Sivu 1/1
Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: La 28.02.2009 22:24
Kirjoittaja ChaplainAugustus
Eli olis tässä suunnitteilla tehä semmonen kaaoksen puolelle kääntynyt temple guard-lizardman.
Ajattelin tällasta:
-Siihen luukypärään sarvet
-Väritys musta&punainen
-Kilpeen kaaoksen merkkiä (onko ideoita miten tehdä semmone?)
-Aseeksi joku kaaosmainen, esim. kaverilta saattaa löytyä bloodletter-miekka.
Siinähän ne. Pistäkää ideoita tuleen ja kiitos jo etukäteen.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Su 01.03.2009 12:16
Kirjoittaja Xenon
No mikäs siinä, mutta fluffillisesti tuo on täysin absurdi ajatus. Old onet loivat lizardmanit tappelemaan nimenomaan chaosta vastaan. Tai jotenkin silleesti, en nyt muista tarkkaan. Joku joka tietää tarkemmin voi kertoa. Mutta lizardmenit kumminkin ovat vähän kuin anti-chaos. Että voihan semmosen tehdä mutta aika hassua se olisi..
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Su 01.03.2009 12:23
Kirjoittaja ChaplainAugustus
Joo, ajattelinkin vähä että aika kreisi ajatus muttei varmaan ihan mahdoton (fluffillisesti).
Entä ideoita siihe kaaoksen merkin tekoon? Taikka muuhun?
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Su 01.03.2009 12:32
Kirjoittaja Weedeeo
Greenstuffilla saat merkit tehtyä kätevästi.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Su 01.03.2009 12:36
Kirjoittaja Xenon
ChaplainAugustus kirjoitti:Joo, ajattelinkin vähä että aika kreisi ajatus muttei varmaan ihan mahdoton (fluffillisesti).
Entä ideoita siihe kaaoksen merkin tekoon? Taikka muuhun?
No kyllä se on aika mahdotonta. Old onet siis loivat lizardmenit suojelemaan elämää ja warhammer maailmaa. Ja chaos taas pyrkii tuhoamaan elämän ja tappamaan kaikki. Ja slannit kyllä pitää huolen siitä ettei fellow saurukset tai skinkit käänny paholaisten palvojiksi, mikäli se nyt edes jotenkin teoriatasollakaan olisi mahdollista. En nyt jaksa tuota armybookkia tuolta mennä etsimään koska se on pakattu tuonne ties minne.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Su 01.03.2009 12:37
Kirjoittaja ChaplainAugustus
Ookoo ookoo. Eli nyt ostasin puolenkuunpeleistä seuraavaa(?):
-green stuffii
-Saurus temple guardii (se missä tulee kaks figuu)
-vähän maaleja kun omat maalit on lopuillaan.
Ja kotoo löytyy chaos-mariinikypärä josta sais varmaa revittyy sarvet.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Su 01.03.2009 15:07
Kirjoittaja MrBigMr
Kaaos pystyy korruptoimaan vaikka kiven, joten eiköhän se liskomieskin muutu. Saurukset ja skinkit ovat sentään vain tyhmiä pikkusittiäisiä. Slannithan ovat niitä johtohahmoja, jotka ovat varmasti paljon paremmin kykeneviä vastustamaan Kaaosta, mutta mitenkä joku Saurus siihen pystyy? Onko niillä kaikilla jokin anti-corruption -geeni? Onhan haltiatkin vastustuskykyisiä korruptiollo, tai jotain, mutta silti heidänkin riveistään löytyy Kaaoksen palvojia. Joten yksi saurus ei kyllä ole mitenkään ylitsepääsemättömän mahdotonta.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Su 01.03.2009 18:52
Kirjoittaja <Randomi>
Ja ei nyt unohdeta Dragon Islesia, jossa ei ole koskaan ollutkaan Slanneja suojelemassa. Kyllä ite hyväksyisin muutamankin kaaoksen korruptoiman liskon armeijassa, kunhan näistä ei sentään mitään armeijaa tehtäisi.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Su 01.03.2009 19:31
Kirjoittaja Javyrus
ChaplainAugustus kirjoitti:Kilpeen kaaoksen merkkiä (onko ideoita miten tehdä semmone?)
Tuon merkin voi tehdä melko eri tavoilla riippuen minkä kaaosjumalan merkkiä halajat, esim. Nurglen merkkihän onnistuu helposti painelemalla jollain pyöreäpäisellä tikulla GS:ään kolme kuoppaa tai sitten poraamalla ne. Mutta todennäköisesti tarkoitat sitä oikein kaaostähteä, joten suosittelisin röyhkeästi matkimaan vanhan mallin Marauder Horsemen -yksikön erästä kilpeä, jossa roikkuu demonin/hirviön nahkaa. Elikkä... vihreästä töhnästä saa helposti muovattua jonkinlaisen nahan kilven pintaan joko vain roikkumaan tai sitten pistämällä nastalla saman nahan yläreunaan naulan reiät tai sitten viimeisenä vaihtoehtona kilvestä mahdollisesti törröttävät piikit voivat suorittaa "naulakon" virkaa. Itse merkki on helppo tehdä veitsellä viiltäen GS-nahan pintaan, jolloin saadaan Kaaoksen poikien sadistiset leikit ilmenemään parhaiten figun ulkonäössä.
Se mitä taas tulee tuohon liskomiehen epäuskottaviin jumalavalintoihin, niin eikös helpompaa olisi kuvitella liskomiehen olevan samaa sarjaa petomiesten kanssa? Drakwaldin metsän sarvipääthän ovat juuri sellaisiksi mutatoituneet kuin mitä ovat, koska ne heijastavat keisarikunnan legendojen ja tarujen yleistä mielikuvaa demoneista. Voihan siis toki jossain päin Warhammerin maailmaa joku kansa kuvastaa demoninsa luiseen kypärään sonnustautuneeksi, punamustaksi liskonkuvatukseksi, jolloin alueella riehuvat petomiehet omistavat samaisia piirteitä, koska tällöinhän ne aiheuttavat helpoiten kauhua paikallisissa.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Su 01.03.2009 23:22
Kirjoittaja Sayer
Lisko voisi olla ottanu vähän damagea tai muuten vain kurjan näköinen. Ollut nääs vuosien henkisessä ja fyysisessä kurituksessa ennen kuin on hyväksynyt uudet herransa.
Myös jotkin kahleet voisi toimia figussa, semmosta orja soturi meininkiä. En sit tiedä miten noita ketjuja ja kahleita lähtisi toteuttamaan.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Ma 02.03.2009 00:26
Kirjoittaja MrBigMr
Unohtamatta teitenkin, että kai sitä henkilö voi valita tiensä ilman mitään alitajuista hämäräpuuhaa. Voi sitä vaikka ihminen pettää empiren ja loikata vaikka örkkien leiriin, ilman että Gork tai Mork ovat siinä takana. Vain onko tämä täysin rasistinen, vain ihmisille ominainen tapa pettää kaikki mihin uskoo, ilman jotain aivopesua ja pahan korruptiota? Kai niillä liskomiehilläkin on sen verran älliä päässä, että voivat nousta isäntiään vastaan, jos niikseen tulee. Ei jokainen suomalainenkaan varmasti palvo hallitusta ja Halosta ilman pienintäkään epäilystä näiden kahden toimivuudesta ja siitä, että joku toinen jossain toisaalla, tietäisi paremmin.
Kaaoshan on se kielletty hedelmä. Ajattele nyt jotain henkilö X:ää jossain, joka elää pyyteetöntä elämää ja tekee mikä on oikein, koska sille kerrotaan koko ajan, että se on oikein. Sitten tulee vastaan uskonto, joka sanoo että "Hei, on ihan ok tykätä tappaa ja elää vahvimman oikeudella." Tai "On ihan oikein saada kiksejä mitä erikoisemmista asioista." Kyllä sille saurukselle varmasti säilän heiluttelu maistuu (ei ne oo oikein järin fiksuja mihinkään älylliseen duuniin). Ja jos se on vieläpä jonkinsorttinen kunnianhimoinen saurus, joka tykkää ajatella itsestään enemmän kuin hänen esimiehensä, niin joko se istuu tyytymättömänä koko elämänsä rivissä, tai ehkä säkällä löytää jotain parempaa. Tai jos se on vaikka jokin velhoksi halajava saurus. "Hei, Xyxxywerty, Tzeentch tässä. Haluut sie kuule ukko pounata nyyppiä kute noi Slannit tekköö? No pistäs panee nimi tohon viivalle, niin eiköhän myös sullekin saaha vähän noitavoemii."
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Ma 02.03.2009 16:31
Kirjoittaja ChaplainAugustus
MrBigMr kirjoitti:Kaaos pystyy korruptoimaan vaikka kiven, joten eiköhän se liskomieskin muutu. Saurukset ja skinkit ovat sentään vain tyhmiä pikkusittiäisiä. Slannithan ovat niitä johtohahmoja, jotka ovat varmasti paljon paremmin kykeneviä vastustamaan Kaaosta, mutta mitenkä joku Saurus siihen pystyy?
Tällasta vähän ajattelin. Että kun slanni selkänsä kääntää ni nää on jo kaaoksella :D . Mutta joo, onkos kellää mitää väri-ideoita tai minkämoinen ase sille pitäs lyödä kätöseen tai jotai?
Ihan vielä en niitä tilaile mutta kattoo ny jos vaikka tän viikon puolella vielä.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Ma 02.03.2009 21:08
Kirjoittaja MrBigMr
Ehkä vähän kalpea tai sairaalloinen versio normiliskosta. Eihän ne ihmisetkään muutu punanahkaisiksi piruiksi. Ainakaan heti. Jotain tribaalimaaliakin (vaikka lyötyjen verestä) pärstään ja kroppaan. Aseet voi olla varmaan mitä tahansa. Eiköhän ne Kaamossoturit käytä ihan niitä vehkeitä, mitä niillä oli. En usko että vaikka kääntyneen Empiren soturin miekka muuttuu perussäilästä joksikin sieluja imeväksi sahamiekaksi. Joten kyllä se varmasti voi pitää perusaseensa, mutta varmaan jotain Kaaosikonografiaa voi mukaan heittää. Kalloja ketjuissa, yms.
Uu, skalppeja. Intiaanipintiaani kun on, niin verinen veitsi ja irtoskalppeja vyölle. Tai jotain.
Minusta on vaan hyvä, että miksaa eri rotuja, sillä Kaaos on sentään ns. equal opportunity employer. Jotenkin on täysin epärealistista, että ihmiset on niitä ainoita. Mitenkä Kaaos on ikinä selvinnyt ennen ihmistä, kun kukaan muu ei ole ollut palvomassa? Kai joku Kaaokselle kääntynyt kääpiö voi vähän karsastaa haltioita normityyliin, ja kyllähän Kaaoksen riveistä löytyy sisäistä kiistelyä, mutta ei se tarkoita etteikö itse jumalat jakaisi suosiotaan kaikille, jotka heidän työtään tekee.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Ti 03.03.2009 01:16
Kirjoittaja Mikke
5. edikan liskokirjassa on tarina slannistakin, joka on livahtanut väärälle puolelle. Niin se demoni nupin sisällä tekee ihmeitä.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Ti 03.03.2009 16:06
Kirjoittaja ChaplainAugustus
MrBigMr kirjoitti:Joten kyllä se varmasti voi pitää perusaseensa, mutta varmaan jotain Kaaosikonografiaa voi mukaan heittää. Kalloja ketjuissa, yms.
Eli jätän sille keihään tai sen oudon lissumies-aseen. Kun siinä paketis kerran tulee 2 miniatyyriä, voiskohan sitä toista templekaartilaista hyödyntää tossa "kalloja ketjuissa yms." kohassa? >:D
MrBigMr kirjoitti:Ehkä vähän kalpea tai sairaalloinen versio normiliskosta.
Eli semmonen vaaleensininen lisko? Vai olisko parempi jos tekis vähän normiliskoa tummemman? , esim. tummansinisen taikka purppuran?
Mikke kirjoitti:5. edikan liskokirjassa on tarina slannistakin, joka on livahtanut väärälle puolelle. Niin se demoni nupin sisällä tekee ihmeitä.
Kaaos rulettaa :D
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Ti 03.03.2009 19:10
Kirjoittaja MrBigMr
ChaplainAugustus kirjoitti:MrBigMr kirjoitti:Joten kyllä se varmasti voi pitää perusaseensa, mutta varmaan jotain Kaaosikonografiaa voi mukaan heittää. Kalloja ketjuissa, yms.
Eli jätän sille keihään tai sen oudon lissumies-aseen. Kun siinä paketis kerran tulee 2 miniatyyriä, voiskohan sitä toista templekaartilaista hyödyntää tossa "kalloja ketjuissa yms." kohassa? >:D
Figulla on tietenkin hyvä olla WYSIWYG varustus, eli jos sillä figulla on sääntöteknisesti keihäs, niin sitten keihäs on ihan ok. Ja jos hand weapon ja shield, niin sitten ne. Ja se outo lissumiesten ase on macuahuitl (
http://en.wikipedia.org/wiki/Macuahuitl).
ChaplainAugustus kirjoitti:MrBigMr kirjoitti:Ehkä vähän kalpea tai sairaalloinen versio normiliskosta.
Eli semmonen vaaleensininen lisko? Vai olisko parempi jos tekis vähän normiliskoa tummemman? , esim. tummansinisen taikka purppuran?
Kai sekin toimisi. Itse panostaisin henkilön omaan ihon/nahan väriin, mieluummin kuin muuttaisin ne joksikin teemaväritykseksi (pinkki/violetti Slaanesh lisko, puna/musta Khorne lisko, jne.) Chameleont Skinkiltä tämä varmaan kyllä onnistuisi.
ChaplainAugustus kirjoitti:Mikke kirjoitti:5. edikan liskokirjassa on tarina slannistakin, joka on livahtanut väärälle puolelle. Niin se demoni nupin sisällä tekee ihmeitä.
Kaaos rulettaa :D
Kaaos rulettaa aina. Onhan se sentään lähes universaali vakio. Kaikki tunne-elämä syöttää sitä, ja kaikki tunne on sen valtapiirissä. Ihan sama vaikka Betonnian Sir Galahad "Itse" Siveys voittaisi Marianne Neitseellisen käden ja hääyönä pari vahvistaisi liittonsa jälkeläisten toivossa, jos kumpikaan saa siitä mitään kiksejä, Slaanesh vahvistuu.
Tai näin ainakin Liber Chaotican kirjoittajan kanssa rupatellessa tuli ilmi.
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Ti 03.03.2009 20:37
Kirjoittaja ChaplainAugustus
Joo jätän sille sen hand weaponin koska se on ilkeemmän näköne. (Tiesin jotai maquahuitlista mutten osannu yhdistää sitä lissujen hand weaponiin.)
Väritykseks pistän sitte varmaa sen purppuran.
Tilailen näitä sit varmaanki huomenna...
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Pe 06.03.2009 16:14
Kirjoittaja HammerSmashedFace
ihan hyvä idis... maalaa chaos merkkejä niin, että: ympyrä ja siitä neljä viivaa, yksi ylös, yksi alas, yksi sivulle ja toinen myös sivulle ja ne ovat ikäänkuin nuolia.
http://www.fastdecals.com/graphics/chaos02_logo_tn.jpg esim.
tee kaikkia irtopäitä ja muuta chaosmaista kamaa sille...
Re: Kaaos-liskoäijä?
Lähetetty: Ma 09.03.2009 16:20
Kirjoittaja Tas
Mulla on muuten yksi kaaoksen petomies -figu, joka on lisko. Kyseessä on siis suht vanha figu, joka esittää ilmeisesti kaaoksen korruptoimaa liskomiestä joka on sitten luokiteltu petomieheksi. Tää vois olla todiste siitä, että kaaos voi vaikuttaa liskomiehiinkin. Tai ainakin silloisen fluffin mukaan, GW:llähän on tapana muuttaa fluffia jokaisen edition välillä. :)