Sivu 1/1

Tau Empire lista

Lähetetty: Ke 18.06.2008 16:52
Kirjoittaja össäk
-HQ-

Shas'el = 97p
-Plasma rifle
-Missile pod
-Multi-tracker
-Targeting Array

-Elite-

Xv8 crisis battlesuit team = 77p
Shas'ui team leader with Plasma rifle, Missile pod, Multi-tracker,Targetting Array

-Troops-

9 Fire warriors ja 1 Shas'ui = 110p

9 Fire warriors ja 1 Shas'ui = 110p

16 kroots, 1 kroot shaper = 140p

-Fast Attack-

7 Pathdinders ja 1 Shas'ui with Bonding knife = 109p

DevilFish = 95p
-Decoy launchers
-Multi-Tracker

-Heavy Support-

Xv88 Broadside Shas'ui team leader = 90p
- Advancedstabilisation system
- Multi-Tracker

Hammerhead Gunship = 175p
-Railgun
-Smart missile system
-Multi-Tracker
-Decoy Launchers

Yht.


Niin ja olen aloittelija

Re: Tau Empire lista 864p

Lähetetty: Ke 18.06.2008 17:03
Kirjoittaja klassikko
En ole Tau pelaaja mutta eikös Pathfinderit tarvitse tuon Devilfishin? Jotenkin tälläinen muistikuva olisi..

Re: Tau Empire lista 864p

Lähetetty: Ke 18.06.2008 17:45
Kirjoittaja Toilailee
Kyllä ne pathfinderit sen tarvitsee, mutta mikä ihmeen luku tämä 864 on?

Re: Tau Empire lista 864p

Lähetetty: Ke 18.06.2008 17:50
Kirjoittaja össäk
Toilailee kirjoitti:Kyllä ne pathfinderit sen tarvitsee, mutta mikä ihmeen luku tämä 864 on?
siis se on 864 pistettä ja siis pitääkö pathfindereiden olla tankin sisällä kun peli alkaa?

Re: Tau Empire lista 864p

Lähetetty: Ke 18.06.2008 18:03
Kirjoittaja Migutti
ussak kirjoitti:
Toilailee kirjoitti:Kyllä ne pathfinderit sen tarvitsee, mutta mikä ihmeen luku tämä 864 on?
siis se on 864 pistettä ja siis pitääkö pathfindereiden olla tankin sisällä kun peli alkaa?
Toilailee tarkoitti varmaankin sitä, että kuka pelaa 864 pisteen pelejä? Normeja ovat 500/1500, mutta myös 750 ja 1000 pistettä menevät.

Ja ei, Pathfindereiden ei tarvitse aloittaa peliä tankin sisällä (ellen sitten aivan väärin kääntänyt BBBn kappaletta).

Re: Tau Empire lista 864p

Lähetetty: Ke 18.06.2008 18:34
Kirjoittaja Azured
ussak kirjoitti:-HQ-

Shas'o = 112p
-Plasma rifle
-Missile pod
-Multi-tracker
Ihan hyvä perusniittaaja, mutta pääsisit pistehinnoissa halvemmalla, kun ottaisit Shas'elin Targeting Arraylla. Ampuu yhtä hyvin kuin Shas'o, ja se on oikeastaan ainoa asia, jolla on merkitystä Tau-pomolle. Lähiksessä ei pärjää Shas'okaan kenellekään. Varusteet muuten ihan ok.
ussak kirjoitti:-Elite-

Xv8 crisis battlesuit team = 72p
Shas'vre with Plasma rifle, Missile pod, Multi-tracker
Shas'vreksi korottaminen on aika turhaa, sillä lähiksessä suitit (kuten yleisesti ottaen kaikki muutkin Taun yksiköt, liittolaisrotuja lukuunottamatta) ovat yksinkertaisesti huonoja arvosta riippumatta. Voisit vielä tällekin laittaa sen Targeting Arrayn, niin kallis plasmakiväärisikin osuisi paremmin. Muuten ihan hyvä kokoonpano.
ussak kirjoitti:-Troops-

10 Fire warriors = 100p

10 Fire warriors = 100p

16 kroots, 1 kroot shaper = 140p

DevilFish = 80p
Kenellekäs tuo Devilfish on tarkoitettu? Sitä ei nimittäin saa irrallisena valintana, vaan se pitää määrätä jommalle kummalle Fire Warrior -ryhmälle. Samoin se kannattaa varustaa ainakin Decoy Launchereilla, myös Disruption Pod ja Multi-tracker ovat todella hyvät.
Jos toinen Fire Warrior -ryhmä meinaa pysytellä enimmäkseen paikoillaan, suosittelen yhden korottamista Shas'uiksi paremman Leadershipin takia. Sitä tulitusta tulee kuitenkin aina takaisinkin. Myös Bonding Knife on hintaansa nähden hyvä valinta.
Ihan hyvä määrä Trooppeja kuitenkin armeijalistan kokoon nähden.
ussak kirjoitti:-Fast Attack-

7 Pathdinders = 84p
Pathfinderit pitää aina ottaa Devilfishin kanssa, se on pakollinen valinta. Voi tietysti olla, että tuo yllä oleva Devilfish on vain eksynyt erottimen väärälle puolen... Pathfindereillekin suosittelen yhden korottamista Shas'uiksi, onnistut useammin Target Priority -testeissä. Samoin vastustajasi melko varmasti haluaa sinun Pathfinderisi hengiltä, joten Shas'ui auttaa omalta osaltaan siinäkin. Näillekin suosittelisin Bonding Knifea, koska ovat suhteellisen pieni ryhmä. Pathfinderit ovat kyllä muuten hyvä valinta armeijalistaan.
ussak kirjoitti:-Heavy Support-

Xv88 Broadside Shas'vre = 80
Broadsidelle on pakko ottaa yksi tukijärjestelmä, suosittelisin Advanced Stabilisation Systemiä tai vaihtoehtoisesti Shield Generatoria, jos et usko liikettä tarvitsevasi. Korottaminen Shas'vreksi on turhaa, sillä se ei paranna Broadsidea sen päätehtävässä yhtään. Jos haluat kasvattaa XV88:n suojausta, suosittelisin korottamista ainoastaan Team Leaderiksi ja Hard-Wired Drone Controlleria sekä kaveriksi paria Shield Dronea.
ussak kirjoitti:Niin ja olen aloittelija
Tervetuloa Tau-pelaajien joukkoon! Armeijalistat muuten kannattaa tasata johonkin tasalukuun, jotta pelejä on helpompi järjestää. Suosittuja ovat esim. 750, 1000 tai 1500 pistettä ainakin alkuun.

Re: Tau Empire lista 864p

Lähetetty: Ke 18.06.2008 19:32
Kirjoittaja össäk
^^ Lisätäänlö se devilfishin 80 noiden pathfindereiden pisteisiin, onko niitten pakko olla tankin sisällä ja saaks tankkiin ottaa krootteja? Niin ja sillä borard suitil on multi-tracker unohdin laittaa mut toki sen voi vaihtaa

Re: Tau Empire lista 864p

Lähetetty: Ke 18.06.2008 21:22
Kirjoittaja Rosmariini
ussak kirjoitti:^^ Lisätäänlö se devilfishin 80 noiden pathfindereiden pisteisiin, onko niitten pakko olla tankin sisällä ja saaks tankkiin ottaa krootteja? Niin ja sillä borard suitil on multi-tracker unohdin laittaa mut toki sen voi vaihtaa
Krootit ei pääse fisuun. Sitäpaitsi miksi ne edes haluais jos niillä on infiltrointi? Jos yksittäisiä broadeja on, niin sitten ehdottomasti advanced stabilation system. Liikkeen jälkeen ampuminen tosi hyödyllistä.

Re: Tau Empire lista 864p

Lähetetty: Ke 18.06.2008 22:21
Kirjoittaja Half-breed
ussak kirjoitti:Lisätäänlö se devilfishin 80 noiden pathfindereiden pisteisiin, onko niitten pakko olla tankin sisällä ja saaks tankkiin ottaa krootteja?
Devilfish ja Pathfinderit on kaksi täysin eri ryhmää, joten ei niiden pisteitä lasketa yhteen. Sitten Kroottien kuljettamisesta. Devilfishin saa vain ostettua ryhmille, eli se on dedicated transport, joten siihen pätee niiden säännöt ja saako Devilfisuja Krooteille?

Re: Tau Empire lista 938p

Lähetetty: To 19.06.2008 10:28
Kirjoittaja össäk
Mitä kannattaisi ostaa 62 pisteellä et tulis tuo 1000 täyteen itse meinasin Tau Pathfinder Shas`uita, 2 Kroot Hounds ja 1 Krootox tai Kroot Houndsei 34 pisteel olisiko tuo hyvä vai onko muita ehdotuksia?

Re: Tau Empire lista 938p

Lähetetty: To 19.06.2008 11:59
Kirjoittaja Half-breed
Laita se fisu nyt PathFindereiden vehkeeksi, niin ei mene kenenkään pää sekaisin. Sitten mitä kaikkea Hammerheadillä on mukana, nimittäin luettelemillasi kamoilla sen hinta on 140 pojoa. Myös Crisis suitin pisteet on väärin.
Mutta mitä lisää. Shas'uit palomiehille ja polunetsijöille, ja polunetsijöiden Shas'uille vielä bondage, niin ne eivät ole mihinkään lähdössä. Sitten loppupisteille en itse keksi mitään järkevää käyttöä, niin ota jotain josta tykkäät.

Re: Tau Empire lista 938p

Lähetetty: To 19.06.2008 14:24
Kirjoittaja össäk
Itse sain kyllä 165p Itse tankista 90+railgun 50p+Smart missile system 20p+Targetting array 5p yht. 165

Re: Tau Empire lista 938p

Lähetetty: To 19.06.2008 15:38
Kirjoittaja Half-breed
ussak kirjoitti:Itse sain kyllä 165p Itse tankista 90+railgun 50p+Smart missile system 20p+Targetting array 5p yht. 165
Stna pitäisi opetella lukemaan. Kuitenkin tuo on edelleen laiton, sillä hammerheadilla on jo Targetting Array, joten sitä ei voi ottaa uusiksi. Lisäksi mukaan kannattaisi ottaa Multi-Tracker ja Decoy Launcher, niin Hammerheadille tulee jopa jotain käyttöä.

Lopuksi muistutus. Jokaiseen Taun tankkiin isketään Decoy Launcherit mukaan, vaikka maailmanloppu tulisi.

Re: Tau Empire lista

Lähetetty: To 19.06.2008 23:04
Kirjoittaja Rosmariini
Ottaisin broadsidelle pelkästään sen ASS'n, koska ei se hyödy siitä multi trackeristä niin paljoa. Saatat saada mahutettua toisen broadin siihen mahdollisesti.