Sivu 1/1

Bretonniaa 2k

Lähetetty: Su 18.01.2009 15:50
Kirjoittaja Fierysigil[FIN]
Kirjan olen omistanut jo 3-4 vuotta, muttei kunnon armeijaa siltikään ole tullut kasaan. Nyt kaivoin kirjan esiin ja aloin lukemaan sääntöjä ja special characterien taitoja. Listaa aloin laskemaan Green knightilla ja Fay enchantressillekkin kaivattaisiin kavereita.

Listat olisi peruslista, kaveri peleihin. Vastassa ainakin welffejä, myös helffit ja kääpiöt ovat mahdollisesti maisemia pilaamassa.

Itse listaan:

Lords & Heroes

The green knight, 275

Paladin, 126
-Grail Vow
-Barded warhorse
-Lance
-Shield
-Warbanner

Damsel, 164
-Level 2
-Barded warhorse
-Dispel Scroll
-Chalice of Malfleur

Damsel, 140
-Level 2
-Dispel Scroll
-Potion Sacre

Core units

9 Knights Errant, 221
-Musician
-Standard Bearer
-Errantry Banner

8 Knights of the Realm, 216
-Musician
-Standard Bearer

9 Knights of the Realm, 240
-Musician
-Standard Bearer

19 Men-at-arms, 122
-Musician
-Standard Bearer
-Yeoman Warden

Special units

3 Pegasus knights, 185
-Standard Bearer

Rare units

5 Grail Knights, 220
-Musician
-Standard Bearer

Field Trebuchet, 90

Total: 1999


Vihreä ritari kurkistaa pusikosta kun mielensä tekee, ja iskeytyy mieluiten armorittomiin joukkoihin. Tarvittaessa myös isompaan mölliin neljällä S6 iskulla.

Paladiini katoaa Grailien sekaan antamaan +1 A:n ja combat Resolutionia.

Nainen ratsullaan menköön Realmi ritarien sekaan piiloon taikomaan.

Toinen akka taas pääsee kosketukseen Low-bornien kanssa, nimittäin Men-at-arms porukkaan (spearit vaiko halberdit?).

Errant porukka chargailee kaikkeen mihin pystyy, kas kun ovat kokemattomia ja vailla pelkoa.

Toinen realm porukka koittaa avittaa toista, tai sitten valtaa yhden neljänneksen ja koittaa mennä laidasta läpi toiselle puolelle.

Pegasus ritarit, koko kentän jyrä, lentelevät jossain ja iskevät pikku porukoihin. Tai, mihin nyt haluankin heidän iskevän, 20'' charge kelpaa mainiosti. Erityisesti ampuvat yksiköt tai sotakoneet kelpaavat näille.

Grailit katsahtavat kohti niitä urheampia yksiköitä. Keskelle kenttää vaan ja siitä läpi?

Trebuchet on ehkä arvaamattomin, kun täytyy viskoa sitä misfire noppaa. Ja en usko arvaavani kovinkaan hyvin pituuksia, mutta kai se jotain joskus tekee. Ainakin on modelina kaunis.


Ehdotuksia, mitä tuosta muuttaisin? Ja sitten haluaisin ehdotuksia listaan, Fay Enchantress lord choisena ^^ Kiitoksia.

Re: Bretonniaa 2k

Lähetetty: Su 25.01.2009 00:01
Kirjoittaja Fierysigil[FIN]
Jotain kritiikkiä odotellessa, tuon aiheen jälleen näkyviin. Jotain kommenttia olisi kiva saada, ehkä parannusehdotuksia? Pelanen pari peliä ja muutan vasta sitten jotain pois, jos todella näyttää avuttomalta jonkin yksikön suhteen.

Re: Bretonniaa 2k

Lähetetty: Su 25.01.2009 00:56
Kirjoittaja hakka
The Green Knight ei voi olla armeijasi kenraali. Eikös se nyt ole siinä asemassa?

Re: Bretonniaa 2k

Lähetetty: Su 25.01.2009 09:38
Kirjoittaja Fierysigil[FIN]
hakka kirjoitti:The Green Knight ei voi olla armeijasi kenraali. Eikös se nyt ole siinä asemassa?
En huomannutkaan kirjoittaa, mutta kyllä toinen akoista joutuu olemaan kenraali. Valitettavaa näin, kun toinen saa helpot 100 vp. Mutta ainakin omani on paremmassa suojassa heppojen keskellä tai isommassa men-at-arms laumassa. Tosin, voihan sitä lähteä karkuunkin kun kyllä noita men-at-armeja kuoleekin aika iloisesti.

Paladiinista uusi kenraali (eli 1 hero lisää)? Mistä siihen pisteet heikentämättä mitään yksikköä liikaa?:

Paladin, 141
-Knight's Vow
-Virtue of Confidence
-Royal pegasus
-Lance
-Shield

Re: Bretonniaa 2k

Lähetetty: Su 25.01.2009 13:14
Kirjoittaja Phailman
Ehkä Trebutchet, pegasusten lippu ja yksi errant/kort veks? Listasta en nyt ihan hirveen paljoa osaa sanoa, Green knightia en ole ikinä kokeillut, mutta kaipa tuo toimii.

Re: Bretonniaa 2k

Lähetetty: Su 25.01.2009 17:30
Kirjoittaja Fierysigil[FIN]
Phailman kirjoitti:Ehkä Trebutchet, pegasusten lippu ja yksi errant/kort veks? Listasta en nyt ihan hirveen paljoa osaa sanoa, Green knightia en ole ikinä kokeillut, mutta kaipa tuo toimii.
Kokeilen parisen peliä Trebulla, kun nyt sen ensin ostaisin. Jos alkaa näyttää siltä, että se tuhotaan aina, niin kai voisin harkita sen poistamista. Vehreä ritari kyllä hoitaa hommansa welffejä vastaan niin kauan kun sitä ei satuteta liialla ampumisella.

Kai se kenraalikin iskee kovaa yksinkin kun pääsee lentelemään ja pitkälle, eipä ole glade ridereista paljoa sille vastusta.