Sivu 1/1

Pelipöydältä irtoava hiekka

Lähetetty: Ke 18.03.2009 08:25
Kirjoittaja Late M
Runsaasta PVA-liimasta huolimatta (no ok, bilteman vastaava tuote...) maalattu hiekka irtoilee vähitellen pelipöydästä. Onko pöytä syytä lakata esim. spray-mattalakalla vai maalata se laimennetulla erikeeperillä? Annanko olla?

Re: Pelipöydältä irtoava hiekka

Lähetetty: Ke 18.03.2009 08:43
Kirjoittaja Pyöveli
Lateksimajava kirjoitti:Runsaasta PVA-liimasta huolimatta (no ok, bilteman vastaava tuote...) maalattu hiekka irtoilee vähitellen pelipöydästä. Onko pöytä syytä lakata esim. spray-mattalakalla vai maalata se laimennetulla erikeeperillä? Annanko olla?
Itse pinnoitin oman pelipöytäni hiekan ensin vedellä ohennetulla eri-keeperillä - vedellä ohennetulla sen takia että ottaisi paremmin kiinni kuin paksu tökötti. Lisäksi tärkeää on puhdistaa pinnasta kaikki rasva, tms pois jotta liimalla on hyvä tartuntapinta. Liimautumisen jälkeen karistelin suurimmat irtonaiset pois ja paikkailin jos johonkin oli jäänyt tyhjä kohta. Kun pinta oli tasainen, niin viritin purkkiin reilusti vedellä jatkettua eri-keeperiä ja "maalasin" koko pinnan vielä kertaalleen tuolla vesi-liimaseoksella. Tuo maalaus sitoin hiekan käytänössä irtoamattomaksi ja kun sen päälle olin vetäissyt spray-mustan, niin pintaa sai kuivaharjata niin kovaa kuin halusi ilman että hiekka irtosi mihinkään.

Jos pelipöytä on jo maalattu, niin paras konsti varmistaa hiekan irtoamattomuus olisi varmaankin tehdä koko pelipöytä uusiksi. Tekohengitystä varmaan on jos vetäiset erikeeperillä pinnan ja maalaat uusiksi, mutta luultavasti hiekka tulee irtoilemaan kun pohjatyöt ei ole kunnossa tai siten pinnasta tulee epämääräinen johtuen monesta eri pinnoitteesta.

Re: Pelipöydältä irtoava hiekka

Lähetetty: Ke 18.03.2009 13:12
Kirjoittaja kasvi
voisko toimia suihkupullolla erikeeperveden suihkuttaminen siihen päälle..?
Tiä siitä lakkaamisestakaan sitte..

Re: Pelipöydältä irtoava hiekka

Lähetetty: Ke 18.03.2009 23:06
Kirjoittaja SilverSeed.eu
kasvi kirjoitti:voisko toimia suihkupullolla erikeeperveden suihkuttaminen siihen päälle..?
Tiä siitä lakkaamisestakaan sitte..
Perus puunkäsittelyyn tarkoitettu lakka on laimennettua puuliimaa/erikeepperiä tai vastaavaa PVA-liimaa tai sen kaltaista liimaseosta.

PVA-liiman ohentaminen spraypullo käyttöiseksi on hieman hankalaa, jollet sijoita öljysumuttimeen.

Autotarvikeliikkeistä (esim biltema) saa öljyjen ja muiden paksujen aineiden sumuttamiseen tarkoitettua kannua, johon paine pumpataan käsin.
Niiden hinta on yleensä 15-30€.

Sellaisia olen käyttänyt maalien, primereiden, homeenesto yms nesteiden sumuttamiseen rakennusteollisuuden parissa, ja kyllä niistä 1:1 vedellä laimennettu liimakin läpi menee.


Se taas, että miksi hiekka ei pysy kiinni pöydässä, on hiekassa.

Hiekka on pintaominaisuuksiltaan sellainen, että PVA liima ei tartu sen pintaan, vaan sidos tapahtuu siten, että liima painautuu hiekan epätasaisuuksiin ja kuivaessaan pitää niistä kiinni. Tälläinen sidos on helppo murtaa, ja siksi hiekanjyväset irtoavat pelipöydistä. (voit itse todeta sen tutkimalla hiekkaa joka irtoaa, niiden pintaan ei juuri koskaan jää yhtään liimaa kiinni).

Pelipöytäkäyttöön onkin suositeltavampaa käyttää keinotekoista hiekkaa, jota saa joko muovisena tai puisena. Näiden ongelma taas on se, että ne pitää maalata näyttämään hiekalta, vaikka pääsääntöisesti hiekka kyllä maalataan noin muutoinkin, jolloin ongelma ei ole erityisen suuri. Toinen ongelma on saatavuus. Keinotekoista hiekkaa on huonommin saatavilla kuin takapihan hiekkaa, joten niihin joutuu yleensä käyttämään rahaa.

Helpoin ja halvin vaihtoehto on tyytyä siihen tosiseikkaan, etät hiekka ei loputtomasti pelipöydässä pysy, ja aikaajoin paikkailee pöytää, kunnes sitten lopulta tekee uuden.

Re: Pelipöydältä irtoava hiekka

Lähetetty: Pe 20.03.2009 22:11
Kirjoittaja Khorne Marien
Mitenkäs tuo hiuslakka toimisi, kun pari kerrosta ruiskuttaisi?

Re: Pelipöydältä irtoava hiekka

Lähetetty: Pe 20.03.2009 22:22
Kirjoittaja QQ3
space marien kirjoitti:Mitenkäs tuo hiuslakka toimisi, kun pari kerrosta ruiskuttaisi?
Kiiltää. Hiuslakka on paska vaihtoehto ja maksaa paljon enemmän kuin spraylakka.

Re: Pelipöydältä irtoava hiekka

Lähetetty: Ti 31.03.2009 16:55
Kirjoittaja Late M
Fiksatiivi, toimiiko?

Hiuslakka, voi elämä (:

Re: Pelipöydältä irtoava hiekka

Lähetetty: Ti 31.03.2009 20:35
Kirjoittaja P. Ruuhijärvi
Ratkaisussa komppaan kyllä Pyöveliä. Niin alustattaessa kuin pelipöydässä olen levittänyt 1/3 Eri Keeper/Vesi-liuosta hiekka-alueen päälle, ja ei juuri yhtään hiekkaa ole rapissut pois. Millään pensselillä ei tosiaan tätä kannata tehdä, vaan jos tila riittää, niin liuosta voi radikaalisti ''valuttaa'' alueen yli.

Re: Pelipöydältä irtoava hiekka

Lähetetty: To 02.04.2009 16:38
Kirjoittaja Blue_Hill
Mitenkäs sitten ruohon kanssa? Itsellä on BB-ruohokenttä sunnitteilla ja vähän etukäteen jännittää miten ruoho tulee finfoamissa pysymään. Ruohoa on tarkoitus olla paljon, jotta tumma pohjamaali ei näy ruohon lävitse kuin "ruutujen" reunoista. Ensimmäiseen kenttään kiinnitin ruohon ohjeella "ohennettua erikeepperiä+ruoho sen päälle". Ruoho tuli tuolloin hiekan päälle, jolloin läpinäkyminen ei haitannut.

Mietin, että toimisiko mattalakka ruohon "kiinnikkeenä" ohennetun erikeepperin kanssa? [Pohjalla erikeepper, päälle ruoho ja pinta käsitellään mattalakalla.] Muita ehdotuksia?

Re: Pelipöydältä irtoava hiekka

Lähetetty: To 02.04.2009 17:11
Kirjoittaja Khorne Marien
Lakkasin mastonin mattalakalla kaksi kerrosta ja vieläkin irtoaa hiekkaa, miksi?

Re: Pelipöydältä irtoava hiekka

Lähetetty: To 02.04.2009 20:00
Kirjoittaja Pyöveli
space marien kirjoitti:Lakkasin mastonin mattalakalla kaksi kerrosta ja vieläkin irtoaa hiekkaa, miksi?
Olisiko siksi että liimaus ei ole kunnollinen. Vaikka pintaa lakkaa niin jos liimaus ei ole kunnossa, niin ei se hiekka kestä.