Sivu 1/1
500pts. Orks
Lähetetty: Ma 29.12.2008 13:48
Kirjoittaja Zekta
Jep, eli ensimmäistä 40k listaa tuossa hieman väsäilin. Listaa tehdessä yritin hieman ajatella myös vastustajaani, mitä luultavimmin tyranid-armeija. Sen tiedän tyrkyistä että niitä on paljon ja helposti tippuvia, muutamia poikkeuksia lukuunottamatta.
Noniin eli asiaan asiaan:
-HQ-
Warboss - 105
+Power Klaw (+25)
+Shoota/skorcha (+5)
+Cybork body (+10)
+'Eavy armour (+5)
-Troops-
20 Shoota boyz - 170
+2 Big Shootas (+10)
+Nob (+10)
+Power Klaw (+25)
+Bosspole (+5)
10 Shoota boyz - 105
+Rokkit (+10)
+Nob (+10)
+Power Klaw (+25)
-Fast Attack-
3 Warbuggies - 120
+Skorchas (+30)
Total: 500pts.
Tarkoitus olisi, kuten listasta voi jo arvailla, ampua mahdollisimman paljon ennen kuin mennään lähäriin. Warbossin liekinheitinviritelmä on jotain tiukkaa tilannetta varten. Nobeille olisin halunnut niin paljon ottaa klaweja mutta pisteet tulivat vastaan. Pienenmmän boyziporukan rokitti on niitä hieman suurempia ja kestävämpiä mörmöjä vastaan mitä tyranid armeijassa saattaa olla.
Mutta tosiaan, valaiskaa tietämätöntä tästä listasta ja myös samalla Tyranidien joukoista ja taktiikoista.
- I'm out
ZEdit: Nobit lähti, tilalle kolme buggia skorchilla ja isommalle poikaporukalle päällikkopaalu
Re: 500pts. Orks
Lähetetty: Ma 29.12.2008 16:14
Kirjoittaja Scoundrel
Itsellä on aika rajallisesti kokemusta tyranideja vastaan pelaamisesta, mutta pahimpana vastuksena örkeille näkisin dakkafexin (2x twinlinked devouder = 8 kappaletta S6 kuteja hittien ja woundien rerollauksella). 500 pisteen pelissä näitä mauttomuuksia tuskin tapaa yhtä enempää, mutta isommissa peleissä ovat myrkkyä örkeille. Niitä kun ei ampumalla oikein örkkiaseilla saa tapettua ja lähitaisteluun ne eivät vapaaehtoisesti tule.
Muista vastustajista menisin nyrkkisäännöllä "ammu genet, hakkaa loput". Genestealerit tekevät lähiksessä nopeasti selvää kaikista örkkiyksiköistä. Iso määrä hyökkäyksiä korkealla iniativella on ikävämpi juttu isompaakin örkkiryhmää vastaan. Varinsinkn jos häviät ja otat lisähaavoja no-retreatista. Gauntteja vastaan nyt uskaltaa vähän jo lähitaistellakkin.
Tyranidit ovat yleisestiottaen örkkejä vastaan hankala armeija. Örkkien vahvuus on lähitaistelu, mutta tyranidit tekevät sen parhaimmillaan paljon paremmin. Lisäksi ne ovat suhteellisen nopeita.
Listaan voisi harkita nobien tilalle schorchabuggeja. Nobit eivät varsinaisesti tuo mitään lisätehoa tyranideja vastaan. Massaa vastaan niillä on vähemmän hyökkäyksiä boyzeihin verrattuna ja monstereita vastaan kuolevat pienemmän ryhmäkokonsa ansiosta boyzeja nopeammin. Liekkarivaunulla voisi tankshockata ja liekittää gauntit ulos synapselta ja muu armeija pääsisi keskittymään vaarallisempiin kohteisiin.
Re: 500pts. Orks
Lähetetty: Ma 29.12.2008 16:37
Kirjoittaja Zekta
Jeps eli katselin tuossa myös tuota Skorchabuggy mahdollisuutta, mutta en ollut aluksi aivan varma näiden toimivuudesta. Kannattaisiko siis ottaa 3 perus skorchabuggia vai kannattaisiko ottaa armourplatet, jolloin buggy määrä tippuisi 2:teen. Olen aivan hukassa listan teon kanssa, kun en kerran tunne tyranideja yhtään enkä tiedä edes mitä odottaa 500pts. peliin :)
Mainistis myös tämän tyranidien synapsin. Voisitko hieman avata käsitettä?
Re: 500pts. Orks
Lähetetty: Ma 29.12.2008 17:54
Kirjoittaja Scoundrel
Zekta kirjoitti:ottaa 3 perus skorchabuggia vai kannattaisiko ottaa armourplatet, jolloin buggy määrä tippuisi 2:teen
Pääsääntöisesti enemmän on parempi. Itse pistäisin buggyt samaan squadroniin jolloin erikoissäännöt tekevät lisäpeltien ottamisesta turhaa. Jos taas haluaa joustavuutta niin kannattaa ottaa monta yksittäistä buggyä. Näköjään buggyillä ei edes lisävarusteltuina pysty tankshockkaamaan vihollisia, mutta silti paras tapa häiritä vihollista on kamikazeisku pahimpaan tyranidkeskittymään.
Zekta kirjoitti:Mainistis myös tämän tyranidien synapsin. Voisitko hieman avata käsitettä?
Ehkä hieman. Synapse liittyy tyranidien moraaliin. Synapsea antavien otusten (mm. tyrantti) lähellä pikkuitikat ovat rohkeampia ja isommat kestävämpiä. Vähän sama homma kuin kaartiupseerin moraaliboostilla. Kun johtaja kuolee, loput menettävät taistelutahtonsa.
Re: 500pts. Orks
Lähetetty: Ke 31.12.2008 22:55
Kirjoittaja Fihtimi
kannattaa otta huomioon tyranideja vastaan että ne ovat aivan saak**** nopeita. Gauntit liikkuvat 6"+D6"+Charge eli 18" maksimissaan perus gaunteilla ja hormagaunteilla se on 24" (12" charge). tuo 20 shootaboyzin squadi ei mielestäni mikään tehokkain vaihtoehto mitään vastaan 2 BS:llä ei vaan osuta, toki jos osumat pääse läpi niin tyrkkyjä tippuu. Mutta ei tarpeeksi nopeaa, armeija kaipaa liikkuvuutta. Esim 12 shootaboyzia 1bigshoota ja trukki näille niin pystyvät liikkumaan ja ampumaan koska trukki on fasti ja opentopped eli ammut 30"päähän ja pystyt nopeaa vetäytymään tarpeen tullen. myös deffkoptat voisivat toimia kun kerran lentävät ja ampuvat big shootillaan, yksi vaihtoehto voisi olla killakanit (tyrkyillä on loppujen lopuksi vähän iso str aseita ja figuja pienissä peleissä) tälläistä voisi kokeilla tyrkkyjä vastaan. eli nopeaa ja paljon liikkuvaa, kaikille joille saa trukit niin niille hankitaan sellaiset.