Sivu 1/1

Helppo maalaus ohje

Lähetetty: Ke 26.11.2008 18:54
Kirjoittaja Kaamos_tulee
Kyselen sellaista helppoa maalaus-ohjetta, jolla voisin maalata paremmin kuin nykyään...

http://www.wargamers.webs.com

Re: Helppo maalaus ohje

Lähetetty: Ke 26.11.2008 20:09
Kirjoittaja Vesihiisi
Pohjamaalaa ensin mustaksi. Maalaa haarniska Shadow greyllä. Maalaa haarniska Shadow greyn ja Space wolwes greyn noin 50%/50% sekoituksella. Jätä pelkää Shadow greytä syvennyksiin ja paikkoihin joihin haluat varjoa. Jos tulee liian jyrkkiä sävyeroja, voi niitä tasoittaa hyvin 75% Shadow grey 25% Space wolwes grey sekoituksella. Haarniskan reunoja voi korostaa hyvin tekemällä sekoituksen, jossa on noin 25% Shadow greytä ja 75% Space wolves greytä. Kannattaa välttää liian paksuja, kuten myös liian ohuita maalikerroksia. Sellainen on hyvää, joka tarttuu eikä sotke. Olkasuojiin alle ruskeaa. Bestial brown tai vastaava sopii hyvin. Ruskean päälle sitten haluamaasi keltaista. Jos ei keltainen ruskeankaan päälle mene tasaisesti, sekoita siihen kyseistä ruskeaa vaikka 50% ja siitä sitten jatkat, kunnes keltainen on haluamasisävyistä. Silmät ovatkin melko hyvät. Lisää niihin hieman oranssia ja ehkä pieni piste vielä vaaleampaa niin näyttävät parammilta.

Jos huomaat virheitä tai kohtia, jotka kaipaavat varjostusta kannattaa käyttää Badab black washia tai mahdollisesti jotain ruskeista washeista. Vaikkapa, jos haluaa samanlaiset ruskeat reunat olkasuojien keltaiseen kuin joissain Codexissa olevissa kuvissa. Pienillä määrillä washia voi hyvinkin korjata virheitä ilman, että tarvitsee suurempiin toimenpiteisiin ryhtyä.

Maalien sekoitussuhteet laitoin vain niin miten kuulosti hyvälle. En ole itse kunnolla kokeillut ja varmaan jokainen joutuu kokeilemaan löytääkseen mieluisat sekoitukset. Ulkoasultaan aika ruma viesti, mutta eipä nyt mahda mitään.