Sivu 1/1

Deathwing 1500pts

Lähetetty: Pe 26.09.2008 00:44
Kirjoittaja vompovompatti
Mariini kokemusta on jo pitkältä ajalta ja da:ta on tullut peluuteltua uusimman codexin ajan. Tehoja haettaessa olen kääntynyt kuitenkin vaniljakirjan puoleen, mutta nyt ajattelin yrittää tehdä pärjäävää listaa käyttäen dark angels codexia. Tykkään kun lista on jotenkin erilainen ja tämä vakuutti minut kokeilemaan deathwingiä ihan tosissaan peliarmeijana. Olen toki deathwingillä pelannut hupipelejä, mutta turnausmainen pelaaminen on jäänyt terminaattoreiltani kokematta (yhtä ryhmää lukuunottamatta). Tarkoituksena on siis tehdä ns. pure deathwing, eli armeijassa on vain ensimmäisen kompanian kamaa. Mitään tukijoukkoja ei listaan ole tulossa.

HQ

Belial 130pts
-Thunder hammer & storm shield
Tämä varustus vaikutti paremmalta kuin muut. Claweja en tykkää käyttää koska isot örmötit ja ajoneuvot ovat liian kova pähkinä purtavaksi. Clawien kanssa ei voi myöskään ampua (pätee myös hammeriin), mutta stormarilla voi napata joitain vihollisen nappuloita vetäytyessä tai syöksyessä lähikseen. Storm bolter toisi siis enemmän valinnanvaraa taktiikoiden suhteen.

Elites

Dreadnought 160pts
-Venerable, extra armour, assault cannon, storm bolter, dreadnought close combat weapon, smoke launcher, search light
Pidän töpöistä. Uusi edikka myös paransi niiden suorituskykyä mielestäni juoksun ja uuden damage tablen myötä. Venerable töpö on yllättävän vaikea korkata nykyisessä edikassa. Nämä ovat kuitenkin hieman arveluttavia valintoja listaan.

Dreadnought 165pts
-Venerable, extra armour, assault cannon, heavy flamer, dreadnought close combat weapon, smoke launcher, search light
Pidän töpöistä. Uusi edikka myös paransi niiden suorituskykyä mielestäni juoksun ja uuden damage tablen myötä. Venerable töpö on yllättävän vaikea korkata nykyisessä edikassa. Nämä ovat kuitenkin hieman arveluttavia valintoja listaan.

Troops

Terminator squad 250pts
-5 terminators, assault cannon, chainfist
Aika perus termisryhmä.

Terminator squad 250pts
-5 terminators, assault cannon, chainfist
Aika perus termisryhmä.

Heavy support

Land raider 265pts
-Twin-linked heavy bolter, 2x twin-linked lascannon, extra armour, smoke launcher, search light
Tuovat listaan nopeutta ja pitävät termikset suojassa vihollisen tulelta. Ovat toki hieman riskivalintoja, mutta niin taitaa olla koko deathwingikin. Normi versio tuo myös mukavasti panssarintorjuntaa pure deathwing listaan.

Land raider crusader 270pts
-Twin-linked assault cannon, 2x hurricane bolter, multimelta, extra armour, smoke launcher, search light, pintle stormbolter
Sama kuin yllä, mutta voi napata vielä Belialin kyytiin. Pärjää ihan kivasti vihollisen jalkaväelle lähellä ja tukee näin normaalia lantikkaa hyvin. Kaksi lantikkaa on myös paljon vaikeampaa tappaa kuin yksi, joten enemmän on enemmän.

Total: 1490pts

Eniten listassa arveluttavat töpöt. Niiden tilalle saisi kuitenkin sen troopin pitämään objektiiveja, mutta ainoana ryhmänä transportin ulkopuolella maailma saattaisi olla aika vaarallinen. Toisaalta kannattaako lantikoita yleensäkkään ottaa? Testipelejä olen pelannut vain yhdellä lantikalla ja ilman lantikkaa, joten kahden toimivuudesta ei ole mitään hajua muuta kuin paperilla. Yleisin kuolinsyy kuitenkin termiksilläni on testipeleissä ollut shootat ja lasgunit pienissä annoksissa. Land raider suojaisi juuri noilta hernepyssyiltä, jolloin surkea noppakäteni ei tuhoaisi peliäni niin herkästi. Toisaalta kahdella scoring yksiköllä ei juuri päästä juhlimaan.

Re: Deathwing 1500pts

Lähetetty: Pe 26.09.2008 08:15
Kirjoittaja Barnabas
Tuosta voisi pudottaa kummatkin lantikat ja antaa töpöille lascannonit. Lisäksi search lightit ovat muinusta turhat, mutta mutta...
Noista saaduilla pisteillä voisit laittaa vielä ryhmän terminaattoreita.

Re: Deathwing 1500pts

Lähetetty: Pe 26.09.2008 12:19
Kirjoittaja vompovompatti
Barnabas kirjoitti:Tuosta voisi pudottaa kummatkin lantikat ja antaa töpöille lascannonit.
Noista saaduilla pisteillä voisit laittaa vielä ryhmän terminaattoreita.
Tuollaista muutosta voisin kokeilla jossain testipelissä. Kiitän ehdotuksestasi.
Barnabas kirjoitti: Lisäksi search lightit ovat muinusta turhat, mutta mutta...
Searchlightit ovat vakio varuste da:lla, kuten ilmeisesti tulevilla mariineillakin, joten niille ei voi mitään. Harvoin niistä hyötyä on, mutta kun ovat valmiiksi jo kiinni niin mikäs siinä.

Re: Deathwing 1500pts

Lähetetty: Ti 30.09.2008 17:54
Kirjoittaja Remington
itse en ulkoiluttaisi töppöjä lassoilla, maksaa pitkälti toistasataa ja tippuu suht helpolla. Preda lassolla hoitaa saman mutta halvemmalla. Lisäksi pudottaisin lantikat pois, kyllä tarvii lisää massaa toi lista. Tosin itsekin pitänyt kokeilla kahden lantikan listaa. U know, all eggs in one basket.

Re: Deathwing 1500pts

Lähetetty: Ti 30.09.2008 21:59
Kirjoittaja vompovompatti
Remington kirjoitti:itse en ulkoiluttaisi töppöjä lassoilla, maksaa pitkälti toistasataa ja tippuu suht helpolla. Preda lassolla hoitaa saman mutta halvemmalla. Lisäksi pudottaisin lantikat pois, kyllä tarvii lisää massaa toi lista. Tosin itsekin pitänyt kokeilla kahden lantikan listaa. U know, all eggs in one basket.
Preda is right out, koska se ei kuulu ensimmäisen kompanian varustukseen da:lla. Koitan kuitenkin pitää homman suhteellisen fluffikkaana.
Tuota toista lanttua ei ole vielä päässyt kokeilemaan, koska toimivien ledvalojen asentaminen himmentimellä vaatii aika paljon laitteen leikkelyä. Leikkelyn tarve tosin johtuu pelkästään omasta tyhmäilystä.
Pitää tätä ainakin muutaman kerran kokeilla ja katsoo onnistunko pitää korin kädessä vai hajoaako koko roska heti startissa.

Re: Deathwing 1500pts

Lähetetty: Pe 03.10.2008 16:31
Kirjoittaja dlb
ehkä vois kokeilla saada jostakin (en keksi mistä) pisteet 3. termis porukkaan, joka deeppais objekctivelle kun 2 muut porukkaa ovat saavuttaneet objektivet lantikoillaan?

Re: Deathwing 1500pts

Lähetetty: La 04.10.2008 10:29
Kirjoittaja vompovompatti
dlb kirjoitti:ehkä vois kokeilla saada jostakin (en keksi mistä) pisteet 3. termis porukkaan, joka deeppais objekctivelle kun 2 muut porukkaa ovat saavuttaneet objektivet lantikoillaan?
Tuossa on huonona puolena se että vastustaja saisi todella helpot tapot tuosta deeppaavasta ryhmästä. Kaikki aseet jotka eivät voi tuhota lantikkaa ampuisivat sitä yhtä yksikköä ja on sanomattakin selvää että yksikkö ei siitä selviä. Lantikoita on listassa joko kaksi tai ei yhtään. Jos kaksi niin montaa muutosta ei voi tehdä. Jos ei yhtään tulee lisää terminaattoreja. Nyt pitää saada crusaderin kasaaminen suoritettua, jotta voin pelitestata ihan käyttäen oikeita nappeja.