Sivu 1/1

40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: Ke 29.10.2008 23:27
Kirjoittaja Honcho
1250 pts 40K taisteluraportti ulkomuistista "fiilistellen". Kuvat hieman huonoja, koska kännykkäkameralla otettuja. Sorry.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dark Angels -jaoston mariinit olivat laskeutuneet Thallus-planeetan pinnalle vain joitakin päiviä sen jälkeen, kun keskeltä tuota suhteellisen rauhallisen maatalous- ja metsäplaneetan maaseutua oli löytynyt maanviljelytöiden yhteydessä jonkinlainen muinainen, piilotettu arkisto täynnä tuhansia vuosia vanhaa, salakielistä dataa. Sektorille oli planeetan käskynhaltijan pyynnöstä kokoontunut joukko tutkijoita ja löytöä vartioimaan paikallisten puolustusjoukkojen valmiusyksikköjä.

Dark Angels -jaoston joukkoja kohtaamaan lähetettiin neuvottelija pienen vartioston kanssa. Nämä vaativat kaikkien tutkijoiden ja sotilasyksiköiden poistumista sektorilta välittömästi ja vapaata pääsyä koskemattomaan arkistoon 24 tunnin sisällä. Kuultuaan mariinien vaatimukset planeetan kuumapäisenä tunnettu keisarillinen käskynhaltija raivostui – hänen planeetallaan edes mariinit eivät saa määräillä ilman perusteellista selitystä! Löydön ympärille ryhmittyneitä joukkoja kehotettiin kaivautumaan ja valmistautumaan taisteluun. Kukaan ei uskonut oikeasti jouduttavan sellaiseen tilanteeseen, mutta käskynhaltija halusi voittaa aikaa saadakseen myös itse tutkia löydöstä tai ainakin saadakseen ”arvolleen sopivan” selityksen asiasta.

Vuorokausi kuitenkin kului eikä Dark Angels -iskuryhmän komentaja taipunut vaatimuksestaan. Löydöksen lähelle ryhmittynyt 36. PDF-komppania havaitsi ällistyksekseen läheisen metsän rajasta lähestyvän harvan rivistön voimapanssareihin pukeutuneita Marine-taistelijoita täydessä taisteluvalmiudessa.

Kuva

Kaartin sotilaita hirvitti ajatus universumin parhaita sotilaita vastaan taistelemisesta syystä, jota he eivät täysin edes ymmärrä. Komentajat kuitenkin käskivät pitämään aseet valmiina, ja ampumaan jos mariinit ylittävät tietyn tulenavaustasan. Turvallisuuden tunnetta toi myös suuri lukumääräinen ylivoima. Sotilaista vain harvoilla oli varsinaista taistelukokemusta muutamaa pientä kahakkaa lukuunottamatta, ja kertaakaan yksikään heistä ei ollut vielä kohdannut tämäntasoista vastusta.

PDF-muodostelman oikealla sivustalla Dark Angels-jaoston rynnäkköosasto rakettireppuineen valmistautui etenemään kaartin sivustaan marine-tiedustelijoiden soluttautuessa metsikön suojassa lähemmäs linjoja. Komppanian kokeneimmat, raskaasti aseistetut veteraanit oli lähetetty suojaamaan tuota taktisesti tärkeää kohtaa. Läheisen kukkulan takana oli myös tulitukiosasto, joka koostui kolmesta kranaatinheittimestä. Veteraaniosasto tulitti pitkän kantaman lasertykillä rynnäkköosastoa samalla kun heittimet ampuivat keskityksen sitä kohti. Keskitys osui paremmin kuin hyvin kranaattien tippuessa suoraan mariinien päälle. Sirpaleen repivät jopa voimahaarniskoita kappaleiksi, ja savun hälvettyä ryhmästä puolet makasi kuolleena tai haavoittuneena nurmikolla. Voiton riemun täyttäminä kaartilaiset hurrasivat olettaen vihollisen perääntyvän ja taipuvan neuvotteluihin.

Kuva

Myös vasemmalla sivustalla näytti hyvältä planeetan puolustajien kannalta. Kukkulalle ryhmittyneen jalkaväkijoukkueen syytämä pitkän kantaman lasertykkituli ja komppaniaa vahvistavan Storm Trooper -ryhmän plasma- ja hellgun -tulitus niitti ehkä hieman ylimielisesti lähestyvää marine-linjaa pahanpäiväisesti. Harva rivistö harveni entisestään mariinien kaatuessa tai haavoittuessa ja raahautuessa turvaan selustaan. Leman Russ -vaunun tykki murjoi vielä lisää panssaroituja hyökkääjiä maahan. Näinkö helposti voidaan universumin parhaat soturit päihittää?

Kuva

Mutta PDF:n helpottuneet soturit olivat aliarvioineet vastustajansa pahanpäiväisesti. Perääntymisen sijaan kiukkuiset mariinit hakivat hieman parempaa suojaa ja samalla lisäsivät hyökkäysvauhtia – nämä amatööri”soturit” uskalsivat vastustaa heitä! Tätä he tulisivat katumaan, koko planeetta näkisi samalla, mitä seuraa, jos asettuu uhmaamaan keisarin uljaimpia sotureita.

Epäuskoisena tulittaen kaartilaiset katsoivat, kun heidän runnellut vähälukuiset vastustajansa etenivät pelottomasti päin tappioista piittaamatta. Hermostuneisuus levisi, eikä tulitus ollut enää ollenkaan yhtä tarkkaa ja tehokasta kuin aluksi. Rynnäkköjoukko lensi joen toiselta puolelta lähelle veteraaniryhmän ja tulitukiosaston asemia, ja tiedustelijat lähestyivät metsän kätköistä. Tarpeeksi lähelle päästyään nämä ryhmät avasivat bolt-pistooleillaan tulen veteraaniryhmää päin. Kolme sotilasta kaatui kuolleena maahan, ja lopuilta meni hermo ja he juoksivat poispäin taistelukentästä kantaen kuitenkin kalustonsa mukanaan. Näin helposti Dark Angelit olivat murtaneet kaartin linjan oikean sivustan.

Kuva

Tämän takaiskun jälkeen kaartia komentava everstiluutnantti päätti lähettää liikkuvat joukkonsa linjan keskikohdalla rohkeaan hyökkäykseen, jolla murrettaisiin aukko hyökkääjien riveihin ja vallattaisiin näiden ryhmittymisalue, jolloin selustasta uhatut mariinit toivottavasti päättäisivät vetäytyä taistelusta. Mekanisoidun jalkaväen Chimera-vaunu eteni kukkulan taakse ja laski jalkaväkensä ulos luukuista. Erikoisaseryhmä säntäsi kivien suojassa kohti hyökkääviä Dark Angeleita. Leman Russ -tankki eteni näiden oikealla puolella ampuen samalla lähestyviä mariiniryhmiä tykillään.

Kuva

Sitten tapahtui jotakin yllättävää taistelukentän vasemmalla laidalla. Jostakin teleporttasi ryhmä superraskaasti aseistettuja ja Taktisilla Dreadnaught-panssareilla varustettuja eliittisotureita. Tämä hämmensi jalkaväkijoukkueen pahanpäiväisesti, helpoksi voitoksi luultu taistelu oli kovaa kyytiä kääntymässä veriseksi ja pelottavaksi kamppailuksi elämästä ja kuolemasta. Taktiset marine-ryhmät pääsivät etenemään huomattavasti pienemmässä tulituksessa vasemmalla sivustalla, kun nämä taistelukentälle teleportanneet Terminaattorit alkoivat ampua ja hakata voimanyrkeillään kaartilaisia ketoon.

Kuva
Kuva

Myös oikealla sivustalla puolustajien vastoinkäymiset jatkuivat. Ajettuaan veteraanit karkuun, rynnäkköjoukko siirtyi suoraan lähitaisteluun heitinryhmää vastaan, joka kaatui viimeiseen mieheen aseidensa viereen yrittäessään epätoivoisesti torjua pistimillä ja summittaisilla laukauksilla päälle rynnäköivät lähitaisteluekspertit.

Kuva

Vasemmalla sivustalla tilanne kävi sietämättömäksi Terminaattorien hakatessa ja ampuessa kaartilaisjoukkueen rivistöt aivan sekaisin. Ainoastaan yksi raskaasti panssaroitu Dark Angels-soturi oli saanut kuolettavan osuman onnekkaasta laserkiväärin laukauksesta, eikä tämä estänyt muita juoksemasta amokia kauhistuneiden sotilaiden keskellä. Taktiset mariinit lähestyivät vääjäämättä, vaikka kaartilaisten tuli aiheutti näille joitakin tappioita. Joukkueen johtoryhmä näki enää yhden mahdollisuuden riistää aloite käsiin vasemmalla laidalla. He syöksyivät rynnäkköasein varustautuneena päin neljää jäljelläolevaa valiosoturia. Liekinheitin nuoli Terminaattorien panssareita ja meltagun ampui kuolettavan säteen perään. Tästä komentoryhmä jatkoi suoraan lähitaisteluun pistoolit ja ketjumiekat valmiina. Rohkeat taistelijat ampuivat panssaroituja vastustajiaan lähietäisyydeltä ja löivät kaikin voimin ketjumiekoilla vänrikin yrittäessä kaataa vastustajaansa voimanyrkin iskuilla. Kaikki oli täysin turhaa, mikään ei läpäissyt Terminaattorien massiivista panssarointia. Nämä iskivät sotilaat voimanyrkeillä tieltään kuin pikkulapset ja jatkoivat vääjäämätöntä taivaltaan loppuja henkiinjääneitä kaartilaisia sekä komppanian komentoryhmää kohti!

Kuva
Kuva
Kuva

Sillä välin taistelukentän keskiosissa oli tapahtunut paljon. Kaartin hyökkäys oli pysähtynyt puolitiehen, kun ryhmä taktisia mariineja hyökkäsi voimanyrkillä varustettuna päin mekanisoidun jalkaväen Chimera-vaunua, joka oli ehtinyt jonkin aikaa kukkulan suojista tulittaa haarniskoituja vastustajiaan. Terävä voimanyrkin isku puhkaisi Chimeran, ja reiästä sisään heitetty kranaatti räjäytti sen ammusvaraston lennättäen metallinkappaleita ja kipinöitä joka suuntaan.

Kuva

Kukkulan päällä oleva erikoisaseryhmä lopetti mariinien riemun lyhyeen, kun sen johtaja heitti muiden suojatessa ison räjähdyspanoksen Chimeran tuhonneen mariiniryhmän päälle. Valtava räjähdys silpoi koko voimapanssaroidun ryhmän kuoliaaksi helpottaen selvästi kaartin tilannetta keskiosassa.

Kuva

Sen sijaan Leman Russ -vaunulle kävi huonosti. Se oli lähtenyt torjumaan rynnäkköjoukon ja tiedustelijoiden etenemistä oikealta sivustalta kaartin muodostelman kylkeen, mutta vikkelästi väistelevä rakettireppuryhmä oli aivan liian vikkelä, ja tulitusta väistellen siirtyi lentäen vaunun selustaan tuhoten sen lähietäisyydeltä voimanyrkeillä ja kranaateilla. Keskiosassakin PDF:n rivit alkoivat rakoilla pahasti.

Kuva

Vaununsa menettäneet panssarijääkärit sekä erikoisaseryhmä jatkoivat kiivasta laukaustenvaihtoa jäljellä olevien taktisten mariinien kanssa. Erikoisaseryhmä menetti pian taistelukykynsä taukoamattomassa bolterien ja Dark Angelsin Predator-tankin tulituksessa. Panssarijääkärit sen sijaan kaatuivat tappioita taktisille ryhmille aiheutettuaan viimeiseen mieheen tiedustelija-mariinien rynnäköidessä metsän suojista sivustaan.

Kuva
Kuva

Vasenta laitaa hetken plasma-tulellaan romahtamiselta suojanneet Storm Trooperit joutuivat taisteluun Predator-tankkia vastaan ja onnistuivat tuhoamaan sen tykkitornin. Raskaat bolterit kuitenkin niittivät miehiä maahan ja itsekin osansa Trooperien tulituksesta saaneet taktiset mariinit ampuivat myös Carapace-panssarin läpäiseviä kuteja. Storm Trooper-ryhmän henkiinjääneet miehet säntäsivät pakoon.

Kuva

Tässä vaiheessa oli selvää, että kaarti oli hävinnyt taistelun täydellisesti, vaikka Dark Angelit olivat myös kärsineet suuria tappioita. Kaartin ainoa mahdollisuus olisi enää pyrkiä irtautumaan hengissä siltä osin kuin mahdollista. Pieni hetkellinen hengähdystauko saatiin, kun pakenevat Storm Trooperit vielä ennen taistelukentältä poistumistaan kääntyivät hetkeksi ja pelastivat komppanian komentajan ampumalla plasmakivääreillä maahan jäljelläolevat 4 terminaattoria, jotka olivat murskanneet ja ajaneet pakosalle jalkaväkijoukkueen viimeisenkin ryhmän ja olivat juuri syöksymässä komentoryhmän kimppuun.

Kuva

Hänen komppaniansa oli murskattu ja ajettu pakosalle, ja vihollinen lähestyi edestä ja sivulta. Bolter-tulitus niitti komentoryhmän vähiä sotureita hengiltä. Ainoa tehtävissä oleva teko olisi kaatua urheasti taistelussa nyt ylivoimaista vihollista vastaan. Pakoon ei enää päässyt eivätkä Dark Angelit antaisi armoa vangeille. Komentava everstiluutnantti ja lippua kantava veteraani olivat ainoat jäljelläolevat taistelukykyiset soturit koko 36:nnessa PDF-komppaniassa. He päättivät kaatua lähitaistelussa mieluummin kuin jäädä murskaavaan bolter-tulitukseen seisomaan. Nämä kaksi viimeistä jäljelläolevaa Thalluslaista rynnivät lippu hulmuten taktisen mariiniryhmän rippeitä vastaan. Rynnäkköjoukko lähestyi selustasta samalla kun viimeinen lähitaistelu alkoi.

Kuva
Kuva

Komentaja kaatui taktisia mariineita vastaan ensimmäisenä, ketjumiekkaa kädessään puristaen. Lipunkantaja sinnitteli vielä hengissä joka suuntaan hakaten, huitoen ja ampuen.

Kuva

Lopulta rynnäkköjoukon liittyessä taisteluun, sinnikäs lipunkantaja sortui voimapanssaroitujen, raivokkaiden vastustajiensa jalkoihin.

Kuva

Näin koko 36. Thalluksen PDF-komppania oli tuhottu, tapettu tai ajettu pakosalle ympäröivälle maaseudulle. Uutinen tästä raa'asta taistelusta levisi hetkessä laajalle alueelle ja lannistuneet Thalluksen joukot vetäytyivät käskynhaltijansa vaahtoamisesta välittämättä koko sektorilta, jättäen arkiston ja kaiken sen sisältämän tiedon Dark Angels -jaoston hyödynnettäväksi. Tyhjennettyään kaiken jaostonsa alukseen, Dark Angelit jättivät Thalluksen taakseen kohtaamatta enää vastarintaa sen puolustajien taholta.

Re: Thallus-planeetan PDF vastaan Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: To 30.10.2008 12:01
Kirjoittaja Justice
Mukavaa, että ihmiset jaksavat välillä näitä raportteja väsätä. Teksti oli erittäin selkeää ja oli kerrottu hyvin.

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: To 30.10.2008 15:33
Kirjoittaja Aapo95
Juu, todella hyvä raportti, eivätkä kuvatkaan olleet niin huonoja, vaikka kännykällä olikin kuvattu.

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: To 30.10.2008 19:48
Kirjoittaja P. Ruuhijärvi
Jaa, oliko nämä kuvattu kännykällä? Ei olisi uskonut. Tosiaankin, tarina oli kerrottu selkeästi ja jännittävästi, mutta miksi ihmeessä Panssaroitu jälkäväki yritti vallata aukean?

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: To 30.10.2008 20:16
Kirjoittaja Wishmaster
DakkaDakka kirjoitti:Jaa, oliko nämä kuvattu kännykällä? Ei olisi uskonut. Tosiaankin, tarina oli kerrottu selkeästi ja jännittävästi, mutta miksi ihmeessä Panssaroitu jälkäväki yritti vallata aukean?
Skenaariona oli se uuden sääntökirjan versio, jossa piti vallata toisen alueelta objektiivi.

Todella hyvin Honcho muistit tapahtumat ulkomuistista, tosin tehokkaat alkupelin pst-yritykseni jäivät mainitsematta. Curse the dices!

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: To 30.10.2008 22:22
Kirjoittaja Honcho
DakkaDakka kirjoitti:Jaa, oliko nämä kuvattu kännykällä? Ei olisi uskonut. Tosiaankin, tarina oli kerrottu selkeästi ja jännittävästi, mutta miksi ihmeessä Panssaroitu jälkäväki yritti vallata aukean?
Syytän alaisiani :) No ei, omaa tyhmyyttä joka johtuu vähäisestä 40K-kokemuksesta. Fiksuinta olisi muutenkin ollut pitää porukka suht hyvin kasassa, nyt ripottelin niitä sinne tänne turhan laajalle alueelle. Ja innostuin liikaa alkumenestyksestä. Skenuna siis tosiaan se yksittäisen vastustajan objektiivin valtaaminen, ja oman pitäminen. Se myös selitti tyhmää, ennenaikaista hyökkäyshaluani.

Tosiaan, Wishmaster yritti melko innokkaasti tulittaa vaunujani kaikella mahdollisella...ohjukset ja muut vaan kimpoilivat panssareista, mutta voimanyrkit tuntuivat tepsivän ihan edestäkin tarvittaessa...myös tuo assault-ryhmän "torjuminen" Leman Russilla oli kyllä idioottimaisuuden juhlaa. Noh, oppia ikä kaikki.

N72:n kameralla kuvattu, eli sellaista vähän parempaa 2Mpix kamerakännytasoa. Pienensin ja rajasin kuvia ja terävöitin vähän ohjelmalla.

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: Pe 31.10.2008 12:03
Kirjoittaja Justice
Sanotaan nyt viellä, että nykyään kaikki lähiksessä olevat iskut katsotaan takapellin armoria vasten ;)

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: Pe 31.10.2008 13:57
Kirjoittaja Honcho
Justice kirjoitti:Sanotaan nyt viellä, että nykyään kaikki lähiksessä olevat iskut katsotaan takapellin armoria vasten ;)
Ai niin, saateri :D Sekin vielä.

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: Pe 31.10.2008 22:09
Kirjoittaja Nazgúl
Hieno raportti kaikin puolin. Ehkä osaa teksteistä olisit voinut korjailla, kaikki kun eivät olleet niin sujuvasti kerrottu, kuin jotkut muut.

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: Ma 03.11.2008 14:39
Kirjoittaja Jatimatikki
Mainio raportti, mukava oli lukea näitä pitkästä aikaa. Kuvatkin olivat merkittävä plussa, oli otettu just tilanteisiin sopivia kuvia.

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: To 06.11.2008 10:50
Kirjoittaja Karskin Sergeant
Erinomainen raportti. Tarinankerronta on sujuvaa, ja kuvat ovat tosi hyviä kännykällä otetuiksi. Varmaan yksi parhaista raporteista mitä olen koskaan soltussa lukenut.

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: To 06.11.2008 13:14
Kirjoittaja Turilas
Itse en pelaa 40k:ta, mutta tällainen raportti innostaa tutustumaan aiheeseen. Raportti oli selkeälukuinen ja säännöistä tietämättömälle tarjosi hyvän kuvan pelistä. Mielestäni kuvat auttavat paljon tilanteen hahmottamisessa ja ne olivat hyviä/hienoja. Ei ollut slangikieltä pelin sääntöjen tai tapahtumien suhteen.( Eli joissakin raporteissa ärsyttää, kun kerrotaan jopa noppien tuloksia jatkuvasti slangin varjolla.)

Kiitos raportista ja uusia toivon tulevan!

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: Pe 07.11.2008 00:16
Kirjoittaja Honcho
Kiitos kehuista, tässähän ihan punastuu kohta :D

Tosiaan vierastan itse tuota "peliteknistä" kertomista taisteluraporteissa (ehkä jossain erikoistilanteissa menee), kun 40K:ssa parasta on mielestäni juuri tuollainen fiilistely ja eläytyminen. Eli mielestäni parempi kertoa vähän dramatisoiden kuin raportoida pilkuntarkasti pelitapahtumia.

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: Pe 12.12.2008 22:56
Kirjoittaja DarkEldar40
Erittäin selkeää ja mukavaa luettavaa, ja minäkin toistan tämän: kuvat eivät näytä yhtään kännykällä otetuilta.

Re: 40K: Thallus-planeetan PDF vs. Dark Angels -jaosto, KUVILLA.

Lähetetty: La 13.12.2008 01:31
Kirjoittaja Samsson
Valitan Lukkoa mutta Threadomancia on edelleen kielettyä...