Sivu 1/1

IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Su 15.02.2009 18:07
Kirjoittaja Paistikas
Lasketaanko IG:n heavy weapon crewit artilleryiksi vai ovatko ne ihan normaalisi squadin kanssa liikkuvia isoja pyssyjä?
Entäs pystyykö noitten kanssa juoksemaan, jos jättää ampumisen väliin ? Entäs esim. Eldareitten artilleryillä ?

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Su 15.02.2009 18:29
Kirjoittaja 'Neljäviitonen
IG:n isot aseet eivät ole artillerya vaan ihan normaaleja isoja aseita, joilla vain on poikkeuksellisesti kaksi miestä liikuttelemassa niitä, joten pystyvät myös juoksemaan.
Eldarien guardian ryhmissä olevat isot aseet ovat samanlaisia kuin kaartillakin (muutama pieni erikoisuus kyllä löytyy),
mutta heavy supportissa olevat isot tykit taasen ovat artillereita.

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Su 15.02.2009 18:31
Kirjoittaja Sami Jumppanen
Paistikas kirjoitti:Lasketaanko IG:n heavy weapon crewit artilleryiksi vai ovatko ne ihan normaalisi squadin kanssa liikkuvia isoja pyssyjä?
Entäs pystyykö noitten kanssa juoksemaan, jos jättää ampumisen väliin ? Entäs esim. Eldareitten artilleryillä ?
Ei ole artilleryä. Ne liikkuu samalla tavalla kuin tavan taskulamppu (mutta ei ammu ampumisen jälkeen).

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Su 15.02.2009 18:32
Kirjoittaja Paistikas
Juu kiitoksia paljon, selventi kummasti mun ja kaverin peliä.

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Pe 20.02.2009 10:29
Kirjoittaja ohris
Kuinkas muuten heavy weaponit tuhoutuu? Esim 3 heavy weaponin tiimissä on 6 jannua niitä operoimassa. Jos tiimiin tulee 3 woundia niin kuoleeko sieltä ne ns. varamiehet? (eli siis jokainen heavy weapon vois vielä toimia mutta joka "alustassa" ois vaan 1 kaveri enää hengissä) Vai kuolisiko noista heavy weaponeista 1 pois ja yhelle tiimille tulisi 1 woundi (tai no yksi niistä kahdesta ois siis kuollut)?

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Pe 20.02.2009 10:43
Kirjoittaja Samsson
Ohris kirjoitti:Kuinkas muuten heavy weaponit tuhoutuu? Esim 3 heavy weaponin tiimissä on 6 jannua niitä operoimassa. Jos tiimiin tulee 3 woundia niin kuoleeko sieltä ne ns. varamiehet? (eli siis jokainen heavy weapon vois vielä toimia mutta joka "alustassa" ois vaan 1 kaveri enää hengissä) Vai kuolisiko noista heavy weaponeista 1 pois ja yhelle tiimille tulisi 1 woundi (tai no yksi niistä kahdesta ois siis kuollut)?
Täysin sinun päätettävissä tämän edikan säännöissä (omistaja poistaa kuolleet). Poikkeus joka vahvistaa sääntöä on toi "mikälie special weaponry" sääntö joka sanoo että erikoisaseistetut ottavat savensa erikseen muista, jolloin jos ryhmään tulee (samanaikaisesti) enenmmän wuondeja kuin jäljellä olevia "varamiehiä", niin joudut allocateamaan vähintään yhden wuondin Heavy weapon mieheen, jolloin tämä saattaa kuolla ennen lataajansa.

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Pe 20.02.2009 11:01
Kirjoittaja SpartanMk1
Sillä kuoleeko lataaja ennen ampujaa ei ole merkitystä. Ainakaan Kaartin FAQ perusteella.
Siellä lukee että jos ampuja kuolee ennen lataajaa ottaa lataaja ampujan paikan.

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Pe 20.02.2009 11:05
Kirjoittaja Samsson
SpartanMk1 kirjoitti:Sillä kuoleeko lataaja ennen ampujaa ei ole merkitystä. Ainakaan Kaartin FAQ perusteella.
Siellä lukee että jos ampuja kuolee ennen lataajaa ottaa lataaja ampujan paikan.
Kappas. Mutta se parka kuolee! Mieti nyt hänen perheensä, niille sillä on merkitystä!
;)

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Pe 20.02.2009 15:48
Kirjoittaja Stroszek
Samsson kirjoitti:Kappas. Mutta se parka kuolee! Mieti nyt hänen perheensä, niille sillä on merkitystä! ;)
In the grim darkness of the far future, there is only war.

Eli ei tunnu missään yksi mosa.

Lähetetty: Pe 20.02.2009 16:24
Kirjoittaja Z7-852
Mutta kun tulevaisuutta ajatellaan niin heavy weapon ryhmistä tulee kahden woundin tapauksia.

Re:

Lähetetty: Pe 20.02.2009 16:27
Kirjoittaja Stroszek
Z7-852 kirjoitti:Mutta kun tulevaisuutta ajatellaan niin heavy weapon ryhmistä tulee kahden woundin tapauksia.
Yksinkertaistus mielestäni, ja hyvä sellainen.

Lähetetty: Pe 20.02.2009 16:32
Kirjoittaja Z7-852
tupla woundi tarkottaa sitä että S6 ase tappaa kaksi figua yhden hinnasta (jos siis verrataan tulevaa codexia nykyiseen). Samoin tarkoittaa että mun pitää jostain repiä isoja baseja ja laittaa armeijani heavy aseet uuteen uskoon.

Re:

Lähetetty: Pe 20.02.2009 18:23
Kirjoittaja A-P
Z7-852 kirjoitti:tupla woundi tarkottaa sitä että S6 ase tappaa kaksi figua yhden hinnasta (jos siis verrataan tulevaa codexia nykyiseen).
Ja tämähän on tietenkin hanurista. Onhan se tietenkin kiva että väen keskihinta laskee mutta Kaarti kuitenkin elää ja kuolee raskaiden aseidensa kanssa ja kaikki mikä tekee niistä helpommin tapettavia on pelkkää miinusta. Odotan mielenkiinnolla tarkkaa sanamuotoa tästä "base-uudistuksesta" koska 90% omistani on wanhoja metallisia Catachaneja, jotka ovat aikakautta ei-basea/erillisiä baseja.

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Su 19.04.2009 19:42
Kirjoittaja IGgoblinego
mullaki olis semmonen kysymys kun kaveri selaili mun codexia niin se jotenki katto että jos pistää heavy weapon crewin shock troopperi squadiin nii ei tartte miinustaa siitä ne kaksi ukkoa pois jos on squadissa 9 guardsmania
nii onko se totta?

ja sitte että onko heavy weapon platformilla ja heavy weapon crewillä mitään eroa?

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Su 19.04.2009 19:44
Kirjoittaja Oberon
Heavy weapon platform=ne eldarien vehkeet? On ne vähän erilaisia juu. Ja siis sulla on se 9 peruskaartilaista, sit korvaat 2 jätkää niillä heavy weapon tiimin jätkillä, eli sulla on edelleen 9 jätkää+kersantti siellä.

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Su 19.04.2009 20:21
Kirjoittaja IGgoblinego
yheksän äijää mutta kaksi ilman lasgunia am I right?

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Su 19.04.2009 20:27
Kirjoittaja MrBigMr
IGgoblinego kirjoitti:yheksän äijää mutta kaksi ilman lasgunia am I right?
Ainakin HW squadeilla on lasgunit. Pitäisi varmaan HW tiimeilläkin.

Re: IG:n Heavy weapon crewit

Lähetetty: Su 19.04.2009 21:28
Kirjoittaja Sami Jumppanen
IGgoblinego kirjoitti:yheksän äijää mutta kaksi ilman lasgunia am I right?
Ne miehistöt saavat kyllä ampua lasgunilla, jos jostakin syystä ei halua/voi ampua heavy aseella. Niin ja se lataaja saa ampua sillä joka tapauksessa.