Sivu 1/1
örkkien attackit
Lähetetty: Ke 12.11.2008 18:30
Kirjoittaja Scumboogie
sääntiksessä örkeillä lukee olevan 2 attackia pohjalta. sitten kun niille laittaa choppa ja slugga -yhdistelmän (eli hand weapon- ja pistol), tuleeko niille kolmas attack siitä "additional hand weaponista"?
Lähetetty: Ke 12.11.2008 18:32
Kirjoittaja Z7-852
Kyllä saavat, koska ei ole erikseen mainittu että se olisi jo stat riviin lisätty.
Re: örkkien attackit
Lähetetty: Ti 18.11.2008 23:12
Kirjoittaja Crapman
Ja tämä tekee niistä ilkeitä lähiksessä.
Re: örkkien attackit
Lähetetty: Su 23.11.2008 18:24
Kirjoittaja Zekta
Plus, korjatkaa jos olen ymmärtänyt väärin myös aloittelevana 40k pelaajana, yksi hyökkäys lisää kun pääset assaultoimaan.
Re: örkkien attackit
Lähetetty: Su 23.11.2008 18:35
Kirjoittaja Samsson
Zekta kirjoitti:Plus, korjatkaa jos olen ymmärtänyt väärin myös aloittelevana 40k pelaajana, yksi hyökkäys lisää kun pääset assaultoimaan.
Muuten totta, mutta tarkoitat kai JOS pääsevät assaultoimaan... ;)
Yleensä niitä ammutaan pois tai chargataan jollain kovemmalla. Harmittavaa mutta totta!
Re: örkkien attackit
Lähetetty: To 27.11.2008 06:50
Kirjoittaja T3ro
Ei minun kohdalla 5 edikassa usein ole käynyt, otat isoja mobeja (20-30) ja juokset niillä pari vuoroa kunnes olet n.15-18 tuuman päässä vihlassa (tällä välin läjäyttelet tankeilla lättyjä vihollisen eniten ampuviin yksiköihin) sitten vedät Waaagh! special rulen ja saat fleet of footin ja pystyt vielä juoksun jälkeen chargata! Pääsin itse viime apocalypse pelissä kaartin linjoihin 2x 30 mobilla ja menetin kait 7 tyyppiä kun läsäytin looted wagoneilla 3 lättyä, hammalla 1 ison, ja yhen stompan tykin lätyn normi kaartilaisiin niin teki tuhoa PALJON! Sitten ei tullut paljon lasgunin rapid fire kuteja päin pelin aikana :)
Re: örkkien attackit
Lähetetty: To 27.11.2008 11:47
Kirjoittaja Scoundrel
Space Wolf kirjoitti:Ei minun kohdalla 5 edikassa usein ole käynyt, otat isoja mobeja (20-30) ja juokset niillä pari vuoroa kunnes olet n.15-18 tuuman päässä vihlassa (tällä välin läjäyttelet tankeilla lättyjä vihollisen eniten ampuviin yksiköihin) sitten vedät Waaagh! special rulen ja saat fleet of footin ja pystyt vielä juoksun jälkeen chargata!
Tosin siinä vaiheessa kun movementtisi loppuu 15-18" päähän vihollisesta on vastustajallasi kokonainen kierros aikaa kävellä rauhassa lähemmäs ja rapidfirettää örkkejäsi. Tai vaihtoehtoisesti liikkua kauemmas jolloin et pääse vielä seuraavallakaan kierroksella chargaamaan.
Space Wolf kirjoitti:Pääsin itse viime apocalypse pelissä kaartin linjoihin 2x 30 mobilla ja menetin kait 7 tyyppiä kun läsäytin looted wagoneilla 3 lättyä, hammalla 1 ison, ja yhen stompan tykin lätyn normi kaartilaisiin niin teki tuhoa PALJON! Sitten ei tullut paljon lasgunin rapid fire kuteja päin pelin aikana :)
Itse otin edellisessä apocalypse pelissä strategiaksi Flank Marchin jolloin saat tuoda örkkimobisi reservistä käytännössä suoraan vihollisen yksikön viereen. Eipä tarvitse paljon juoksennella. Tosin eipä tarvitse paljon toivoa päästäkseen samalla porukalla pelaamaan apocalypseä vähään aikaan. Sen verran mauton sääntö tuo Flank March.
Re: örkkien attackit
Lähetetty: La 17.01.2009 11:37
Kirjoittaja bloodthirster123
örkeillä voi olla assaultissa 4attackia. täys orc boy mob (30) voi saaha max 120 attackia :S
Lähetetty: La 17.01.2009 12:03
Kirjoittaja Z7-852
Paitsi harvoin jokainen örkki pääsee tappelemaan koska suuri osa on liian kaukana vihollisesta.
Re: örkkien attackit
Lähetetty: La 17.01.2009 12:30
Kirjoittaja Stroszek
Selvennettäköön vielä meidän aloittelevalle örkkipelaajalle, että jos ork boyzisi pääsevät chargaamaan viholliseen, saavat he sen +1 A vain tappelun ekalla kierroksella. Tosin jos sieltä se 120 lyöntiä tulee, toista kierrosta ei välttämättä nähdä... ^^