Sivu 1/1

Delf vs. Skaven?

Lähetetty: Ti 04.11.2008 15:12
Kirjoittaja Delf Zhad0w
Minkälaista armeejaa kantsii käyttää Skavenii vastaan Delfillä, rangu, melee, vai nopeeta? Päävastustajani kerää Skavenia enkä oo iha varma kokoonpanosta...

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: Ti 04.11.2008 16:44
Kirjoittaja Half-breed
Ihan sama käytännössä minkälaista käytät. Delffien pitäisi pärjätä hyvin kaikella skaveneita vastaan ilman pahoja ongelmia, joten ota mitä tykkäät käytännössä ja katso mitä teet pelissä.

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: Ke 05.11.2008 08:38
Kirjoittaja The Captain
Match-upin pitäisi kyllä olla dark elffien puolella.

Ammut pois rättärit (crossareilla) ja jezzailit (RBT:illä, parin kuolema riittää paniikkiin ilman rank bonuksia), dispelloit pahat salamat ja lyöt loppuja vihaisesti kuonoon lähiksessä.

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: Pe 09.01.2009 14:23
Kirjoittaja Vradchuk
Ja varot sähkö kanuunaa jollet tahdo Grillaantua.

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: Pe 09.01.2009 16:48
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Otat vähän kaikkea sillä pitäisi pärjätä maagin sillä ihme itemillä että kaiki tuplat on misscasteja ja sitten ampumista ja nopeutta.

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: Pe 09.01.2009 18:19
Kirjoittaja Gwyndham
Magiaa luulisi skaveneilta löytyvän, siihen nyt kannattaa varautua. Muun ei ikävä kyllä luulisi aiheuttavan päänvaivaa, skavenit kaipaisivat hieman lisää ruista ranteeseen.

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: Pe 09.01.2009 18:30
Kirjoittaja Vradchuk
Gwyndham kirjoitti:Magiaa luulisi skaveneilta löytyvän, siihen nyt kannattaa varautua. Muun ei ikävä kyllä luulisi aiheuttavan päänvaivaa, skavenit kaipaisivat hieman lisää ruista ranteeseen.
Ehdottomasti magia on vahvaa, joten sitä varot. Mutta myös ampuminen on erittäin tappavaa!

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: La 10.01.2009 11:30
Kirjoittaja Gwyndham
Eritoten sieltä löytyy jotain scrolleja, joilla voi tehdä pahaa jälkeä isoihin yksiköihin. Nämä melkein pilasivat pelini, kun scrolleja käytettiin lukuisia yhdessä vuorossa.

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: La 10.01.2009 20:54
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
Huoh mustaakseni siellä on kolme scrollia dispel scroll warp scroll kaikki modelit 24 tuuman päästä otta str 3 joku että kaikki flyerit otta d6str 5 ikuja 24 tuuman päässä ja kaikki one use onlyja ja sitten on storm daemon jonka voi tehdä joka vuoro.

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: La 10.01.2009 21:30
Kirjoittaja Vradchuk
jupu_mies kirjoitti:ja sitten on storm daemon jonka voi tehdä joka vuoro.
Mutta sekin voi tuhoutua käytön jälkeen jos heittää 1:sen. Toivo että niin käy sillä se on pelissä 90% varmuudella.

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: Su 11.01.2009 19:27
Kirjoittaja Ilkeapikkuperkele
Skaveneita vastaan en lähtisi magioimaan kilpaa. Voi olla et tulee selkään siinä hommassa. Ring og Hoteki ja ehkä rullis mukaan, sit vaan nopeudella iholle ja vihaisesti rotat maahan. Ampujilla tosiaan noi weapon teamit ja jezzailit poes, näihinhän myös käy harpyt.

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: Su 11.01.2009 21:07
Kirjoittaja Vradchuk
Ja varo ampumista ja taikoja closiksessa, vaikka vain noin 50% hiteistä suhun tuleekin, niin se on silti tappavaa, joten se että on iholla kiinni ei auta ainakaan liikaa, ja ainakin skavenien ranget ylettää.

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: Su 25.01.2009 19:10
Kirjoittaja Dark Elf69
Itellä meni aika nätisti kun oli shade ryhmä häröilemässä skavenien sotakoneita pois sitten pari rbt:tä ampumassa ilkeän näköisiä kohteita. Pari chariottia teki kans aika mukavasti läämää impacteillä. Ja magiaa oli niin paljo ku laki sallii 2k pelis
(ei ne skavenit oikein tykänny lätty taioista =P)(tosin magioimista vastustajalta ei niin hirveästi löytynyt kun toinen maageista räjäytti päänsä taivaantuuliin)

Re: Delf vs. Skaven?

Lähetetty: Su 25.01.2009 21:16
Kirjoittaja IRiaD
Jahas, vai rottia. Laitetaas omia mietteitä.

Suurimpana prioriteettina on kaiken ampuvan poistaminen ennen lähistä. Ei pidä luottaa siihen, että lähis on turvapaikka ammunnalle, koska ei ole kovinkaan vaikeaa Skaven-pelaajalle uhrata parikymmentä slavea saadakseen sinulta pois ritarikasan. Rotathan kun ampuvat myös lähikseen.

Vaarallisia yksiköitä ovat ainakin jezzailit, ratling gunit, insinöörit ja kanuuna (tosin tämän uhka on kaukaa aika marginaalinen, keskiverto kantama on noin 28" ja on 33% mahdollisuus ettei tämä tee yltäessäänkään mitään). Näitten neutralisoimiseen kelpaavat, kuten edellä on mainittu, Shadet, hapryijat, crossbowit ja repsut. Kannattaa toivoa, että viimeistään kakkosvuorolla saisit suurimman osan edellisistä neutraloitua. Huomioitavaa on myös, että poistat mahdolliset censerit mahdollisimman nopeaan. Nämä kun tekevät kaasuhyökkäyksellä lähiksessä kipeää T3 haltioita vastaan, oikeasti.

Omien joukkojen asettelu on kohtalaista tärkeämpää skaveneita vastaan pelatessa. Koska vastustajalla on yksiköiden määrässä melkoinen ylivoima, on melko tärkeää asetella yksiköt niin, että ne voivat tarpeen vaatiessa tukea toinen toistaan flankkihyökkäyksen varalta (mihin lähistelevät skavenlistat yleensä luottavat, ne kun rokkaavat lähärissä resolla eivätkä tapoilla). Tällaisia blokkiarmeijoita vastaan ns. shakkiruutumuodostelma on oikein oiva.

Koodi: Valitse kaikki

XXX        XBX         XGX         XXX
XXX        XXX         XXX         XXX
      HH          HH          HH

Edessä olevat x:t kuvaavat staattista resoa omaavia blokkiyksiöitä, jotka kestävät ensimmäisen vuoron chargen tappelussa. Näitä ovat mm. Spearmenit, Crossbowmanit kilvillä ja Black Guard-bunkkeri ASF-bannerilla, mikä sopii loistavasti pitämään keskustaa tyhjänä ja kantamaan elintärkeää Ring of Hotekia, joka saa tällätavalla suurimman osan yksiköistä alleen ilman ongelmaa. Nämä yksiköt muodostavat etulinjan, jotka ottavat chargen vastaansa ja toivottavasti kestävät ensimmäisen vuoron. Tätä edesauttavat kenraali ja BSB etublokeissa. Näitä kuvaavat kirjaimet B ja G. Kenuksi kelpaisi Dreadlord ponilla, kilvellä, HA:lla, Sword of Mightillä ja Pendantilla. Tämä omaisi kohtuuhyvän saven (Ld10 pysyy pidempään) ja osaisi lyödä kohtuullisesti. BSB menisi jalan kombolla 2+AS-panssari ja iso karttu. Death Hagia en ottaisi BSB:ksi vaikka huimasti iskeekin, sillä se karkaa käsistä vihollisten kimppuun juuri silloin kun ei haluaisi. Kumpaankin saisi heitettyä päälle sitten jotain hauskaa. Mahdollisesti hahmottomiin yksiköihin voi kokeilla piilottaa Assasiineja, jolloin niiden pysymisvoima nousisi aika dramaattisesti tapporesojen myötä. Vaihtoehto on kuitenkin melko hintava, kun assasiinit ovat perussetilläkin semmoiset 150pts.

H-yksiköt ovat muodostelmassa tukiyksikköinä toimivia iskijöitä: näihin kelpuutetaan kärryt, ritarit, dark riderit yms... käytännössä semmosia yksiköitä, mitkä sitten pääsee hakemaan kylkeä sen jälkeen, kun skavenblokki rysähtää kinkkuun kiinni. Sen jälkeen homman pitäisi delffien lähistelyvoimalla olla vuorossa ohi. Hommaan voi harkinnalla laittaa myös Executionereita tai Witch-elffejä. Hydra sopii tähän ehkä kaikkein parhaiten, kun omaa sen pakollisen US5:en (vie skavenien rankit kyljessä ollessaan = eivät saa liippaboonusta Break-testeihin). Se aiheuttaa myös terroria, mikä on hyvä jos Skaven-pelaaja pääsee käyttää itsekkin shakkiruudukkoa. Tällöin on vaarana aiheutua seuraavanlaisia tilanteita:

Koodi: Valitse kaikki

     XXXX              XXXXX
  
          >>>XXXX
          >H>XXXX
               XXXX
               ^^^^
               ^^^^
  
Nuolet kuvaavat sinun yksikköjä, rastit rottia. Hydra on merkattu kirjaimella H. Tilanteessa siis skaveneiden oma tukiyksikkö on valmiina chargaamaan sinun flankissa olevaa tukiyksikköä. Kyseisessä tilanteessa kannattaa vain toivoa, että pääset vuorossa läpi jatkaen haastamaan takana olevia tukiyksiköitä. Voit myös koittaa saada takana olevia tukiyksiöitä pakenemaan esim. ampumalla tai automaattisesti paniikkia aiheuttavilla taioilla.

Muusta asettelusta sitten. Sotakoneita ja ampujia ei missään nimessä sumputeta kukkulalle, sillä maan alta tulevat tunneling teamit saavat syötyä semmoisen ihan liian helposti. Väliä olisi hyvä olla semmoiset 9" jos mahdollista, niin overrunnikaan ei välttämättä toisi aivan kontaktiin asti seuraavaan koneeseen.

Charactervalinnoista hyviä ovat tottakai yllämainitut kenraali ja BSB. Jos tahdot olla luottamatta liikaa magiaan, niin lähde rullakuskilinjalle. Se saattaa kuulostaa tyhmältä, mutta niin se vain on. Hotek kumminkin itsessään on jo niin hyvä magiapuolustus, ettei se tarvitse kaverikseen kauhean paljoa. Jos tahtoo mennä enemmällä, niin ota kaksi maagia, kummallekin rulla, levelli ja jotain. Itse kyllä tappelisin tätä vastaan, koska pisteitä menee niin paljon enemmän ja 4 tasoa magiaa ei kuitenkaan ole niin paljon kuin pitäisi, jos magialla tahtoo jotain saada aikaan (no ehkä helffeillä, mutta niillä onkin Sorcery-banner..).

Tuollaiseen listaan kun saisi vielä jotain selustoihin kiertävää yksikköä (pysyttelevät siis shakkiruudukon sivuilla, hakevat sotakoneita ja kylkipaikkoja) niin kiva olisi. Kärryt, Dark Riderit, Harpyt ovat ehkä mehukkaimmat.

Jos jotain listaehdotuksia vielä pistelisi. Tämmöisellä saisi aika kivasti pelattua ruudukkoa.
Dreadlord, poni, kilpi, viitta, HA, Sword of Might ja Pendantti
Master BSB, 2+ save ja GW
Sorceress, kaks rullaa

20 Spearmania, FC
18 Crossbowmania, kilvet ja FC
5 Harpies
5 Harpies
5 Dark Riders, torvi ja pyssyt
5 Dark Riders, torvi ja pyssyt

5 Cold one Knihtiä Cold-Blood Bannerilla ja FC
14 Black guards, ASF-banneri, Hotek ja FC
5 Shadea, GWt

Hydra
Repsu
Repsu
Tuosta tulee semmonen ~2175pts, en ole ihan varma kun en omista kirjaa ja heitin pongot ulkomuistista. Sinnepäin kuitenkin. Siihen saa sitten vielä charactereiden kamoja viilailtua tai otettua yhet harpyijat jos tahtoo, jos kyseessä siis on 2250pts peli. Kahteentonniin voi ottaa vaikka toiset riderit ja yhen repsun pois, silloin kyllä uhkienpoistokyky vähenee. Listassa on kuitenkin vahva keskusta kolme blokin varassa (Kaarti, keihäät ja crossarit) joiden taakse saa hyviä tukiyksiöitä (Cold One Knihdit, Hydra). Ampujien yms. vaarallisen poistoon löytyy ampumista ja häröilyä (Repsut, Harpyt, Dark Riderit viime hädän turvana crossarit). Harpyt ja Riderit saa tarvittaessa sitten haettua myös flankkeja yms. semmosta.

Toivottavasti auttoi. Kommentoida saa.

-IRIAD