Sivu 1/1
Probleemia Mek:stä ja KFF:stä
Lähetetty: Ke 03.09.2008 11:52
Kirjoittaja Ancient CaamosMariner
Ensimmäinen kysymys on KFF, jos vechileä jonka sisällä on Kustom force field mek, rammataan, toimiiko force field antaen ajoneuvolle +4 cover saven, kyseessähän ei varsinaisesti ole lähitaistelu. Samasta aiheesta jatkaen toimiiko se myös death or glory attackeja vastaan +4 coverina...?
Ja kysymys vielä Meki:stä joka ei suoranaisesti liity uusiin sääntöihin, mutta kysyn sen kuitenkin. Eli jos sinulla on loota ryhmässä mekkejä jotka ovat baseistaan kiinni vaurioituneessa vechilessä, voitko ampumis vaiheen alussa korjata aluksen ja ampua silti lopuilla lootilla jotain vihollista. Vai joutuvatko muut pojat seuraamaan jännittävää "renkaiden vaihtoa" vierestä.
Re: Probleemia Mek:stä ja KFF:stä
Lähetetty: Ke 03.09.2008 13:27
Kirjoittaja Half-breed
Ancient CaamosMariner kirjoitti:Samasta aiheesta jatkaen toimiiko se myös death or glory attackeja vastaan +4 coverina...?
Ei saa. Death or Gloryssä sanotaan, ettei minkäänlaisia saveja tai "pysyinkin hengissä hähähää"-kikkoja voi käyttää, vaan kaveri on kuollut.
Re: Probleemia Mek:stä ja KFF:stä
Lähetetty: Ke 03.09.2008 14:13
Kirjoittaja Kaato
Ancient CaamosMariner kirjoitti:Ensimmäinen kysymys on KFF, jos vechileä jonka sisällä on Kustom force field mek, rammataan, toimiiko force field antaen ajoneuvolle +4 cover saven, kyseessähän ei varsinaisesti ole lähitaistelu.
Tuskin, periaatteessa isku tulee fieldin sisäpuolelle (se fieldi ei kuitenkaan mene sen tankin pintaa pitkin.)ja eihän se sitten voisi suojata muita ukkoja sen lähellä jos se fieldi menisi tankin pintaa pitkin.
Re: Probleemia Mek:stä ja KFF:stä
Lähetetty: Ke 03.09.2008 15:14
Kirjoittaja Ancient CaamosMariner
Tjuu, siis onkos kyseisestä aiheesta ihan sääntöä olemassa, vai turvaudunko house ruleseihin/fluffiin. Ja siitä Death or gloryssä oli kyse tankista. Jos yrität ajaa melta miehen yli ja saatkin death or glory yrityksen, toimiiko KFF, ymmärtäisin että tässä tapauksessa ainakin?
Re: Probleemia Mek:stä ja KFF:stä
Lähetetty: To 04.09.2008 13:00
Kirjoittaja Spetulhu
Haeppas örkkicodexi esiin ja avaa sivu 34 jossa löytyy Mek ja KFF. Fieldi antaa napille cover saven ja ajoneuvolle "obscured" statuksen. Molemmista on hyötyä vain ampumista vastaan.
Death or Glory (sääntis sivu 69) sanoo vielä erikseen että et saa mitään savea (invua tai muutakaan) tai temppua, olet KUOLLUT jos mokaat.
Re: Probleemia Mek:stä ja KFF:stä
Lähetetty: To 04.09.2008 13:18
Kirjoittaja Oberon
Edelleenkään ei kysytty, auttaako KFF death or gloryssa sitä iskijää, vaan tankkia...
Re: Probleemia Mek:stä ja KFF:stä
Lähetetty: To 04.09.2008 13:41
Kirjoittaja Spetulhu
Oberon_ kirjoitti:Edelleenkään ei kysytty, auttaako KFF death or gloryssa sitä iskijää, vaan tankkia...
No sehän onkin toinen juttu. DoG osuu automaattisesti, käyttäen mitä tahansa napin kantamaa ampuma-asetta, kranaattia tai lähishyökkäystä - mutta vain yksi osuma vaikka mikä ROF tai A olisi kyseessä. Eiköhän se ole "erikoishyökkäys" tank shockin seurauksena, samoin kuin sitä yrittävä nappi kuolee automaattisesti jos mokaa. Eli ei apua fieldistä.
Mutta miksei tätä ole koskaan saatu örkkien FAQ kirjoituksiin? KFF on ollut olemassa pitkään.
Re: Probleemia Mek:stä ja KFF:stä
Lähetetty: Su 07.09.2008 15:58
Kirjoittaja Mithrandir
Minä taas antaisin tankin heittää cover saven jos kyseessä on DoGia tekevä ampumahyökkäys.
Muussa tapauksessa en.
Ja mitä Lootiin/Mekkiin tulee, niin kyllä se mekki saa korjata sitä ajoneuvoa ihan vapaasti samalla kun muut lootat vihulaista ampuvat.
Re: Probleemia Mek:stä ja KFF:stä
Lähetetty: Ma 22.09.2008 10:38
Kirjoittaja SilverSeed.eu
KFF: auttaa DoG sääntöen alaista hyökkäystä vastaan kuten normaalissakin pelitilanteessa.
Tästä hyödystä ei kuitenkaan ole tankille pääsääntöisesti ole hyötyä, kun se tehokkain ase on joko powerfist, meltabomb tai muu lähitaisteluase. KFF antaa tämän saman hyödyn myös niille vaunuille, jotka ovat nimetyllä 6":n kantamalla.
DoG: sääntö nimeää hyökkäyksen automaattisesti osuvaksi, eikä muutoin mitenkään erikoislaatuiseksi.
Lähitaisteluhyökkäys negatoi KFF:n vaikutuksen suoraan, koska se auttaa vain ampumahyökkäyksiä vastaan.
Ajoneuvoille KFF antaa obscured target säännön käyttöön, vaikka se ei olisikaan suojan takana, joka sääntökirjassa nimetään 4+ coversave heitoksi. Neloslaitoksessa tämä toimi toisella tapaa, ja hyödytti ajoneuvoa paljon vähemmän.
Jos on tilanne, jossa tankki ajaa raunioon tai vastaavaan, jossa voisi ehkä tankin ja DoG hyökkäyksen tekijän välillä olla este, joka peittää ehkä puolet tankin etupanssarista, niin tätä voidaan muuntaa -1:llä eli 3+ coveriksi. Tälläiset tilanteet ovat kuitenkin erittäin harvinaisia, ja ehkä jopa melko mahdottomia syntyä.
Re: Probleemia Mek:stä ja KFF:stä
Lähetetty: Su 28.09.2008 10:06
Kirjoittaja Cannonball
Sanokaa jos muistan väärin, mutta pitikös kudin tulla KFF ulkopuolelta/tiettyä kantamaa kauempaa jotta sen coverin saa? Jos piti, ei auta death or gloryyn koska oli se ampuma-attakki tai lähisase, se tapahtuu aina tankin saapuessa kontaktiin kyseisen nappulan kanssa (eli etäisyys ampujasta= 0')
Re: Probleemia Mek:stä ja KFF:stä
Lähetetty: Su 28.09.2008 11:08
Kirjoittaja armored walker
Sanokaa jos muistan väärin, mutta pitikös kudin tulla KFF ulkopuolelta/tiettyä kantamaa kauempaa jotta sen coverin saa?
Muistat väärin, tai oikestaan muistelet vanhoja. Näin oli edellisessä Codexissa, uusimmassa örkkikodeksissa KFF antaa coverin ranged atakkeja vastaan ampumaetäisyydestä riippumatta.