Sivu 1/1
Hordes of chaos
Lähetetty: To 03.07.2008 10:31
Kirjoittaja HighArmy
Eli karverini aikoo ruveta keräämään chaos warruja..
hänellä olisi 2 kysymystä
1.onko chaos warruilla ja daemons of chaosilla eri army bookit? jos on voiko demoneita liitää chaos warruihin?
2.mitä joukkoja kannattaisi hankkia näin aluksi?
Re: Hordes of chaos
Lähetetty: To 03.07.2008 10:49
Kirjoittaja Lefaa
*Pohtii onko tämä oikea alue, muttei sano mitään*
1. On ja ei voi ottaa.
2. No 2 core unittia ja Hero.. Loput on sen päätettävissä, mistä itse pitää. SItten myös sääntökirja on aina pop, kuten myös armeijakirja ( tosin nykyinen on saatavana ilmaisena
GW:n sivuilta.
Le edit. Vaihteeksi typo
Re: Hordes of chaos
Lähetetty: To 03.07.2008 11:31
Kirjoittaja HighArmy
http://uk.games-workshop.com/hordesofch ... e-gallery/
entä kun täällä on daemonic units?
kuuluuko ne hordes of chaosiin??
Re: Hordes of chaos
Lähetetty: To 03.07.2008 11:39
Kirjoittaja Lefaa
Ei, eikä enää ole virallisesti armeijaa Hordes of Chaos. Tuo sivu on nyt muutenkin vähän vanhentunut monelta osin. Ne yksiköt, mitä näet armeijalistassa (tuo minkä edelisessä viestissä linkitin) kuuluvat Warriors of Chaos - armeijaan. Ja siellä ei näy demoneita, lukuunottamatta yhtä lordia, Daemon Princeä.
Re: Hordes of chaos
Lähetetty: To 03.07.2008 11:51
Kirjoittaja HighArmy
[
Lefaa kirjoitti:. Ja siellä ei näy demoneita, lukuunottamatta yhtä lordia, Daemon Princeä.
eli siis warriors of chaosilla on siis demoneja?
Re: Hordes of chaos
Lähetetty: To 03.07.2008 12:08
Kirjoittaja Lefaa
Niillä on Yksi demoni, jota voi käyttää vain 2000+ pisteen peleissä yksittäisenä sankarina.
Re: Hordes of chaos
Lähetetty: To 03.07.2008 12:09
Kirjoittaja HighArmy
Lefaa kirjoitti:Niillä on Yksi demoni, jota voi käyttää vain 2000+ pisteen peleissä yksittäisenä sankarina.
eli missä on bloodletterssit ja muut demonit?
Re: Hordes of chaos
Lähetetty: To 03.07.2008 12:12
Kirjoittaja Lefaa
*Syvä huokaisu*
Ettei vain olisi Daemons of Chaos -armeijassa? Jolle on siis erikseen armeijakirja, joka on ilmestynyt toukokuussa. SIeltä armeijakirjasta saat tarkempia tietoja niistä demoneista.
Re: Hordes of chaos
Lähetetty: To 03.07.2008 14:46
Kirjoittaja flagu
HighArmy kirjoitti:Lefaa kirjoitti:Niillä on Yksi demoni, jota voi käyttää vain 2000+ pisteen peleissä yksittäisenä sankarina.
eli missä on bloodletterssit ja muut demonit?
Siis väännetään tämä nyt rautalangasta.
Joskus kauan sitten (vuonna 2002 tai jotain) ilmestyi kirja, nimeltä Hordes of chaos. Kirja oli jotakuinkin
tämän näköinen. Tässä kirjassa oli mahdollista ottaa demoneita armeijaan mukaan kuolevaisten kanssa. Tällöin elettiin Fantasy battlen kuudetta versiota
Vuonna 2006 ilmestyy faban 7edikka ja tässä vaiheessa armeijat yksi kerrallaan saavat päivityksen (aka uuden kirjan). Viime keväänä demonit saavat oman armeijakirjansa ja sen jälkeen aika nopeasti GW julkaisi Chaos warruille uuden PDF listan (ladattavissa
täältä) ja tämän uuden PDF listan myötä ei varsinaisesti ole enään armeijaa nimeltä Hordes of chaos vaan entisen kirjan sijaan on kaksi armeijaa, Daemons of chaos ja Warriors of chaos. Warriors of chaos listassa on vain yksi dmeoni ja sekin on juuri tuo Lefan mainitsema demoni prinssi.
Kaaoksen warrut saavat kokonaan oman kirjansa ensi syksynä, eikä tähän ole tulossa demoneita käyttöön (demoni prinssistä en tiedä. Veikkaan että se on listassa mukana).
Eli tiivistettynä: Demonit olivat joskus olennainen osa Kaamos warru armeijaa mutta ei ole enään. Se että ne kummittelevat vielä joissain katalogeissa johtuu GWn laiskuudesta. Jos haluaa pelata vanhaa armeijalistaa, niin mikäs siinä, mutta vasta pelaajalta täytyy kysästä silloin onko tämä OK. Aloittelijan tapauksessa kannattaa suosiolla unohtaa demonit jo tässä vaiheessa. Jos siis warriors of chaos armeijaa lähtee keräämään.