Sivu 1/1
Testifigu chacre helf armeijaan (Uudet kuvat 22.8)
Lähetetty: To 14.08.2008 11:18
Kirjoittaja Anthallas
Heippa.
Maalasin nyt ekan figuurin uuteen helffi chacre armeijaan. Tästä tämä lähtee. Näitä vielä 29 niin on coret kasassa. Tämän projektin kanssa eteneminen saattaa olla hidasta.
Tässä on nyt kyseessä spearelf jonka nilkkoihin ollaan lisätty 2milliä lisää... nilkkaa, jolloin saadaan vähän haltiamaisempi haltia. (pidempi) Kilpi on itse sculptattu, muotti tehty ja sarjatuotanto jonkinsortin tinaan/valkometalliin mahdollista. Keihään varsi on korvattu metallitangolla, lopputulos puoltoistasenttiä pidempi (ylettyy lyömään kolmesta rankista) ja puol milliä ohuempi.
Maalattu tommosta ei ihan peiliheijastavaa nmm tekniikkaa käyttäen. Tommosta jaksaa maalata sen 60 figua. Väreihin oon hyvin tyytyväinen. Kivan homppelit haltiapastellit, muttei kuitenkaan liaan överit.
Haluaisin myös ideoita white lion yksiköiden unit fillereiksi. Antakaa palaa.:)

Re: Testifigu chacre helf armeijaan sekä unit filler ideoita.
Lähetetty: To 14.08.2008 12:12
Kirjoittaja Lassek
Pitääpä nyt sanoa että hieno armeija tulisi, tuohon tyyliin kun jatkat. Kyllä se persoonallisuus on näköjään lisävaivan arvoista. Ja samaa mieltä väreistä.
Pitää itsekin panna harkintaan metalliseipäät ja pitemmät nilkat, jos darkkiselffeistä saisi sillä tolkumman oloisia.
Fillereiksi tulee ensinnä mieleen leijona lieassa, mutta metsässä pöristäjille esimerkiksi pönäkkä leveäoksainen petäjä saattaisi käydä myös.
Re: Testifigu chacre helf armeijaan sekä unit filler ideoita.
Lähetetty: Pe 15.08.2008 09:51
Kirjoittaja Anthallas
Hehe, tuon jellonan keksin hätäsesti ittekin.:) Iso puu saattaa olla vähän liiän puuhaltiamaista, enkä oikein halua roudata yksiköiden mukana mitään isoja terrain piecejä. Enemmän jos keksis jotain mitä yksikkö vois oikeasti roudata mukanaan. Tässä mielessä jellona on aivan käypä.
Re: Testifigu chacre helf armeijaan sekä unit filler ideoita.
Lähetetty: Pe 15.08.2008 12:01
Kirjoittaja Riktikticheck
fillereitä:
hevos vankkurit missä varusteita/ruokaa
pari haukan kouluttajaa
champalle/heroille aseenkantajat
darkelffi samoissa varusteissa (go drizzt)
tossa jotain mitä nyt tuli mieleen.
Re: Testifigu chacre helf armeijaan sekä unit filler ideoita.
Lähetetty: Pe 15.08.2008 13:34
Kirjoittaja Anthallas
Hevosvankkureista kehkeytyis varmaan hieman liian isot, mutta haukankouluttajat on hyvä idea. Aseenkantajat taas ei vältsisti fillaa hirveersti.
Drizzt ei myöskään fillaa
Re: Testifigu chacre helf armeijaan sekä unit filler ideoita.
Lähetetty: Pe 15.08.2008 19:58
Kirjoittaja Weedeeo
Tosi hieno figu, nuo tekemäsi muutokset ovat hienoja, erityisesti keihäs on mukavaa vaihtelua niihin muovisiin pötköihin. NMM on onnistunutta, mutta kypärän ja rintapanssarin kullantapainen on omasta mielestäni liian punertavaa, mieluummin käyttäisin ehkä ruskeampia sävyjä..
Re: Testifigu chacre helf armeijaan sekä unit filler ideoita.
Lähetetty: Pe 15.08.2008 20:03
Kirjoittaja Anthallas
Oot ihan oikeassa siinä että kulta on liian punertavaa kullaksi, mutta realismi hiiteen, minä tykkään:)
Re: Testifigu chacre helf armeijaan (Uudet kuvat 22.8)
Lähetetty: Pe 22.08.2008 17:08
Kirjoittaja Anthallas
Lisäsin ekaan viestiin uusia ja toivottavasti parempia kuvia
Re: Testifigu chacre helf armeijaan (Uudet kuvat 22.8)
Lähetetty: Pe 22.08.2008 18:55
Kirjoittaja Lord Mikke
Oletkos kenties Ulthuanin foorumeilla liikuskellut? Meinaan joko näin juuri tuon näköisen spearmiehen siellä uusimpien topicien yhteydessä, tai sitten tuo on lähes täysin identtinen. Veikkaan kuitenkin vahvasti ensimmäistä vaihtoehtoa. Joka tapauksessa maalaus on hienon näköistä, erityisesti keihäs ja base ovat mieleen. Kilpikin on juuri sopiva, eli ei olla menty liian överiksi.
Keep up the good work.
Re: Testifigu chacre helf armeijaan (Uudet kuvat 22.8)
Lähetetty: Pe 22.08.2008 19:28
Kirjoittaja Rosgakori
Todella nätti, pidennetty (?) keihäs on todella hieno! Kilpitunnuskin löytyy, mainiota! Unittifilleriksi Vaikka kaksi whi9te lionia hakkaamassa
jotain vihua matalaksi?