Sivu 1/1

Infinity Nomadeja: 4.3. Zero

Lähetetty: Su 14.09.2008 22:33
Kirjoittaja Hammerheart
Hei,

espanjalaisia tulevaisuushenkisiä nappeja maan mainioon Infinity peliin (mallintaa semmoisia elokuvamaisen villejä tulitaisteluja figusäännöistä parhaiten). Poppookseni valitsin Nomadit, jotka ovat yhteiskunnan hylkiöistä koostuva porukka, joka seilaa kolmella jättimäisellä avaruusaluksella ja tarjoaa muulle ihmiskunnalle palveluja, jotka planeetoilla ovat usein laittomia. Oman joukkoni kotialukseksi halusin hullua muotia tursuavan Bakuninin, koska halusin maalata jotain villiä.

Värimaailmaa pohdin näissä pitkään ja lopulta päädyin hyvinkin radikaaliin pinkin ja oranssin yhdistelmään, jota tasapainottamaan laitoin tumman sinisen. Aseet pistin neutraalin harmaalla ja frisöörit kirkkailla ja villeillä väreillä. Näitä on jo jokunen tullut maalattua, mutta nyt vasta uskalsin laittaa baseen värit. Haussa on siis jonkinlainen laivan kansi, josta halusin neutraalin, mutten harmaata.

Ensimmäisenä siis rivisoturi (Alguacile) maastopuvussaan:

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Kommenttia?

Bonuksena jalustoittamisen osalta kesken olevan Prodigyn laulaja:
Kuva

Re: Infinity Nomadeja: 14.9. Alguacile

Lähetetty: Ma 15.09.2008 10:33
Kirjoittaja Day
Hauska nappi. Mutta mielestäni sinulla on ongelma värien suhteen, joka rikkoo figun teeman.

Tai siis, nyt olet tehnyt ison kontrastin figun ja alustan välille (mielestäni hyvä idea, mä teen samoin melkein aina kun haluan saada figun erottumaan). Mutta itse figussa on neljää erilaista värityyliä, jotka eivät oikein sovi yhteen.

Sinulla on kiva pinkki ja vihreä pastelliväri, lämmin keskisävyn oranssi, kylmä ja tumma sininen sekä todella flatti harmaa aseessa (ja jälkimmäisessä figussa vieläpä ruskea). Kaksi näistä väreistä sopisi yhteen, mutta kaikki neljä (tai viisi) eivät. =/

Tyylillisesti ja teemallisestsi figu on niin pieni vempele, että siihen ei voi ahtaa noin paljoa erilaisia värejä vetämättä niitä jotenkin yhteen ilman, että lopputulos näyttää jotenkin häiritsevältä. Jos tekisit kaikista noista väreistä pastellisävyjä, tulos olisi oikein hyvä. Ainakin ase voisi olla sinistä harmaata, joka sitten korostettaisiin pastellinsiniseen ja lopulta valkoiseen. Sinisestä voisit ehkä luopua kokonaan ja korvata sen (sekä oranssin) jollain värillä, joka sointuisi kivasti tuon pinkin kanssa. Sitten lopuksi tekisit jotain kivoja murrettuja pastellinsävyisiä frisyyreitä tai jotain.

Re: Infinity Nomadeja: 14.9. Alguacile

Lähetetty: Ma 15.09.2008 19:31
Kirjoittaja P. Ruuhijärvi
Ainakin omaperäinen välivarinta, en voi muuta sanoa. Pinkki ja oranssi sopivat yhteen, mutta tuo vihreä ei. Prodigan basen laatattojen välit uppoavat baseen(WIP?). Hiukset loistavasti maalattu, mutten pidä jumpperin pohjakerrosväristä.

Re: Infinity Nomadeja: 14.9. Alguacile

Lähetetty: Ke 04.03.2009 11:42
Kirjoittaja Hammerheart
Vaikkeivät suuri yleisömenestys olleetkaan, niin laitetaan valmistelemani Zero nyt tännekin:

Kuva
Kuva
Kuva

Ei mitään hirmuisen tajunnan seisauttavaa - jostain syystä, vaikka napista pidänkin, en ollut oikein inspiroitunut tätä maalatessani. Aika perussettiä siis.

Re: Infinity Nomadeja: 4.3. Zero

Lähetetty: Ke 04.03.2009 12:20
Kirjoittaja Juige
No joo, aika uskollisia infinityn tyylille, itseäni häiritsee nuo reuhkat, miksi nuo rulebookin vihreät animetukat?. Ei siinä hienoja nappejahan nuo on, mutta värit joo kusee. Olet peräti pupillitki maalannut tuolle ekalle, tarkkaa työtä (nämä ovat siis samaa skaalaa kuin gwn, mutta paaaljon sirompia, eli noiden silmä on sellainen normi gwfigun pupillin kokoinen).


Lisää näitä, hienot skulptit ja itse ainakin tykkäsin maalata näitä tosi paljon. Pitääkin uppia omia infinityjä, kunhan saan ne kaikki maaleihin ja löydän sopivan hetken kuvata.

Re: Infinity Nomadeja: 4.3. Zero

Lähetetty: Ke 04.03.2009 12:58
Kirjoittaja Temathael
Pidän. Vaikka värit ovatkin aika räikeät, niin tyyli on mielestäni kuitenkin mukavan maanläheinen. Tuo morlock on ehkä suosikkini näistä. Pienenä sivumainintana voisi vielä sanoa, että omissakin Nomadeissa on saman värinen pinkki toisena päävärinä, tummanvihreän kanssa : )

Re: Infinity Nomadeja: 4.3. Zero

Lähetetty: Ke 04.03.2009 13:35
Kirjoittaja Weedeeo
Hienoja ovat, värivalinnat eivät ole mielestäni mitkään parhaimmat, mutta jokainen tyylillään :)
Aseet vaan ovat vähän tylsän värisiä, niihin olisit voinutlisätä jotain muutakin väriä tai enemmän kontrastia.

Re: Infinity Nomadeja: 4.3. Zero

Lähetetty: To 05.03.2009 15:08
Kirjoittaja Wintersun
Ma tykkään noista väreistä ja maalaus on yleisilmeeltään hyvää , mutta pinta näyttää jokseenkin hieman rosoiselta?

Re: Infinity Nomadeja: 4.3. Zero

Lähetetty: To 05.03.2009 17:15
Kirjoittaja Hammerheart
Kiitoksia palautteesta! Mitä kuontaloihin tulee, niin muitakin animevärejä kuin vihreää näiltä löytyy, pitää vain jaksaa väsätä jalustat ja pistää näytille.
Wintersun kirjoitti:Ma tykkään noista väreistä ja maalaus on yleisilmeeltään hyvää , mutta pinta näyttää jokseenkin hieman rosoiselta?
Meinaatko Zeron jalkaa? Kokeilin siihen hieman uudentyyppistä korostustekniikkaa nimittäin. Tai jos tarkoitan Alguacilen selän alaosaa, niin siellä tosiaan on turhan paksu maalikerros kun ryssin valuvirheen poiston kanssa pohjamaalin laiton jälkeen ja sen jälkeen maalin kanssa. Muuten noissa ei ihmeempää rosoisuutta mielestäni ole (tai sitten en vain huomaa, joka on täysin mahdollista myös).