Sivu 1/1

Tomb King kuvia

Lähetetty: Ti 18.03.2003 14:44
Kirjoittaja Zarathustrian
http://www.pbase.com/zarathustrian/tomb_king

Tuolla on muutama kuva maalaamistani TK figuista. Vanhasta kamerasta johtuen kuvat eivät ole parhaimpia mahdollisia.

*edit* lisätty pari parempaa kuvaa.

Lähetetty: Ti 18.03.2003 15:11
Kirjoittaja tuhannen taalan mies
Siiiiiiiiis noi oli hienoja!!!!! :o :o :o
ainut mist oli valittamist, ni se sininen Liche priest. väri ei yksinkertasesti
sopinut :wink:

Lähetetty: Ti 18.03.2003 15:37
Kirjoittaja Zarathustrian
tuhannen taalan mies kirjoitti:Siiiiiiiiis noi oli hienoja!!!!! :o :o :o
ainut mist oli valittamist, ni se sininen Liche priest. väri ei yksinkertasesti
sopinut :wink:
hmm se on kylläkin harmaa, ei sininen. täytyy kait noita kameran värisäätöjä katsoa :?

Lähetetty: Ti 18.03.2003 16:36
Kirjoittaja Skaven Lord
aiakas komeita nuo TK ukkelit

Lähetetty: Ti 18.03.2003 17:24
Kirjoittaja Ilkeapikkuperkele
Komeita on joo...
Mielestäni vaan noin valkoinen ei käy Khemrille mut se on vain mun mielipide.

Lähetetty: Ti 18.03.2003 20:57
Kirjoittaja DranoeL
ihan hienoja varsinkin giant

Lähetetty: Ke 19.03.2003 00:00
Kirjoittaja LAndE
Kylläpäs oli komeita, mutta itekkin olen sitä mieltä että toi valkonen ei sovi ainakaan parhaiten TB:eille, mutta kyllä olis komeita!

Lähetetty: Ke 19.03.2003 11:22
Kirjoittaja psy-coma
toi liche priest oli toooosi hieno :D

Lähetetty: Ke 19.03.2003 15:17
Kirjoittaja Day
Kommentoidaan nyt sitten ;)

Kuten totesit, kuvat voisivat olla parempia - nyt mitään tärkeää ei juurikaan näy.

Siitä, mitä saa selvää: vaikuttaa siltä, että kullan highlightit toimivat ihan ok. Ne saattavat olla hieman hopeaisia, mutta noista kuvista on hankala sanoa miltä ne todella näyttävät. Ehkäpä voisit laittaa vähän enemmän varjostuksia niin et joudu highlightaamaan väriä niin vaaleaksi?

Värit ovat mielestäni ihan ok. Ei mitään hirveän säväyttävää, mutta siniset ja vihreät toimivat kuitenkin oikein hyvin. korostukset ja varjostukset näyttävät olevan ihan paikallaan, tosin hieman epätasaisesti - vaikutelma on siellä täällä hieman drybrushmainen. Etenkin liche priestin sininen iho näytti hieman rosoiselta. Blendaus voisi siis olla tasaisempi, etenkin varjot näyttävät kovin oudoilta. Kuitenkin monissa paikoissa korostukset ja varjostukset tuntuvat menevän ihan siististi, joten tuntuu hassulta että eri figun kohdat eroavat toisistaan niin paljon. Voi tosin johtua kuvistakin.

Luuosissa ei välttämättä kannata jättää rakosia noin mustiksi, etenkin kun käytät noin vaaleaa väriä luussa. Nyt mustat raot luiden välissä paistavat esille hieman liikaa. Ruskea väri olisi parempi. Luissa voisi myös olla hieman enemmän värivaihtelua - nyt luut näyttävät aika tasaisen valkoisilta. Voi tosin johtua kuvistakin.

Darkliningia kaipaisin myös hieman lisää. Ei mustaa, mutta tummempaa. Esim. Liche priestin jaloissa olevat kääreet olisi voinut erottaa itse ihosta jne.

Mutta parempia kuvia olisi kiva saada. Siltinkin, kivan oloisia figuureita.

Lähetetty: Pe 21.03.2003 00:09
Kirjoittaja Zarathustrian
Kiitokset kommenteista. Yritän saada viikonlopun aikana parempia kuvia, niin että noita pääsee kommentoimaan kunnolla.

Kultaa olen tosiaan parissa kohtaa innostunut vaalentamaan liikaakin, itse en olisi tuota niinkään huomannut. Luurangot ja luuosat on tummennettu ruskealla inkillä, kuvissa ne näyttävät jostain syystä mustilta. Samaten priestin iho on maalattu codex gray+bleached bone yhdistelmällä ei sinisellä :) sinistä ei armeijassa ole muualla kuin jalokivissä.

Mutta kuvat ovat tosiaan aika luokattoman huonoja, mutta palataan astialle parempien kuvien kera.

Lähetetty: Ke 26.03.2003 13:38
Kirjoittaja Ippe
Olivat kieltämättä komeita!jos tuo valkonen ei tahdo oikein sointua
ni suosittelisin laittaan ekaks luu-osat tolla snakebite leatherillä,
ja varjostaan bleached bonella.tein kans khemreilleni sen pikkuvirheen,että laitoin ne ekaks valkosella.

Lähetetty: Ke 26.03.2003 15:06
Kirjoittaja VJ
Lord of the Darkness kirjoitti:Olivat kieltämättä komeita!jos tuo valkonen ei tahdo oikein sointua
ni suosittelisin laittaan ekaks luu-osat tolla snakebite leatherillä,
ja varjostaan bleached bonella.tein kans khemreilleni sen pikkuvirheen,että laitoin ne ekaks valkosella.
Eli siis varjot bleachedilla? Psykedeellistä!
Tulee ihan diskolurkki maalauskisa mieleen.

Lähetetty: Pe 28.03.2003 09:37
Kirjoittaja Zarathustrian
No niih, nyt on parempia kuvia ihmisten ihmeteltäväksi. Noista kuvista pitäis jo saada jotain selvääkin. Eli kommenttia vaan tulemaan.
http://www.pbase.com/zarathustrian/tomb_king

Lähetetty: Pe 28.03.2003 09:42
Kirjoittaja Lander
Tykkäsin T.K:n vihreä-kulta sommittelusta. Varsinkin kilvessä näytti tosi hyvältä.

Lähetetty: Pe 28.03.2003 15:45
Kirjoittaja LAndE
Siis hä! Et voi millään maalata noin hyvin!!! Mutta nyt ettei tätä lasketa turhaksi puhumiseksi niin kyllähän se vihreä niille sopii ja ai että se giant on hieno!!!

Lähetetty: Su 30.03.2003 02:01
Kirjoittaja Kharon
http://www.pbase.com/image/14798184 - kissa on väärässä galleriassa, se tykkäsi enemmän kääpiöistä :D

Kyllä noista kuvista jo vähän selvää saa - tosin olisivat ne parempiakin voinut olla että pääsisi maalausjälki kunnolla esille. :) Peruslurkkeja myöten siististi maalattu ja näyttävän näköinen armeija kyllä... ja jalokivet on hienoja - eritoten Kingin vyönsoljessa.

Lähetetty: Su 30.03.2003 10:05
Kirjoittaja Zarathustrian
Kharon kirjoitti:http://www.pbase.com/image/14798184 - kissa on väärässä galleriassa, se tykkäsi enemmän kääpiöistä :D

Kyllä noista kuvista jo vähän selvää saa - tosin olisivat ne parempiakin voinut olla että pääsisi maalausjälki kunnolla esille. :) Peruslurkkeja myöten siististi maalattu ja näyttävän näköinen armeija kyllä... ja jalokivet on hienoja - eritoten Kingin vyönsoljessa.
Juuh sillä katilla on joku ihme fiksaatio parrakkaisiin pikku-ukkoihin :D

conklaavissa nuo sitten näkee livenä.

Lähetetty: Su 30.03.2003 11:22
Kirjoittaja chrome
täytyy hattua nostaa, tuo kissakin ihan elävän näköinen :D oikeestikkin hyvän näköisiä. iloja silmälle kentällä.