kevyt jalkaväki Keisarikunnan tapauksessa. Ilman omaa lentohärvelivalikoimaa kuten haltioilla tapaa olla kotkien muodossa, Keisarikunnan on helpointa luottaa tehokkaaseen ampumiseen jolla eliminoida joko sotakoneet, sotakoneiden miehistö tai ampuvat yksiköt.
Ampumisen toinen tarkoitus, kuten mainittua, on tuhota vihollisen lentouhka. Lähitaisteluun joutuminen niillä yksiköillä, joilla Keisarikunnan ylpeä kenraali kaipaisi, on vallan haasteellista kun siivet kantavat poikkeuksetta sinne, minne lentelijä itse kaipaa - ja se harvemmin kun ritarien charge arkissa.
Ratsuväki on kanssa kinkkinen, kun se mellestää yleensä kahdesti keisarillista jalkaväkeä kovempaa tahtia pitkin kenttiä, ja uhkaa jalkamosureiden kylkiä kovin. Varsinkin erittäin mobiili fast cavalary suurilla M arvoilla aiheuttaa yleensä päänvaivaa, kun niihin on vaikea niinikään saada rynnäköitä aikaiseksi niin, että ketään kiinnostaisi. Raskas ratsuväki tuhoaa talossa ja puutarhassa, ja varsinkin heiveröisiä ihmismiehiä, joten sekin yleensä pitää ampua jos niitä ei saa ohjattua detachmenteilla flee-reaktioilla paikkaan, josta niiden kylki on avoinna rynnäköille, vaan tämä ei suuremmin koskekaan kyseisiä suippokorvia, joita vastaan kaivattiin neuvoja.
Hand gunnerit ja crossbow miehet ovat Keisarikunnan valikoima ampuvaa rankattua jalkaväkeä, joita voi änkeä coreen aiheuttamaan päänvaivaa vastustajan yllämainituille yksikkötyypeille. Näillä kahdella on eroja siinä, että crossbow ampuu pidemmälle, ja handgun läpäisee panssaria tehokkaammin. Oletusarvoisesti lentsikat ovat varsin heikosti panssaroituja, kuten ovat myös sotakoneiden miehistöt ja vihollisen ampuva rank&file. Myös fast cavalry, jota hippihaltialistoilla tavanomaisimmin tavataan, tapaa olla heiveröistä, ja pellin määrä haltioilla koostuu parhaimmillaan puumiehen 3+ kaarnakuoresta. Puumies ei kuitenkaan ole välttämättä se ensimmäinen valinta näille kahdelle yksikölle ammuttavaksi ensinkään, kun kummalla tahansa woundien aiheuttamistodennäköisyys on melko pieni large targetin suomasta osumaedusta huolimatta.
Kaikissa kolmessa kohdetyypissä (poislukien raskaasti panssaroitu ratsuväki kun sitä ei liikaa haltioilta yhäkään löydy) panssarin määrä on häviävän pieni, joten handgunin tehokasta panssarinläpäisykykyä ei välttämättä tarvita ensinkään. Crossbow toisaalta paremman kantamansa vuoksi tarjoaa useankin edun handguniin verraten: Vihollisen ampuvat yksiköt sotakoneista lähtien deployataan yleensä hieman kauemmas kuin 24" päähän keisarillisista ampujista, jolloin handgun on auttamatta häviämässä tehokkuuttaan, kun niiden on pakko liikkua vähän päästäkseen ampumaan. Crossbowin 30" auttaa yleensä runsaasti tässä asiassa. Fast cavalry ja lentokoneet ovat myös otollisia kohteita crossareille, kun viilettävät ties missä yleensä 24" ulkopuolella ampujista. Deploymentissa yleensäkin lisätuumat 24 tuuman yli ovat vain bonusta, kun ilman sitä ensimmäisellä vuorolla yksi salvo jää kokonaan ampumatta riittämättömän kantaman vuoksi. Tämän lisäksi (lisää hyviä puolia!) lyhyen kantaman raja crossbowissa on myös 3" pidempi, jolloin moni ratsuväki on lyhyen kantaman sisällä ennen chargeyritystään. Ampumakilvassa haltioita vastaan handgunit ovat selvästi altavastaavia huonomman kantamansa vuoksi - crossareilla glade guardin tuleen voidaan vielä vastata vaivautumatta liikkumaan lähemmäs ampumaetäisyydelle, jolta haltiat voivat ilkeästi pakittaa puolitoista tuumaa, jolloin handgun on jälleen kantaman ulkopuolella. Paska säkä.
Kaiken tämän jälkeen huomaamme crossbowin paremmaksi valinnaksi, vaikkakaan emme ottaneet jopa haltiaratsuväelle käsittääkseni yleisen 5+ saven merkitystä huomioon arvioinnissa, metsähaltioita vastaan. Muu ruuti kyllä kelpaa - tykit ja blasteri jauhavat tehokkaasti kaikkea puutavaraa polttopuiksi. Paitsi dryadeja. Niitä ei voi jauhaa. Pitänee muistaa, että oma rank&file ampuminen on tehokasta vain nimenomaan haltiaratsuväkeä vastaan, ja ehkä glade guardeja - kaikki muu skirmaa tai on liian kovaa ollakseen vaarassa muulta kuin tykeiltä, ja skirmareita vastaan on melko turha lähteä ampumaan.
Itse ottaisin welffejä vastaan tykkejä, magiaa, tukevaa ja suuriresoista jalkaväkeä ja varsinkin ritareita - eli oikeastaan sitä mitä ottaisin mitä tahansa muutakin armeijaa vastaan. :) Suurimmiksi yksikkövalinnoiksi hyödyltään näkisin great cannonit, swordsmanit, knightly orderit ja kaiken maailman velhot. Korjatkaa toki jos puhun mitä sattuu. Itselläni on ollut aina vähän vaikeuksia haltioita vastaan, eikä pelkästään sen metsien valtavan määrän vuoksi.