Sivu 1/1
2K Tomb Kings
Lähetetty: Ke 08.10.2008 17:51
Kirjoittaja Kertsu
Tomb King
-Destroyer of Eternities
-shield
-light armour
-vambraces of the sun
261pts
Tomb Prince
-light armour
-shield
-flail
-chariot
-chariot of fire
-golden eye of rah-nutt
201pts
Liche Priest
-cloak of the dunes
-hieratic jar
160pts
Liche Priest
-steed
-2xdispell scroll
173pts
20xSkeleton
-light armour
-shield
-full command
-warbanner
230pts
11xSkeleton
-bow
88pts
6xLight Horsemen
84pts
3xChariots
-full command
-banner of undying legion
195pts
5xUshabti
325pts
Tomb Scorpion
85pts
Tomb Scorpion
85pts
Screaming Skull
-skulls of foe
110pts
Total 1997pts
Ensimmäinen TK listani, joten parannus ehdotuksia otetaan vastaan
KeräEdit//Listaa muokattu
Re: 2K Tomb Kings
Lähetetty: Ke 08.10.2008 20:00
Kirjoittaja Crystania
Vaihda toi Sesshomaru kuva pois :P Toi oli siis vitsi :D
Vaihdat tuon jättiläisen katapulttiin ?
Hintaa en muista, mutta jos siitä saa scorpparin lisää, niin sellainen vielä tai sitten toinen ryhmä jousi ampujia.
Tosin tuo skeleton boksikaan ei oikein houkuttele. Sen tilalle kenties toinen kärry yksikkö ?
Muuten näyttää ihan kelvolliselta listalta. Toiset ja paremmat asiantuntijat sitten auttakoon enemmän.
Re: 2K Tomb Kings
Lähetetty: Ke 08.10.2008 20:39
Kirjoittaja katanakani
Kunkun potentiaali on mielestäni käyttämättä. Destroyer käteen ja kauluri suojaksi, tekisi ihastuttavaa vahinkoa.
Tai painostat vastustajan dispellausta Crown of kingsillä. Saattaa vaikuttaa päällisin puolin huonolta itemiltä, mutta pakottaa varsin usein käyttämään kaksi noppaa kunkun boundin pysäyttämiseen. Ei kyllä saa silloin wardia, mutta kyllä se t5 ja 4/5 woundia riittää pitkälle.
Ja kumpi licheistä on fantti? Tai no, tee vain jalkapriestistä sellainen, hänelle Cloak of Dunes ja Hieratic Jar. Hepolichelle kääröt. Sellainen pari nyt vain toimii.
Koska spesiaalislotteja on käyttämättä niin bonegiant vaihtuu automaagisesti Ushabteihin. Raiskaavat jätin 6-0, ellei noppa pyöri todella hyvin.
Tuollaisenaan lista on minusta vähän hidas, magiaa ei mene läpi kauhesti ja vain yhdet kärryt. Kaikkia ehdottamiani muutoksia ei tarvitse tunkea listaan, mutta toivottavasti annoin ideoita, jotka eivät muuta listan luonnetta liikaa.
E: Sieltähän löytyi viälä varustehässäkkä prinssiltä; pisteet on laskettu väärin prinssi maksaa 174. Vaihda samalla kilpi ja miekka flailiin. Ykkösvuorolla mennään läpi noilla kärryillä.
Re: 2K Tomb Kings
Lähetetty: To 09.10.2008 09:15
Kirjoittaja Isompi Arska
katakanilla on hyviä ohjeita, noudatappa niitä
vaihda se jätti vaan suosiolla pois kahteen pulttiin, jätti on ihan paska ws3:lla, ainakin verrattuna mitä kaksi pulttia saa aikaan... saat myös vastustajat liikkelle niillä
Prinssi tarvitsisi flailin, sekä kun kärryn kärry-yksikkö on noin pieni, ottaisin rah-nutin silmän messiin mieluummin, kingien kärryt ovat heikkoa kamaa ja prisessaa vituttaa sitten ku se jää yksin seisomaan vastustajan ampumasateeseen.
perusskelluillekin voisi warbannerin laittaa messiin, ja ushabteja voisi olla jopa 5, silloin niistä ei pisteitä saa revittyä millään, sekä tekevät hyvän alasimen, tosin tk:lla on aina vähän ongelmaa siinä, että kaikista kovaa lyövistä yksiköistä tulee hemmetin leveitä, kärryjäkin kannattaa olla vähän enemmän
Re: 2K Tomb Kings
Lähetetty: To 09.10.2008 18:56
Kirjoittaja Juhaaha
Charioteille kork. lippu+ BoUL, pisteillä lihotat skelu blokkia, jos vain pystyt, voisi ne vaihtaa 20x TGhen Icon of Reformilla.
Vambraces of sunin vaihtaisin siihen 25pts 4+ wardiin.
1 Ushabtin vaihto 2 swarmiksi/ bowmeneiksi?
Re: 2K Tomb Kings
Lähetetty: To 09.10.2008 22:40
Kirjoittaja Vile
Juhaaha kirjoitti:
Vambraces of sunin vaihtaisin siihen 25pts 4+ wardiin.
Ei tollasta ainakaan kirjasta taida löytyä. Goldon Ankhran hinta on jotain muuta kuin 25.
Re: 2K Tomb Kings
Lähetetty: Pe 10.10.2008 06:49
Kirjoittaja blackmetalsiili
Taidetaankin tarkottaa collar of shapeshia tossa edellä, vaikk sen sitten selvemmin olisi voinut ilmaista.
Re: 2K Tomb Kings
Lähetetty: Ma 13.10.2008 15:07
Kirjoittaja Weedeeo
Aloitan vasta juuri itsekin Tomb Kings armeijan kokoamisen, joten en vielä osaa oikein kommentoida tuota listaa, niin esittäisin pari kysymystä. Kannataako ottaa bonegiant, vai 2 ushabtia ja tomb scorpion, kun giantilla on kuitenkin unstoppable assault? Ja onko casket of souls ison hintansa väärti?
Re: 2K Tomb Kings
Lähetetty: Ma 13.10.2008 22:41
Kirjoittaja katanakani
Imperiumin kaarti kirjoitti:Aloitan vasta juuri itsekin Tomb Kings armeijan kokoamisen, joten en vielä osaa oikein kommentoida tuota listaa, niin esittäisin pari kysymystä. Kannataako ottaa bonegiant, vai 2 ushabtia ja tomb scorpion, kun giantilla on kuitenkin unstoppable assault? Ja onko casket of souls ison hintansa väärti?
Olisit ehkä voinut oman ketjun aloittaa tästä mutta asiaan.
Bone giant mielipiteeni näkyy tuolta aiemmasta postauksesta, eli jos spesiaaliin mahtuu niin ushabtit vie, varsinkin ws 3 vastaan. Giantilla on rajaton tappopotentiaali, mutta todennäköisyyksien mukaan homma kusee weapon skilliin. Minimikoko ushabteille on muuten 3.
Jätti tai ei, scorpparit on miltei pakkovalinta tk listaan, parempia 85 pisteen ylläreitä saa listata, ei löydy montaa.
Ja se arkku. Se ei ole toivottoman huono, tehoa löytyy valtavasti, mutta ei se boundi kyllä läpi mene kuin kerran pelissä, jos sitäkään. Mutta vastiustajan kääröjä palaa, tai ainakin noppia=> muut taiat helpommin läpi. Arkkua voi peluuttaa, mutta se jäljelle jäänyt kolmas rare on suosituin vaihtoehto.
Voi onnen päivää kun jätiltä irtoaa toistakymmentä woundia ja arkun liippatesteistä pyörii kahtatoista. Toista kertaa ei tule.
Re: 2K Tomb Kings
Lähetetty: Ma 13.10.2008 23:12
Kirjoittaja Lassek
Siis arkkuhan on hyvä vehje. Kokemukseni mukaan se on parhaimmillaan kruunaamassa aivan täyteen buustattua magic phasea. Nemesiksenä vaan kaivurijoukot, eikä sitä saa menemään hyökkäävään ~2k listaan millään ilveellä. Huonot puolet korostuvat, kun khemrit ovat sellainen armeija, jota vastaan on helppo tuunata oma lista: sikana vaan rullia, paniikkisuojaa yms niin luurangon irvistys jo vääntyy alaspäis. Jotkut omistakin vastustajina tekevät moista, mutta onneksi vähemmistö.
Mutta arkun avulla kenttä putsautuu tehokkaasti skirmaavasta scheissesta, detuista yms. ja kalliit ritaritkin hikoilevat... 2d6 boundia vastaan vastustaja yleensä säästää kolmea noppaa, eikä se jätä kauheasti jäljelle 3 papin ja kingin taikoja hillitsemään. Kahtena ekana vuoronahan sitä voi rullata pois, silloin kun sillä on eniten maaleja, mutta jos rullat on loppu kolmosella khemrejä vastaan, tulee yleensä aika pahasti turpiin.
Pidän kyllä gianttia ushabteja parempana ihan sen liikkuvuuden vuoksi, mut seikka, että toinen on spesial ja toinen rare määräävät useimmin sen, kumman otan mukaan. Molemmat on tietysti aina tosi möyheää.
Re: 2K Tomb Kings
Lähetetty: Ti 14.10.2008 11:53
Kirjoittaja kirrppu
Scorpiooni pois ja tomb guardit skellujen tilalle. Ajattele, guardi on 2pts kalliimpi ku skeletoni, mutta t4, s4, ws3, ld8, i3, killing blow. Eli tuhat kertaa parempia ku normi skellut, ja saavat kalliimman lipunkin.