Sivu 1/1

Rautainen Imperial Guard

Lähetetty: Pe 24.10.2008 15:06
Kirjoittaja Grufstikz
Löysin kaapista vanhan Catachan armeijani jämät ja samalla iski lievä innostus aloitella IG:tä uudestaan uuden kirjan kokeilemiseksi ja cadian muovifigujen kunniaksi.

Tykkään maalailla tankkeja ja kaikkea mekaanista joten se tulee näkymään listassa. Myös kova hinku conffata Ogre kindomin muovibokseista Ogryneitä on otettu huomioon vaikkakin pirun kalliit yksiköt 5+ savella epäilyttävät. Pisteet on laskettu sinnepäin joten jätin n. 100 pistettä officereiden shoppailuvaraa.

Kutakuinkin lista näyttäisi tältä:

2 Infantry platoon, 4x heavybolters 260 pts

6 Sentinels,lascannons, 330 pts
(Nämä voisin vaihtaa kahteen hellhoundiin ja pisteitä jäisi yli vaikka platooniin lascannonneilla. Ajatus kahdesta kolmen walkkerin tank hunter squadronista vaan miellyttää.
Rumia ratsastajia en ota vaikka olisivatkin puhdasta emmentaalia cheddarin päällä)

HellHound 115 pts

2 Leman Russ, hull mounted lascannon, Bolter sponsons 330 pts

1 Basilisk, Indirect Fire 125 pts

6 Ogryns, Bone 'Ed 160 pts

Heroic officer HQ, Hbolter
Special weapons team 3 snipers 145 points.

2 Comissars 80 pts

Pisteitä käytetty n. 1400, mutta platooneja en ole aseistanut vielä ihan hampaisiin asti eikä officerit käyneet kaupassa. Doktriinejakaan ei ole vielä käytetty joten listasta on varmaankin pakko pudottaa jotakin.

Mites on tämä uusi Baneblade. Kokoa ja näköä on, mutta onko semmoisen hilaaminen 1500 pisteen peliin aivan järjetöntä?

Re: Rautainen Imperial Guard

Lähetetty: Pe 24.10.2008 21:45
Kirjoittaja Nazgúl
Grufstikz kirjoitti: Mites on tämä uusi Baneblade. Kokoa ja näköä on, mutta onko semmoisen hilaaminen 1500 pisteen peliin aivan järjetöntä?
Banebladen saat vain Apocalypseen. Tästäkin olen kuullut huhuja, ettäkö poistettaisiin siitäkin (liekö tässä perää). Listasi näytää ihan OK:lta, mutta enemmän tankintorjuntaa sanon ma.

Re: Rautainen Imperial Guard

Lähetetty: Ma 27.10.2008 07:45
Kirjoittaja Kurimus
Nazgúl kirjoitti:Banebladen saat vain Apocalypseen. Tästäkin olen kuullut huhuja, ettäkö poistettaisiin siitäkin (liekö tässä perää).
Niin kauan kuin Apon ideana on raahata kentälle mahdollisimman paljon rauthaa rajan takhaa, niin ei varmasti ole perää. Ja sitten jos se idea muuttuu niin eihän se enää ole Apocalypseä...

Tärkeimpänä pointtina vielä se että Baneblade on ollut GW:lle melkoinen hittituote, ja niiden myynti alkaisi takuta aika pahasti jos niitä ei saisi käyttäää missään.