Sivu 1/1

Eldar 1500p.

Lähetetty: To 17.07.2008 18:47
Kirjoittaja Snafu
Elikkäs olen tullut siihen päätökseen, että 5th Editionin takia on parasta tehdä uusi Eldar lista. lista painottaa varsin paljon nopeuteen, mutta osa joukoista on jätetty ilman transporttia; tulevat sitten perästä ja valloittavat markereita yms.

Pitemmittä puheitta:

Eldar

HQ:

Farseer: 138p.
-jetbike
-singing spear
-Fortune
-Mind war
(kulkee jetbikejen mukana, tappaa mind warilla bösöjä ja suojelee squadronia fortunella)

Eldrad Ulthran 210p.
(must have -äijä, Divination. Kulkee Avengereide mukana)

Troops:

2x(10 Dire avengers) 294p.
-Exarch
-Bladestorm
(perusmosurit, mättävät ja kaappaavat)

6 Guardian Jetbikes 154p.
-2 Shuriken cannons
(tuovat nopeutta)

Elites:

6 Harlequins 148p.
-Troupe master
-5 Harlequin kisses
(menevät Falconiin ja lentävät kimppuun)

Heavy support:

2x Fire Prism 340p.
-Holo-fields
-Vectored engines
(Tuhoavat ajoneuvoja, sekä infantrya)

Falcon 215p.
-Vectored-engines
-Star engines
-Holo-fields
-Bright Lance
(kuljettaa Harlequineja)
1499

Sitten lopuksi risut ja ruusut kitoos!

Re: Eldar 1500p.

Lähetetty: To 17.07.2008 19:04
Kirjoittaja janat
Hmm... mites olis farseerille spirit stones :P
Emt.

Re: Eldar 1500p.

Lähetetty: To 17.07.2008 19:20
Kirjoittaja Snafu
janat kirjoitti:Emt.
Tästä tunnistaa jo suoraan rakentavan palautteen.

Re: Eldar 1500p.

Lähetetty: To 17.07.2008 19:47
Kirjoittaja janat
Nooh... Ehdotin sentään ottamaan ne kivet (muistelin ettei ilman niitä voi ottaa kahta poweria, muistin väärin). Nyt vähän enemmän palautetta. Jos falconin tehtävä on harlekiinien kuljetus, ottaisin bright lancen pois. Ei se sillä paljoa ehdi ampua. Koko falconin hyödyllisyys on kyseenalainen, wave serpent olisi kustannustehokkaampi. Prismit eivät tarvitse vectored engineitä, eikä välttämättä falconkaan. Harleja ehkä lisää, jos et falconia ota. Avengerit hyötyisivät erittäin paljon aaltomadosta. Ehkä.

Re: Eldar 1500p.

Lähetetty: To 17.07.2008 20:15
Kirjoittaja Snafu
Itse ajattelin samaa noista Fire Prismien vectored engineistä, mutta en oikein tiedä mitä ottaisin tilalle. Pohdiskelin myös, että jos ottaisin star cannonin tai scatter laserin Falconin lancen tilalle. falconin star engineiden hyöty tippuu siinä vaiheessa kun Harlquinssit pitäisi disembarkata, jotan sekin on hieman kyseenalainen.

Ylijäävillä pisteillä voisin toki ottaa lisää jetbbikejä, jolloin se selviäisi kauemmin. Noita muutoksia pitää funtsia. Muita ehdotuksia?