Sivu 1/1
WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: Ke 11.02.2009 08:47
Kirjoittaja Nicodemus von Traube
Ostin ilokseni GHQ:n 1/24000 mittakaavan laivoja, ja tuli mieleeni että pelaako kukaan sillä mittakaavalla ja mikäli pelaa niin mitä peliä?
Toisaalta löysin netistä (ilmaisen!) yhden sääntösetin jonka ajattelin joka tapauksessa opetella (vaikuttaa vängältä).
http://www.seekrieg.com/
Re: WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: Ke 11.02.2009 11:00
Kirjoittaja nkalakos
Täytyypä tutustua noihin sääntöihin. WWII laivoja minulla ei ole, mutta kolmen laivaston (Englanti, Ranska, Venäjä) verran 1/3000 esi-dreadnoughteja 1900-luvun alkuvuosille hyllystä löytyy. Kiitokset vinkistä.
Niilo
Re: WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: To 12.02.2009 17:08
Kirjoittaja Mösö
Minkäs lipun alla seilaavia tulit ostaneeksi?
Itse ostin jokin aika sitten Navwarin 1/2400 WWII japanilaisia, joiden parissa en ole vielä ehtinyt muilta projekteilta puuhastella.
Re: WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: To 12.02.2009 18:41
Kirjoittaja Monsterizer
Victory at Sea!
Re: WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: Pe 13.02.2009 10:36
Kirjoittaja Nicodemus von Traube
Ostin japanilaisia... Joskin perinteitäni kunnioittaen aion ostaa tuonnekin sitten myös ne vastustajat. (Tapani on hankkia kaikkiin pelaamiini/keräämiini peleihin/juttuihin aina vähintään kaksi armeijaa jotta on vähintään itsestäni vastustaja).
Ajattelin itseasiassa laittaa tuonne C-inC:hen tilauksen jenkeistä, cincin pitäisi olla laadultaan lähimpänä (joskaan ei samassa tasossa, mikäli Miniatures Pagesia on uskominen) GHQ:ta, joskin edullisempi. Voisi olla mainio tuommoisiin "kakkosarmeijoihin".
Millainen Victory at Sea on?
Ootkos Mösö miettinyt mitään systeemiä milla pelaisit jos pelaisit?
Re: WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: Pe 13.02.2009 12:40
Kirjoittaja Mösö
Nicodemus von Traube kirjoitti:Ootkos Mösö miettinyt mitään systeemiä milla pelaisit jos pelaisit?
Lähinnä ajattelin laivastoa Sturmovik Commanderiin uhrin asemaan, mutta sittemmin olen pohtinut ihan toimijan rooliin asettamista.
Sääntösysteemiä en ole pohtinut lainkaan. Latasin eilen sen mainitsemasi systeemin, mutten ole vielä tutustunut.
Re: WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: La 14.02.2009 21:31
Kirjoittaja Nicodemus von Traube
Hah, ostin Panzerschiffelta valtavan jenkkilaivaston. Oli kuitenkin sen verran halpaa että vaikka olisi susirumia rojuja niin ei aiheuta pahaa lovea lompakkoon. Ompahan kaksi laivastoa heti.
http://www.panzerschiffe.com/index.html
Jaappanialaiset jotka ovat "päälaivastoni" ostan kiltisti GHQ:lta, tuleepahan maalaamiseenkin keskittyneeksi kun ostaa sellaista arvotavaraa...
Kunhan USN ja IJN on maaleissa hankin varmaan Denmark Straitin paatit.
Re: WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: Ma 16.02.2009 01:12
Kirjoittaja Monsterizer
Re: WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: Ti 17.02.2009 16:28
Kirjoittaja Sotalammas
Kertokaa minullekin kun jotain varmaa hyvää sääntösettiä löytyy niin voi sen pohjilta sitten alkaa itselleen hankia laivaa. Hirveä heat tuli laiva peliin kun figuja selaili. Tai jos joku on viel tilaamassa laivoja niin voisin ottaa yhteistilausta.
Lammas
Re: WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: Ti 17.02.2009 19:13
Kirjoittaja Nicodemus von Traube
Mitä paatteja kattelit, Lammas? Mille maalle ja miltä valmistajalta?
Tuo Seekrieg on suorastaan roolipelimäisen kamppanja painotteinen, joten varmaan täytyy tuo Victory at Sea tai sitten GHQ:n oma systeemi ostaa/tutkia.
Mikäs estää ostamasta paatteja vaikkei pelisysteemi olisikaan vielä selvä? Ottaa kolme-neljä destroieriä, pari cruiseria, battleshipin (tai kaksi!) ja vaikka lentotukialuksen. Taatusti jokaisessa systeemissä noita pääsee käyttämään. Tai ottaa jonkin historiallisen laivaston (esim vaikka natseille Bismarkin ja Prinssi Eunukin).
Re: WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: Ke 18.02.2009 01:11
Kirjoittaja Sotalammas
GHQ:ta ja panzerschiffe katselin mutta kyllä eka oli niin paljon kauniimpaa että sieltä varmaan ainakin isoimmat laivat tilata.
Ja kyllä se minun kiinostukseni on selvästi tirpiz ja sen kaverit. Joten saksaa toiseen maailman sotaan. Vaikka sen sotiminen historiallisesti olikin aika vähäistä. Mutta multa on visa nyt poissa pelistä viel 2 viikkoa jonkun väärinkäytös epäilyn takia joten vasta siten kun saan uuden kortin otan ja tilaan laivoja.
Lammas
Re: WWII Laivoja/Pelejä?
Lähetetty: La 28.02.2009 21:04
Kirjoittaja Nicodemus von Traube
Tilaamani jenkit Panzerschiffeltä saapui...
Voin sanoa että on susirumia! Tuo enemmän mieleen monopolyn pelinappulat (ne talot ja hotellit) kuin miniatyyrit. Sotalaivan tykkitorni on vain kohouma kannessa ja tykit siinä on pyöreähköjä kohoumia sen vieressä. Laadun järkyttävyys on silmiä repivä kun viereen laittaa GHQ:n silmäkarkkia.
Toisaalta ovat halpoja ja suoraan harmaita joten kyllä noilla voi jotain harjoittelua tehdä, eikä destroyer-kokoluokan paatit niin kamalilta näytä.
Seuraavaksi testataan C-in-C:n potskei. Saas nähä millasia ne on.
Aijuu, ostin sen Victory at Sean. Vaikuttaa mainiolta. Ei sillä pelillä ole mitään tekemistä """oikean""" (kolme heittomerkkiä siksi että harvemmin nyt muutenkaan figuilla ja "todellisuudella" on yhteistä) meritaistelun kanssa, pelit alkaa siitä että laivastot on käytännössä tulikantamalla toisistaan. Mutta vaikuttaa loistavalta semmoiseen "pick and play" tyyppiseen pelaamiseen.