Sivu 1/1
Space marineista kysymys.
Lähetetty: Ma 05.01.2009 10:34
Kirjoittaja T3ro
Kumpaa suosittelette 5 terminaattorin kanssa lantikkaan, Kappalaista termu-armorissa vai kirjastotätiä termu armorissa? En osaa päättää kun ovat lähes yhtä hyviä..
Re: Space marineista kysymys.
Lähetetty: Ma 05.01.2009 10:58
Kirjoittaja Samsson
Miksi toinen sulkee toisen pois?
Mikset hanki niit kaikki?
Mihin tarkoitukseen kyseiset lisäykset tulevat?
Mitä aseistusta Terminaattoreilla on?
Mitä muuta sinun armeijassa on?
Mitä vastaan yleensä taistelet?
Vastaa nyt noihin ekaa, niin ehkä joku voi antaa sinulle kunnollisen ja tyhjentävän vastauksen.
Re: Space marineista kysymys.
Lähetetty: Ma 05.01.2009 22:25
Kirjoittaja T3ro
1. Haluan lysanderin armeijaani (kerään imperial fistejä)
2. kaksi HQ choicea max
3. Ajavat lantikalla (redeember) lähelle/päälle, disenbarkkaavat sen taakse ja liikkuvat + chargaavat ensi vuorolla.
4. Thunder hammerit ja shieldit
5. 2x tactical squad (10 mariinia kummassakin) + rhinot, assault termuja (menevät sen HQ choicen kanssa), dredi, vanguard veteraaneja jump packeilla ja power weaponeilla, A-squad (kessulla fisti), predator destructor, whirlwind ja 5x snipu scouttia. (Tämä ei ole ehkä lopullinen lista)
6. Marinit, IG, eldarit ja chaos.
Re: Space marineista kysymys.
Lähetetty: Ma 05.01.2009 23:57
Kirjoittaja Air Defence
Tellus kirjoitti:4. Thunder hammerit ja shieldit
Kappalainen olisi näiden kanssa parempi, kun saavat heitellä niitä huteja uusiksi.
Tellus kirjoitti:3. Ajavat lantikalla (redeember) lähelle/päälle, disenbarkkaavat sen taakse ja liikkuvat + chargaavat ensi vuorolla.
Miksi odottaa vuoroa? Lantikka on kuitenkin Assult Vehicle.
Re: Space marineista kysymys.
Lähetetty: Ti 06.01.2009 00:00
Kirjoittaja T3ro
Siis lantikasta pystyy chargaamaan disenbarkin jälkeen? Olen marineita kerännyt vasta kokonaiset 6pv joten en noita special juttuja oikein muista/tiedä.
Re: Space marineista kysymys.
Lähetetty: Ti 06.01.2009 00:01
Kirjoittaja Samsson
Koska terminaattorit ovat lähitaistelumallia ja koska saavat vaikka chargata suoraan Land Raiderista ulos, niin sanoisin että laitat Lysander sinne ryhmään mukaan kulkemaan hakkaamaan S10 hammerillaan.
Jos taas ajattelit lisätä jossain vaiheessa Sternguardeja (ja laittaisit tietty Lysander ennemmin sinne mukaan) niin sanoisin että pistät Chaplainin Terminaattoreiden kanssa Land Raiderin, koska hän antaa sinulle sekä Fearless että Rerollit lähiksessä.
Toinen (tai ehkä jo kolmas) perustelu olla laittamatta Librarian sinne on hänen heikkoutensa. T4, vain 5+ invu Termispanssarissa sekä se että sinun Thunder Hammerit lyövät vikana melkein takaa sen että joku power weapon tai fisti nakkaa Kirjastotädiltä pään pois ennen kuin kyseinen tappaja tapetaan alta pois.
Eli lyhkäisyydessä: Lysander, tai jos hän on Sternguardien kanssa, Kappalainen!
Re: Space marineista kysymys.
Lähetetty: Ti 06.01.2009 00:01
Kirjoittaja Samsson
Tellus kirjoitti:Siis lantikasta pystyy chargaamaan disenbarkin jälkeen? Olen marineita kerännyt vasta kokonaiset 6pv joten en noita special juttuja oikein muista/tiedä.
Lukee s. 81 Marine kirjassa
Re: Space marineista kysymys.
Lähetetty: Ti 06.01.2009 00:03
Kirjoittaja T3ro
kiitos paljon, mieleni ristiriita on nyt selvitetty.