Sivu 1/1

Auttakaa päättämään mitä alotan keräämään!

Lähetetty: Ke 28.05.2008 14:06
Kirjoittaja flesh hound
Aloitan pikapuoliin keräämään uutta armeijaa, mutta mitä armeijaa? Itse olen kallistunut muutamaan vaihtoehtoon jotka ovat: Vampire Counts, Dark Elves vai jatkaa Hordes of Chaosin keräämistä. Voisin jatkaa Hordes of Chaosin keräämistä (joka sinänsä olisi järkevin vaihtoehto) mutta haluan kerätä samalla jotain muuta. Vampire Counts on mielestäni kiinnostavin koska olen aina tykäännyt undeadeistä. Dark Elffit taas ovat hienoja ja niissä on jonkun verran undeadin makua. En vain osaa päättää mikä on paras vaihtoehto. Olen käyttänyt paljon valvottuja öitä tätä pohtiessani. Auttakaa!

Re: Auttakaa päättämään mitä alotan keräämään!

Lähetetty: Ke 28.05.2008 14:13
Kirjoittaja JudoJappiainen
Niin. Kukaanhan ei voi päättää puolestasi, makuasia, mutta kysypä itseltäsi seuraavia kysymyksiä.

1. Millä on hienoimmat figut?
2. Onko peliteho tärkeä ja jos on, niin helppo vai vaikea armeija? Mikä on tyylisi?
3. Millä on iskevin fluffi?

Re: Auttakaa päättämään mitä alotan keräämään!

Lähetetty: Ke 28.05.2008 14:23
Kirjoittaja El Capitan
Hei, tiesitkös muuten, että Delffit ja kaaos on kohta puolin uudistumassa. Molemille tulee tapahtumaan kaikkea jännää, etenkin kaaokselle, joten suosittelen lämpimästi odottamaan hetken aikaa ennen päätöstä.

Kaaos nimittäin voi muuttua hyvin radikaalisti tai pikemminkin muuttuu ja Delffeistä sitten ei ole paljoa tietoa vielä tullutkaan.

Jos on kova hinku alkaa armeijan kokoaminen niin valitse sitten Vc.

Re: Auttakaa päättämään mitä alotan keräämään!

Lähetetty: Ke 28.05.2008 17:51
Kirjoittaja Machine_Spirit
Aloita VC ja käytä siinä delffejen figuja convertattuna undeadeiksi.

Re: Auttakaa päättämään mitä alotan keräämään!

Lähetetty: Ke 28.05.2008 22:53
Kirjoittaja halko
El Capitan kirjoitti:
...ja Delffeistä sitten ei ole paljoa tietoa vielä tullutkaan.
Nii mitäs tos nyt on oma topicci missä in aika paljon puhuttu delffien uudistuksist

Re: Auttakaa päättämään mitä alotan keräämään!

Lähetetty: To 29.05.2008 06:47
Kirjoittaja Leke
halko kirjoitti:Nii mitäs tos nyt on oma topicci missä in aika paljon puhuttu delffien uudistuksist
En kyllä suosittele armeijan kokoamista huhupuheiden perusteella.

Re: Auttakaa päättämään mitä alotan keräämään!

Lähetetty: To 29.05.2008 12:25
Kirjoittaja Jarva
En tiedä missä vaiheessa HoC-armeijasi on, mutta ennen kuin alat kasaamaan toista armeijaa, niin kannattaa ensin saada edes yksi armeija pätevään pelikuntoon, joka tunnetaan myös käsitteenä "2000 pisteen armeija". Täten vältyt siltä, että nurkissasi pyörisi useampi keskeneräinen armeijanpoikanen ja kasa maalaamattomia figuja.

Uutena tuulahduksena nykyisessä armeijassasi toimisi se, että ottaisit DoW:eja kekkuloimaan armeijasi jatkoksi. DoW:n riveistä kun löytyy mainitsemiasi epäkuolleita ja pimentohaltioita (Cursed Company ja Mengil Manhide's Manflayers), sekä kaikkea muuta ihmeellistä, joiden varaan voi pyöräyttää omia count as -figuja, jos haluat jotain omalaatuista ja armeijasi teemaan sopivaa.