Armyn kokoaminen
Lähetetty: Su 07.09.2008 11:18
Fabaa oon pelaillu mut em tiedä millä lailla tää 40k armeija muodostetaan. paljon pitää olla trooppeja ja plajon mitäkin? olisin kiitollinen jos joku jaksaisi kertoa.
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
Juu tottakai nyt uutta ´kytkoo pelaajaa pitää auttaa. Sääntiksen (ainakin sen isomman) sivuilta 86 ja 87 pitäisi löytyä vastaus.majis kirjoitti:Fabaa oon pelaillu mut em tiedä millä lailla tää 40k armeija muodostetaan. paljon pitää olla trooppeja ja plajon mitäkin? olisin kiitollinen jos joku jaksaisi kertoa.
Niin siinä kerrotaan kuinka paljon minkäkin tyypin joukkoja saat armeijaasi ottaa. Mutta suosittelen hankkimaan sen uusimman sääntökirjan ja ottamaan sanakirjan käteen ja alkaa lukemaan. Tai pyytää vaikka vanhempia auttamaan.majis kirjoitti:force organition chart? on mulla sääntö kirja mutta se on aika vanha enkä saa selvää
Force organition char eli FOC ilmaisee mikä määrä mitäkin joukkoja saa/pitää olla. Codexin armylistissä nämä on joukot on jaettu HQ, Elite, Troop, Fast Attack ja Heavy Support slotteihin. Esimerkiksi normaalissa pelissä pitää olla yksi HQ ja kaksi Trooppi valintaa.majis kirjoitti:force organition chart? on mulla sääntö kirja mutta se on aika vanha enkä saa selvää
tulossa onJos sinulla on vanha sääntökirja kannattaa etsiä uusi käsiin sillä säännöt ovat päivittyneet hiljattain.
Eli siis pitää olla 1hq ja 2 troopia. Sitten saa ottaa vapaasti lisää 0-1hq, 0-3 eliteä, 0-4 troopia, 0-3 fastia ja 0-3 heavyä.majis kirjoitti:tulossa onJos sinulla on vanha sääntökirja kannattaa etsiä uusi käsiin sillä säännöt ovat päivittyneet hiljattain.
:D
mut chaos codexissakin on jotaki tos focista mut en oikee ymmärtäny. mitä jos mulla on 2 heavy supporttii? ja on 1000 peli.
Sitten voit ottaatuo kcaaoozz jampan pirestin hq:x ehkäArkki kirjoitti:Jos et varmuudenvuoksi tajunnut tuota 1 HQ ja 2 Trooppia niin sanotaan että sulla pitää olla esim. Chaos Piresti (en tiiä onko HQ) ja kaksi Chaos Marine Squad:ia (Ymmärtääkseni pieninmahdollinen squad on 4 tai viis) ja sitten olet lähesvapaa tekemään listastasi haluamasi pelejävarten (tämä " lähes ") tarkoittaa että sen täytyy olla peliin sovittujen pisteiden rajoissa.. toisin jos FaBaa pelannu oot tajuat ton homman mutta on niitä jotka ei aina heti keksi.